Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изплашени от трудовите проверки, шефове крият служители в хладилници и асансьори

8 коментара

Заради масираните проверки на трудовите инспектори в последните седмици работодатели са прибегнали до различни "нестандартни подходи", за да укрият нередностите във фирмите си. Това съобщиха в четвъртък от Главната инспекция по труда (ГИТ).

Масова практика била например по документи да се води четиричасов работен ден, а служителите да работят осем или повече часове. Много от работодателите се държали грубо при проверките или пък охраната отказвала да пусне инспекторите. Най-фрапиращите случаи обаче са свързани с укриването на работници.

Директорката на инспекцията Румяна Михайлова разказа, че в Благоевград в шивашката фирма "Блажеви" ООД десетима работника били затворени в товарен асансьор, за да бъдат скрити по време на проверката, а в ресторант в комплекса "Елените" сервитьори и бармани били затворени в хладилно помещение.

Въпреки че засилените проверки на инспекцията дават резултат и глобите, наложени от инспекцията и потвърдени от съда, са се увеличили, тяхната събираемост е много ниска. За първите шест месеца на тази година влезлите в сила наказателни постановления са за 5.662 млн. лв, но само 30-35 на сто от тях са събрани.

Друга често разпространена практика била работодатели да карат служителите си да работят нощем, защото нощните проверки на трудовите инспектори са само в специфични обекти като ресторанти, барове и фурни. Нерегламентираната нощна работа била въведена в някои шивашки и дървопреработвателни предприятия.

От началото на юни досега са проверени над 4300 предприятия и са установени близо 900 случаи на работа без трудов договор. По данни на инспекцията от август миналата година досега работодатели са изплатили над 65 милиона лева забавени заплати, за които са внесени над 7 милиона лева осигуровки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. user
    #9

    tolkova li skypo izliza da gi vodite na minimalna zaplata, tyrga6i maloumni

  2. даа
    #8

    най-големи. Всъщност те са широко разрпостранени.

  3. Танас
    #7

    Пиша от много време,че НАЗНАЧЕНИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ трябва да си внесат дължимите вноски или НАП/ държавата/ да си ги прихване а не да се гърчиме ние които изкарваме и ЧИНОВНИЧЕСКИТЕ УСИГУРОВКИ И ЗАПЛАТИ.

  4. да
    #6

    Как е възможно работодателите безнаказано да крадат от държавата и персонала си?Това означава,че това е държавна политика.Проверките са чистае имитация.

  5. Шумкаров
    #5

    не са ли те точно държавните фирми и институции?

  6. V
    #4

    Да не платиш осигуровката на работника означава да оставиш човека без пенсия и здравно осигуряване-на "милостта" на държавата.Това работодателите вършат вече 20 години-няма кой да ги спре.

  7. ias
    #2

    Не може да ги водят на МРЗ, има едно нещо, викат му минималин осигурителен праг, който си е колкото реалната заплата, че на места даже и повече. Държавата законно плаща 50 пъти по-малки осигуровки и пак не плаща редовно, така че частниците всъщност издържат сами системата, която с две думи е така направена, че кражбата е нейното смазочно масло, без което ще блокира.

  8. Работодател
    #1

    Бях работодател в малък бизнес с петима работници преди години. Тъй като едни хора напускаха и започваха други, за това време съм провел над 15 - 20 разговора с кандидати за служители. С всеки започващ работа водех следния разговор: Има избор на два варианта. И в двата случай разходите на фирмата за твоята заплата са едни и същи, въпросът е каква част от сумата за заплата искаш да плащаш за осигуровки. При първия случай цялата заплата се получава по ведомост и се правят всички осигуровки. Ще получаваш

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.