Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Израелците отново гласуват след пет месеца - каква разлика може да има?

0 коментара
Израелците отново гласуват след пет месеца - каква разлика може да има?

Преди около пет месеца повечето израелци приеха, че харесва ли им или не, Бенямин Нетаняху е спечелил още едни избори. Днес те са пак на изходната точка и умуват за кого да гласуват (и дали изобщо да гласуват), пише ДПА.

До повторни избори се стигна, след като Нетаняху не успя да сформира коалиция и неговите поддръжници в парламента гласуваха за разпускане на Кнесета. Те прибягнаха до този ход, защото в противен случай президентът щеше да възложи мандат за съставяне на правителство на друг, както следва от правилата.

Има широко споделяни опасения, че резултатът ще до голяма степен същият и че дори е възможен трети вот. Дясната партия Ликуд на Нетаняху отново е в оспорвана надпревара с центристката партия "Синьо и бяло". Последната заявява, че няма да контактува с Ликуд, докато партията се оглавява от Нетаняху, който е разследван за корупция.

Нетаняху от своя страна обеща да сформира не правителство на единството, а "силно дясно правителство".

През април президентът възложи на него да сформира правителство, защото блокът на десните и религиозни партии бе по-голям от този на центристките, левите и арабските партии. Това означаваше, че Нетаняху е получил повече рекомендации да оглави правителство, отколкото опонента му Бени Ганц, който явно не можеше да сформира коалиция.

"Изглежда, че сега сме в подобна ситуация като през април", каза професор Тамар Херман, академичен директор на Центъра "Гутман" за обществено мнение и политически изследвания. Според Херман, която е съиздател на месечния "Индекс на мира", базиран на социологически изследвания, израелското общество е "разделено почти наполовина".

Ключов аспект на вота ще бъде избирателната активност, каза тя, отбелязвайки, че през април имаше спад на броя на гласувалите избиратели в контраст с предишни избори.

"Изглежда, че пак ще има спад", каза тя, като изтъкна, че арабските избиратели са разочаровани от своето ръководство и вероятно в техния сектор ще бъде регистрирана ниска активност.

Центърът и левицата, добави тя, също проявяват "по-слаб интерес към изборите", отколкото десницата и религиозните партии. Това според нея може да се дължи или на факта, че техните избиратели смятат изборите за "изгубена кауза", или защото сформирането на многобройни съюзи между различните по-малки партии е оставило у тях усещането, че никоя партия не изразява истински интересите им.

Професор Джонатан Ринхолд от университета "Бар Илан" също смята, че се очаква ниска активност, особено в левия център.

"Ако избирателната активност е ниска, това е от полза за десните и религиозните партии", каза Ринхолд, който е заместник-ръководител на отдела за политически проучвания и старши изследовател в Центъра "Бегин-Садат" за стратегически проучвания към университета.

Религиозните партии имат по-висока от средната избирателна активност поради идеологически причини, изтъкна той. Той очаква да бъде така и на тези избори. Въпреки това според него блокът на десните и религиозни партии няма да получи мнозинство и Нетаняху "или ще подаде оставка или Ликуд ще "забие нож в гърба му". В този случай той предвижда правителство на единството, включващо партия Ликуд с нов лидер, "Синьо и бяло" и крайнодясната партия "Израел Бейтену" ("Нашият дом Израел").

"Израел Бейтену" начело с Авигдор Либерман бе решаващият фактор на предишните избори. Приемаше се за даденост, че тя ще се присъедини към коалицията, но Нетаняху се провали в посредничеството между нея и ултраортодоксалните партии по въпросите на религията и държавата.

Оттогава "Израел Бейтену", която успя с мъка да премине изборния праг през април, бележи ръст на популярността си според анкетите. Тя успя донякъде да промени предизборния дебат между партиите от "десни срещу леви" към "религиозни срещу светски". Либерман се зарече да не бъде част от правителство, управлявано от еврейското религиозно право.

"Ако той спечели още пет места, това може да означава, че неговите избиратели не са десни (каквито са по традиция)", каза Херман. Макар партията на Либерман да е дясна по въпросите на сигурността и дипломацията, тя може да привлече повече леви избиратели заради позицията си по въпросите на религията и държавата, като гражданския брак, който в момента не съществува в Израел.

Херман също допуска възможността за правителство на единството и е съгласна, че това не изглежда възможно, ако Нетаняху остане начело на Ликуд. Тя добавя, че е възможно да има правителство без мнозинство, което се е случвало в миналото, с една партия, подкрепяща го отвън. Ако се стигне до правителство на единството, каза тя, това ще бъде нова ситуация, по-скоро с десноцентристко, отколкото левоцентристко правителство.

"По-рано ние нямахме център", отбеляза тя. "Днес левицата се е свила до такава степен, че едно правителство на единството вероятно ще включва центъра и "меката десница".

Както Херман, така и Ринхолд не вярват да има трети избори. Всъщност президентът Реувен Ривлин се закани да направи всичко възможно, за да ги предотврати.

"Правителство ще има", убеден е Ринхолд. 

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.