Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпращайки войници в Сирия, Обама пресича собствена червена линия

5 коментара
Изпращайки войници в Сирия, Обама пресича собствена червена линия

Дори когато президентът Барак Обама изпрати американски войници отново в Ирак и нареди на военните да останат в Афганистан, той твърдеше, че в Сирия няма да се изпращат американски сухопътни войски. Ето, че сега той прекрачи собствената си червена линия.

Изявлението на Обама в петък, че изпраща до 50 войници от частите за специални операции в Северна Сирия в помощ на борбата срещу групировката "Ислямска държава", е от онези постепенни ходове, които характеризират втория мандат на близкоизточната му стратегия.

оенното присъствие на САЩ в региона плавно расте, но с малки стъпки, за да бъдат уверени американците, че Обама не хвърля страната в нова голяма война с неясен изход.
Тази стратегия може да улесни връщането им към реалностите на войната, но експерти и някои от политическите съюзници на Обама казват, че това бавно разгръщане на силите може да се окаже недостатъчно за разгромяване на бързо напредващите екстремисти.

"Разполагането на неколцина командоси от американските спецчасти в Сирия няма да промени значително ситуацията. Това е нещо като лейкопласт (върху раната)", каза Фредерик Хоф, бивш специален съветник на Обама за Сирия.

А според сенатора от Хаваите Брайън Шац тази поредна ескалация "е малко вероятно да допринесе за постигането на нашата цел - да разбием ИД. Вместо това възниква заплаха САЩ да бъдат въвлечени в сирийската гражданска война."

Военната кампания срещу ИД по никакъв начин не се приближава до мащабите на войните в Ирак и Афганистан. Обама неведнъж използва скъпата и непопулярна война в Ирак като пример какво се опитва да избегне. Но в този случай не броят, а мястото повишава значението на неговото решение за Сирия. За първи път САЩ открито изпращат войници в Сирия, разширявайки географския обхват на военните ангажименти на Обама в Близкия изток.

От години президентът казва, че Сирия е точно онзи случай, от който той е бил избран да предпази американската военна машина. Вашингтон няма партньори в сирийското правителство, малко са и опциите му сред опозиционните лидери. Липсва сухопътна сила, която САЩ могат бързо да обучат.

Кризата обаче стана неизбежна за Обама, особено след като САЩ навлязоха в Ирак. Една гражданска война, която Обама някога разчиташе, че сирийците ще уредят сами, сега заплашва да обхване целия регион.

Първият ход на президента беше да изпрати неколкостотин американски войници в Ирак да обучават и да подпомагат местните сили, сражаващи се срещу ИД. Това означаваше завръщане на американските военни в Ирак след оттеглянето им през 2011 г., с което Обама изпълни своето предизборно обещание да сложи край на наследената от президента Джордж Буш-младши война.

Но през изминалата година броят на американските войници в Ирак нарасна до около 3300. САЩ започнаха и въздушни удари срещу ИД в Ирак и Сирия. Въпреки че унищожиха около 12 000 екстремисти, въздушните удари не отслабиха значително способностите на ИД да контролира територии. Чужди и други войници попълниха редиците на групировката. Обама се надяваше, че една сухопътна сила, обучена от американците някъде на друго място в региона, ще допълни ударите в Сирия. Но програмата за обучаване и въоръжаване (на такава сила) се провали и Обама я изостави тази есен.

На нейно място идва разполагането на новите американски войници в Сирия. Решението позволява на Обама, под натиск от Пентагона и от международните партньори, да постигне напредък в борбата срещу ИД и да обясни, че опитва нови начини за справяне с кризата. Белият дом твърди, че Обама не отстъпва от обещанието си да не праща американски войски в Сирия, защото новото военно присъствие там било минимално.

Но някои смятат, че Белият дом е по-загрижен за това дали ще спази политическото си обещание, отколкото да предприеме по-съществени действия за разрешаване на кризата. "Войната ни изправя пред суровата реалност, че ако искаш да постигнеш някакъв резултат, трябва да присъстваш (на бойното поле)", каза Джери Хендрикс, офицер от резерва на флотската авиация и шеф на Програмата за отбранителни стратегии и оценки при Центъра за нова американска сигурност.

Белият дом не е представил график за това колко дълго ще останат там американските сили. Обама казва, че очаква битката срещу ИД в Ирак и Сирия да продължи и отвъд неговия президентски мандат. Държавният секретар Джон Кери каза в събота, че не изключва по-нататъшно нарастване на американското участие в тази битка и че не може да предскаже бъдещето.

Само преди две седмици Обама каза, че обръща курса и оставя американски войници в Афганистан и след Нова година. Това означава, че президентът, който наследи два военни конфликта, вероятно ще завещае три на своя приемник.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubobansko12
    #5

    Коментирам Обама за последно и с презрение.. Изтеглянето от Ирак беше по-голяма политическа грешка от влизането на Буш там. Присъствието на американски войски, и на САЩ като цяло, създаде илюзии у милиони хора в Ирак и Афганистан,че демокрацията е дошла и няма да си отиде никога. Изтеглянето бе предателство към демокрацията и към тези които повярваха в нея. Сега стотици хиляди са избити, а милиони бягат от екстремистките касапи, които идват за реванш. И защо? - Защото Обама имал глупостта да обещае

  2. Калико Джо
    #4

    За тия 50 души голям шум се вдигна, руснаците сигурно имат повече униформени в Руското посолство в София. Ама пък хубаво е да си чешем езиците за това и онова...

  3. ivancho ivanov
    #3

    demokrat(2) всеки влиза във война когато намери за добре, налагат се обаче към твоето писание поправки - в Първата световна война САЩ влизат през 1917 год и във Втората през 1941 год. И последната поправка - руснаците в Сирия затъват в пясъците! Руски войници натамм руски ковчези обратно! Все държавна тайна!

  4. demokrat
    #2

    Американците винаги правят така.Няколко седмици преди края на първата световна война се включват за да са с победителите.През 1944г -също.От страната на победителите разбира се.Сега усетиха,че руснаците напредват яко и верни на инстинкта си се притурват.Другото, това за демокрацията си е промиване на мозъци.Нещо в което нямат равни.

  5. Илиев Пешо
    #1

    Какви "бойци за демокрация" защитава Обама: http://off-guardian.org/2015/11/01/syria-moderate-rebels-put-women-in-cages-to-protect-themselves-from-airstrikes/comment-page-1/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.