Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпращаме химическата рота в следвоенен Ирак

0 коментара

Правителството ще предложи на парламента да прегласува решението си за участието на българската рота, за да може тя да действа на територията на Ирак. Кабинетът очаква решението на Народното събрание да е факт в началото на другата седмица, заяви днес правителственият говорител Димитър Цонев.

Пред медиите Цонев обясни, че още след падането на Багдад България и командването на съюзническите войски са започнали да обсъждат възможността химическата рота, която така и не замина за съседна на Ирак страна по време на бойните действия, след приключването им да се използва на територията на Ирак. Бойните действия вървят към своя край и не е целесъобразно да пращаме контингента в съседна държава, каза правителственият говорител.

За да предложи изпращането на ротата в Ирак, правителството очаква съвместен доклад от министерството на отбраната и министерството на външните работи. Той ще бъде одобрен от кабинета в четвъртък или ако стане готов по-рано, на подпис, и веднага ще се внесе в парламента.

Цонев добави, че не се налага промяна в другите параметри на решението на парламента от 7 февруари т.г., което определи българското участие в коалицията срещу режима на Саддам Хюсеин.

Точното място в Ирак, където ще се разположи българският контингент, ще бъде посочено от САЩ, след като парламентът промени решението си от февруари. Попитан дали българската страна ще настоява за допълнителни мерки за сигурност на нашата рота, след като тя ще бъде разположена в Ирак, Цонев отговори, че те зависят от мястото, където ще бъде разположена ротата. "Ако тя бъде в район, осигурен от коалиционните сили, няма да се налагат допълнителни мерки. Но е възможно такива мерки да бъдат поискани, ако се налага", каза той.

Още по-рано тази сутрин началникът на Генералния щаб на армията ген. Никола Колев заяви, че очаква парламентът с ново решение да разреши българската рота да може да действа на територията на Ирак. "Вече става въпрос за Ирак и аз мисля, че в скоро време ще има и ново решение на Народното събрание", каза Колев в отговор на въпрос дали има вероятност ротата да действа там. Той добави, че с оглед променената ситуация в Ирак е безсмислено българската част да бъде дислоцирана в съседна държава, както се предвиждаше.

Председателят на парламентарната външна комисия Станимир Илчев също каза, че ротата може да бъде изпратена в Ирак.

Съгласно решението на парламента от 7 февруари т.г. българският контингент трябва да бъде разположен в съседна на Ирак държава. Докато България преговаряше със САЩ за статута на ротата, войната в Ирак наближи към края си. От военното министерство обаче беше изтъкнато, че България била единствената държава от коалицията, която подписала споразумение със САЩ за статута на военната си част.

Към момента няма ясно обяснение защо българската рота така и не замина за района на Залива и колко време би отнело подготовката на ново споразумение, за да бъде изпратена в Ирак.

В Ирак ситуацията е коренно променена, там предстои следвоенно уреждане на държавата и вероятно ще има нужда и от нашата рота, смята началникът на Генералния щаб.

По думите му контингентът е подготвен за широк спектър от задачи - не само по ликвидиране на последствия от използване на химически оръжия или радиоактивно заразяване, но и от заразяване с токсични вещества вследствие промишлени аварии.

Решението е на Централното командване - ако преценят, че има потребност, ние сме готови да изпратим ротата, добави генерал Колев. Той беше гост на празника на Военна академия "Г. С. Раковски".

Представителите на парламентарните групи се оказаха твърде пестеливи на коментари.

Дайте ни възможност първо да се запознаем с проекторешението и след това ще ви направим подробен коментар - в едно такова решение всяка дума и дори запетайка е важна, каза секретарят на ПГ на НИЕ Мариана Асенова. За същото помолиха и Асен Агов и Димитър Абаджиев и ОДС, въпреки че обясниха, че принципно биха подкрепили подобен проект. Имаме нужда от това да дадем подобен сигнал иначе до момента приличахме малко на безполезен съюзник или на безвреден враг, бе коментарът на Абаджиев.

Председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов също настоя първо проектът да бъде внесен в Народното събрание. Към момента коментарите трябва да направи този, който евентуално ще внася проект за решение, а вече като постъпи проектът е нормално да вземем отношение и ние като парламентарни групи, заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.