Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изплащането на депозитите в КТБ не може да стане, преди да се отнеме лицензът й

6 коментара
Изплащането на депозитите в КТБ не може да стане, преди да се отнеме лицензът й

Управителят на БНБ Иван Искров и министърът на финансите Румен Порожанов отговориха на писмото на генералния директор на генерална дирекция "Вътрешен пазар и услуги" в ЕК Джонатан Фол, в което той настояваше да се пристъпи колкото е възможно по-скоро към изплащане на законово гарантираните влогове. Писмото от ЕК бе получено в България на 1 август.

В отговора си Искров и Порожанов правят обстоен преглед на състоянието на КТБ от момента на слагането ѝ под специален надзор до настоящия момент, на законовата база и на опциите за бъдещето на банката и на дъщерната ѝ Търговска банка Виктория, каквото е вече новото име на банка Креди Агрикол България според вписването в Търговския регистър от 8 август.

Двамата отговарят още, че няма законова възможност за по-ранно изплащане на гарантираните депозити от момента, когато лицензът на банката бъде отнет. А това пък може да стане след като станат известни резултатите от проверката на финансовото състояние на банката.

В писмото до Джонатан Фол е отбелязано: "Съгласно чл. 36 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) във връзка с чл. 23 от Закона за гарантиране на влоговете в България (ЗГВБ) изплащането на гарантираните депозити е възможно да стане в предвидените от Директива 94/19/ЕО срокове, когато лицензът на банката бъде отнет. Посочената от вас възможност за евентуален междинен частичен достъп до депозитите не е уредена съгласно действащото законодателство и не може да бъде осъществена без съответните законови промени".

"В случай, че Фондът за гарантиране на влогове в банките (ФГВБ) изплати гарантирания размер на депозитите в банка под специален надзор още докато се извършва проверка на финансовото ѝ състояние и без да установено, че тя е неплатежоспособна може банката да остане без голяма част от своите вложители, което ще направи оздравяването ѝ безпредметно и невъзможно", пише още в писмото.

Управителят на БНБ и финансовият министър напомнят, че общата сума на гарантираните влогове в КТБ е 3 684.6 милиона лева, а в нейното дъщерно дружество Търговска банка Виктория е 55.1 милиона лева.

Към края на юли натрупаните във Фонда за гарантиране на влоговете пари от премийни вноски са 2 103.6 милиона лева. Недостигът по отношение на необходимите средства за изплащане на гарантираните влогове на клиентите на двете банки е 1 636.1 млн. лв.

"В закона са предвидени различни начини за покриване на недостига на средства във фонда като един от тях е задължаване на банките да преведат авансово годишни премийни вноски. Съгласно закона годишната премийна вноска във фонда за всяка банка се равнява на 0.5 на сто от общия размер на влоговата база за предходната година, определена на среднодневна основа", обясняват в писмото си министърът и гуверньорът на БНБ.

"При прилагане на такъв подход допълнителните средства, които ще бъдат събрани във фонда от една авансово преведена премийна вноска от банките, ще бъдат приблизително в размер на 291 милиона лева, тоест крайно недостатъчни за покриване на недостига", продължават Порожанов и Искров и добавят:

"В тази връзка и предвид големия размер на недостига във фонда същият може да бъде покрит само със заем от държавния бюджет след съответното решение от Народното събрание. Такива са и намеренията на българските власти".

"Към настоящия момент Народното събрание не функционира и е невъзможно приемането както на промени в националното законодателство, ако такива са необходими, така и осигуряването на необходимите средства от държавния бюджет за допълване на недостига от 1 636.1 милиона лева, необходим за заплащане на гарантирания размер на депозитите в двете банки. Такива решения се очаква да бъдат взети от следващото 43-то Народно събрание след изборите на 5 октомври 2014 година", пишат още те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Максим
    #6

    Значи нещо, не мога да разбера какво е това писмо, с което отговарят Искров и Порожанов на ЕК. Един вид в него те признават вината си, че досега не са спазвали до момента действащия закон за гарантиране на влоговете в България (ЗГВБ). Как така във всеки договор за депозит на всяка една банка има клауза, че са гарантирани вложенията до 100хил. евро. А, сега когато трябва да се спази това условие, то гледай ти, липсват 1 636.1 млн. лв. /недостигат меко казано, което е същото/ . Значи, някой, не е

  2. t_o_m_o_v
    #5

    Под това писмо прозира една дребна селска хитрост, която някой хора се опитват да извършат на гърба на Българския народ. Ясно е, че това че България не си била синхорнизирала нещо си не променя Европейския закон и факта, че той е с предмиство пред местния. С една дума по логиката на Ганьовците, Българите нямаше да могат да пътуват без визи в някои държави в ЕС и тн., защото нямат местен закон.

  3. boby1945
    #4
  4. Космополитът
    #3

    Нещата много добре ги е описал номер 1. Нека се помотаят още малко, а после да видят статистиката за чуждите инвестиции. Защото основният ресурс на банковата система даже не са парите, а доверието. С мотаенето на тези мижитурки се губи именно доверието в системата. Няма луд, който да си сложи парите в тази страна, след като вижда как всеки се пази да не вземе решение и да не поеме отговорност. Ами одитът могат да го мотаят с години... В такива случаи трябва да има автоматизъм на компенсирането и

  5. Valentin Dimitrov
    #2

    КТБ - БКП, КТБ - БСП, КТБ - ДПС, КТБ - БГ МУТРИ И МАФИЯ и т.н. изборът е ваш, господине и другарю ! Там са корените на прпоблемите, стига сте бъркали по листа и малки клони !

  6. pinocchio
    #1

    Аман от родни и чужди злосторници и услужливи медии. Въпреки, че одитът на КТБ разкри несъстоятелността на лъжите относно финансовото състояние на банката, въпреки констатациите на професионалистите в областта на банковото дело, а не на некомпетентни и алчни политици показа, че най-лошият вариант за страната ще е тази банка да фалира, продължават внушенията, че тя трябва да фалира. Ако това стане, то и за слепите ще стане ясно, че ние нямаме държава, а бандити, които управляват, а те няма да се спрат пред нищо. Жалко, но факт е, че фалираме то на една здрава, финансова институция, ще затрие окончателно милата ни татковина...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.