Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху е заявил на американския лидер Доналд Тръмп, че няма да изтегли израелската армия от Ливан, въпреки споразумението между САЩ и Иран за прекратяване на бойните действия. Това съобщиха израелски представители пред изданието Ynet. По думите им Нетаняху е подчертал, че ЦАХАЛ ще остане на сегашните си позиции и ще продължи операциите срещу групировката "Хизбула“.
Министърът на отбраната на Израел Исраел Кац потвърди отказа за изтегляне на войските от Ливан, Сирия и Ивицата Газа. По негови думи военните ще останат там "без никакви времеви ограничения, за да защитават границата и израелските населени места от джихадистки елементи“. Той подчерта, че "зоните за сигурност“ ще бъдат "прочистени от местни жители“, а цялата терористична инфраструктура, включително домовете в селата по линията на съприкосновение, "ще бъде унищожена“.
Кац добави, че е предал позицията на Тел Авив по този въпрос на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет. Той също така заплаши Иран с удар, ако Техеран атакува Израел заради бойните действия в Ливан.
Министърът на националната сигурност на Израел Итамар Бен-Гвир от своя страна заяви, че споразумението на Тръмп с Иран не ограничава действията на израелската страна. "Израел не се подчинява на САЩ, ние сме независима и суверенна държава! <…> Ние не сме партньори в това споразумение, което не се грижи за нашата сигурност, и то по никакъв начин не ни обвързва“, отбеляза Бен-Гвир. Той подчерта, че Тел Авив може да се съгласи единствено с пълното унищожение на "Хизбула“.
На този фон през деня на 15 юни израелската армия нанесе удари по населените места Кефартебнит и Горна Набатия в Ливан. Атаката е била извършена с използване на авиация и артилерия. Освен това, според ливанската агенция NNA, израелски безпилотен апарат е ударил автомобил в Тебнин, като няколко души са пострадали.
Представител на "Хизбула“ заяви пред Ройтерс, че подкрепяната от Техеран групировка не е предприемала никакви операции след обявяването на споразумението между Иран и САЩ и че позицията ѝ за примирието зависи от това дали Израел ще го спази.
Израел не бива да има "свобода на действие“ в Ливан, заяви членът на шиитското движение, който пожела анонимност, и добави, че Иран е отложил подписването на споразумението със САЩ, за да види дали Израел ще спази примирието в Ливан.
От страна на Хизбула все още няма официален коментар на споразумението между Вашингтон и Техеран.
Ден по-рано, на 14 юни, Тръмп и премиерът на Пакистан Шахбаз Шариф обявиха, че САЩ и Иран са постигнали мирно споразумение. По думите на Шариф страните са се договорили "за незабавно и постоянно прекратяване на военните действия на всички фронтове, включително в Ливан". Очаква се официалната церемония по подписването на документа да се състои на 19 юни в Швейцария.
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
доколкото ни запознаха с договора между президента на иран и аятолаха на САЩ, Израел нищо не е подписвал и никви ангажименти не е поемал ;-)