Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Израелски учени откриха метод за обезвреждане на плутоний

1 коментар

Учени от израелския университет "Бен Гурион" твърдят, че са открили метод за "обезвреждането" на плутония, който го прави неподходящ за употреба за военни цели, но подходящ за нуждите на ядрената енергетика, пише френският в. "Фигаро".

Плутоният е гориво използвано в ядрените централи. Той представлява обаче голяма заплаха за разпространението на ядреното оръжие, защото след като бъде употребен в ядрените реактори, може да бъде повторно използван в ядрените бойни глави.

В лабораториите си в Негев, в Беершеба, израелските изследователи от университета "Бен Гурион", ръководени от професор Игал Ронен, са намерили начина да произвеждат сигурен плутоний. За целта те добавят съвсем малко количество от изотопа америций 241 към плутония, преди той да бъде вкаран в ядрения реактор. Изотопът америций 241 притежава способността да неутрализира плутония, излязъл от реакторите, като го прави по този начин неподходящ за използване за военни цели.

Подробностите, свързани с експерименталния метод, израелските учени ще разкрият следващия месец в специализираните списания "Сайънс" и "Глобал секюрити".

"Дали науката ще постигне успех там, където международната дипломация се провали?", пита "Фигаро". Еврейската държава е обезпокоена от неспособността на международната общност да замрази иранската ядрена програма. Затова Израел се надява, че с новия метод ще насърчи развитието на ядрената енергетика в Близкия изток, както и в останалата част на света, без това да доведе до появата на нови ядрени сили.

Според учените от университета "Бен Гурион" откритието им ще има ефект отвъд пределите на борбата с разпространението на ядреното оръжие. Петте главни доставчици на обогатен плутоний, предназначен за ядрени реактори - Франция, Германия, Русия, Япония и САЩ - биха могли без притеснения да продават ядрено гориво на все по-голям брой заинтересовани от ядрената енергетика страни, като същевременно си продължават производството на "необезвреден" плутоний за своите собствени нужди.

"Когато една страна купува ядрен реактор от една от тези пет страни, това ѝ дава също правото да получи и ядрено гориво за този реактор", казва професор Ронен. В този случай петте страни биха могли да продадат от обезвредения плутоний на страните, развиващи програми за ядрена енергетика, като Бахрейн, Кувейт, Египет, Либия, Малайзия, Намибия, Нигерия, Катар, Оман, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, казва израелският професор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ot Kochinata
    #1

    Hem shte pomogne za snarqdite s depleted uranium.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.