Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Използваме само процент от възможностите за орнитоложки туризъм

0 коментара

България има огромен потенциал за развитие на орнитоложкия туризъм, защото у нас могат да се наблюдават 200 вида птици от общо 600 вида в Европа. Но използва само един процент от възможностите си. Това заяви в интервю за БТА д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) по повод информацията, че на туристическата борса в Берлин, на българския щанд ще бъдат представени и възможностите за орнитоложки туризъм.

У нас могат да се видят 20 вида от най-редките птици на планетата, както и екземпяри, които никъде другаде в Европа не могат да се срещнат, посочи д-р Янков.

БДЗП има вече 15-годишен опит в предлагането на пакети за орнитоложки туризъм. Организацията е регистрирала търговско дружество - "Неофрон", което предлага пакети за двуседмично и десетдневно налюдение на редките птици в цялата страна или по Черноморското крайбрежие. Туровете струват меду 835 и 950 паунда и се организират за групи максимум от 20 души.

Годишно чрез "Неофрон" у нас идват 20 групи. Това е изключително малко, използва се едва 1 процент от потенциала на страната ни в орнитоложкия туризъм, коментира Петър Янков.

Според него есенният сезон по Черноморието може да се удължи чрез предлагане на турове за наблюдение на птици. Тогава те мигрират, а през страната ни минават два от най-големите миграционни пътя в Европа. Има интерес от туристите просто да седят на шезлонги и да наблюдават ятата с бинокли и далекогледни тръби, каза д-р Янков.

Орнитоложкият туризъм може да се съчетава и със селски туризъм. Той даде пример с групи, които отиват в Сакар да наблюдават изключително редкия царски орел, и нощуват и се хранят в специално подготвени селски къщи в малки селца в планината, където се запознават с българския бит, кухня, обичаи. По същия начин групи, които ходят да наблюдават черни лешояди в Източните Родопи, са настанявани в малкото селце Поточница.

Сред ценните за наблюдение видове у нас са къдроглавият пеликан, който гнезди при езерото Сребърна и минава по Черноморието при миграция, малкият корморан, червеногушата гъска, която зимува при Шабленското и Дуранкулашкото езеро. Там може да се срещне и малката белочела гъска, от чийто вид са останали само няколкостотин двойки, гнездящи във Финландия, Швеция и Норвегия, както и големият креслив орел. Само при Шабла и Дуранкулак може да се срещне в Европа индийското шаварче. В блатата край Дунав и по Черноморското крейбрежие може пък да се наблюдава белооката потапница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.