Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпитите за повечето специалности във ВУЗ са ненужни

8 коментара

Образователният министър Даниел Вълчев заяви пред журналисти в петък, че кандидатстудентският изпит отдавна е трябвало да остане само за онези специалности, към които има твърде голям интерес. Той лансира идеята предварителен подбор да има само за атрактивните специалности с тежка програма, а в останалите случаи приемът да е без изпит, след като бе помолен да коментира необходими ли са кандидатстудентски изпити при положение, че броят на завършващите е приблизително равен на броя на местата в университетите.

"Отпадането на кандидатстудентските изпити не трябва да се урежда със закон, академичните ръководства са достатъчно компетентни и могат сами да преценят дали трябва да има предварителен подбор за една или друга специалност", коментира Вълчев. По думите му повечето от тях се ориентират да няма кандидатстудентски изпити, но ако едно висше училище или специалност са много търсени, няма нищо лошо изпитите на този етап да останат.

"Трябва да се търси баланс между отпускането на входа на университетите и затягането на контрола на изхода", смята Вълчев.

Ден по-рано Софийският университет обяви, че е направил заявка пред МОН тази година приемът да се увеличи със 700 места. Миналата година най-големият ВУЗ не успя да попълни всички места в специалностите си и в няколко факултета обяви четвърто класиране. Според Вълчев обаче искането на ВУЗ-а е "напълно легитимно"

Според промените в Закона за висшето образование, всяко висше училище вече за трета година може да иска постепенно увеличение на приема в рамките на своя капацитет, определен от Националната агенция за оценяване и акредитация. Признатият капацитет на СУ е за малко над 26 000 места, а до миналата година броят на студентите беше около 21 000.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kосмополит
    #9

    Това е лудост. На България не й трябват толкова. Това е скрита безработица, създаване на лумпени, които ще висят по кафенетата с убеждението, че са недооценени и държавата им е виновна, че не й трябват всяка година хиляди философи, историци, международници.

  2. konfucius
    #7

    niam dumi..visheto obrazovanie triabva da se elitarizira, a ne da devalvira. dobre neka vsichki vlizat, no sled purvi kurs bez milost...samo koito moje da se spravi, ne vsichki vlezli, triabva da zavurshat. inache ujas!

  3. EU
    #6

    Много добре - без изпит, но с високи критерии в образованието. Без отложени изпити и всякакви вратички за безкрайно следване без реални резултати. След първи курс да остават само първите 10% от студентите според успеха и всичко ще е наред.

  4. мъдрец
    #5

    учи мамо, за да не работиш!

  5. Mechkata
    #4

    Firmite si prawiat technichesko interview i si otsiawat dobrite. Towa si e pazarna ikonmika - wseki sam si reshawa dali da uchi ili ne!ZABRAWETE ZA SOZA - PARTIINATA ORGANIZACIA DA RESHAWA KOI DA SLEDWA I KOI - Neeeeeeee!

  6. nummerus clausus
    #3

    ..samo kadeto se vrat vsi4ki- se ograni4ava dostypa i se gleda naprimer uspeh ot diploma, ot abitur (abiturientski izpiti, a ne bal), drugi kriterii- kato dali ve4e imash niakade miasto kato student v obraz.sistema!!!tova e hubavo!groznoto e 4e na hora kato men u4ili v Germania- diplomata im ot tam - biva "razjalvana" tuk -absoluten cirk!!! vse edno nemskata injenerna misyl e po-zle ot bylgarskata postkomunisti4eska!! a kato gi gledam kak vzemat diplomi tuk v BG- spokoino moga da tvyrdia 4e diplomnata mi ot germany se ravniava na dve doktorski disertacii v bg!!! :-)

  7. az
    #2

    Мисля, че справедливия принцип е платено образование със съответните възможности за кредитиране. Първо обществото не е длъжно да плаща на този и онзи амбицията да има тъпия. Второ тогава всеки ще си прави сметката дали и как ще учи. Едва ли ще има много селяндури които ще финансират отрочетата си с 20-30 хил. на година за да дремат по кафенетата в София. Който учи добре, който не може и не става да си мисли как ще си връща борчовете.

  8. я.
    #1

    намалете местата, увеличете субсидията за всяка бройка и въведете цедки след всеки курс, няма смисъл всеки идеот да излиза с висше, само за да могат университетите да се издържат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.