Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Израелските партии се борят за "хайверения вот" преди изборите през март

0 коментара

В този крайбрежен град (Ашкелон – бел. ред.), някога управляван от гърците и финикийците, а сега населен предимно с руснаци, разговорите в заредените с хайвер деликатесни магазини и бижутериите са за предстоящите избори и влиятелния руски вот в Израел. След разпадането на Съветския съюз през 90-те години над един милион рускоезични се местят в Израел и много от тях се установяват в градове по средиземноморското крайбрежие като Ашкелон и Нетаня, където руският продължава да се използва във всекидневието на хората и надписите на кирилица са също толкова често срещана гледка в менютата, колкото са водката и пушените меса.

Тъй като преселниците от бившия Съветски съюз са 20 процента от еврейското население на Израел, техният консервативен, работнически вот е придобил сериозно значение в политиката - това се вижда отново и преди предстоящите силно оспорвани парламентарни избори на 17 март.

В миналото голяма част от така наречения "руски вот" - включващ и гласовете на хора с украинско, беларуско и грузинско потекло, отиваше при дясната партия "Израел бейтену" /"Нашия дом Израел"/, оглавявана от министъра на външните работи Авигдор Либерман.

Но представители на тази политическа сила са разследвани във връзка с твърдения за корупция, а според социологически данни подкрепата за нея спада - от достигнатия връх от 15 мандата в 120-местния парламент преди няколко години сега те имат 13 и се очаква да спечелят едва шест след вота идния месец.

В резултат вече започна надпреварата за "дезертьорите" от техните редици, като в нея участва не само партията "Ликуд" на премиера Бенямин Нетаняху, но и ултранационалистическата партия на министъра на икономиката Нафтали Бенет, да не говорим за левоцентристката опозиция.

"Наблюдава се осезаемо движение от партията на Либерман към моята партия", каза Бенет пред Ройтерс по време на предизборна проява в Ашкелон. Неговата религиозно-националистическа партия "Еврейски дом" се очаква да спечели 15 места в Кнесета. "Те търсят силна партия, със силна позиция за нашите ценности, за нашите еврейски ценности, а също и за сигурността".

Средиземноморската Москва

Бенет е започнал да печели позиции и на бижутерския щанд на Марина Поляк. Родената в Беларус 45-годишна бизнес дама се преместила в Израел през 1997 г. и била привлечена от неговата политика, която включва съпротива срещу създаването на палестинска държава.

"Евреите имат само една държава. Арабите имат много и историята се повтаря по света, антисемитизмът отново е във възход", каза тя, обещавайки подкрепата си за Бенет.

В намиращия се наблизо "Гастроном Хоросо" - руски деликатесен магазин, където рафтовете са отрупани с хайвер и коледни шоколади, собственикът, 59-годишният Генадий Сиротников, клони към Нетаняху. "Алтернативите не са много", каза този бивш руски военен, който се преместил в Израел през 1990 г. "Нетаняху е относително силен /политик/ дори и невинаги да дава на хората това, което искат".

По думите на Сиротников обаче младите руснаци не споделят политическите ценности на по-възрастното поколение. "Ние имаме общи страхове", каза той за своето поколение, което е било обсебено от идеята да избяга от комунизма. "Това обаче го няма при поколението, което израсна тук. Те са по-свободомислещи".

Да сменим ли лагера?

Марик Щерн се преместил в Израел от Москва, когато бил само на двегодишна възраст. Покойният му баща бил в редиците на партията на Либерман през 90-те години, но 36-годишният син подкрепя "Партията на труда" /"Авода"/, която състави заедно с центристката "Хатенуа" /"Движението"/ коалиционния блок "Ционистки съюз".

"Мнозина от нас са развили политическа идентичност, различна от тази на нашите родители", каза Щерн. "Те са дошли тук с голяма враждебност към социализма и всичко съветско. Те са силно капиталистически настроени".

Но макар и да има признаци политическата идентичност да се измества от консервативно-религиозните си корени към центристите, тази тенденция все още не е набрала голяма сила.

Алекс Тенцер, известен публицист родом от Киев, който имигрирал в Израел през 1976 г., смята, че "Ционисткият съюз" този път е допуснал грешка, като не е съсредоточил кампанията си върху въпроси като високата цена на жилищата и ниското равнище на пенсиите - два проблема, които са доста присърце за руснаците.

Преди две десетилетия "Партията на труда" обещала на новопристигналите руски мигранти повече привилегии - обещание, което допринася за избирането за премиер на Ицхак Рабин. Но при сегашните орязани бюджети и финанси не се очертават подобни обещания.

"Ционисткият съюз е загубил връзка с /руския/ сектор", каза Тенцер. "Поради руската имиграция има доста голям шанс Нетаняху отново да стане премиер".

Преподавателят по политология в Еврейския университет Абрахам Дискин също смята, че е твърде рано да се очаква фундаментална промяна в политическата принадлежност на руската общност.

"Ликуд ще бъде основният печеливш", каза той, визирайки дясната партия на Нетаняху, за която се очаква да спечели около 24 места в Кнесета - резултат, сходен с този на левоцентристката коалиция, известна като "Ционистки съюз".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.