Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изследване на БАН: Смисълът на живота за българите е да се трупа имущество

11 коментара
Изследване на БАН: Смисълът на живота за българите е да се трупа имущество

Общо 81% от българите са изцяло съсредоточени върху постигането на материални блага, което се превръща в основен приоритет за тях. Това показват резултатите от изследване на Института за изследване на обществата и знанието към БАН, цитирано от БГНЕС.

Общо 56.9% от българите обявяват, че за нищо на света не биха погазили закон, дори от това да имат материална или друга полза. Другите 43.1% обаче имат нагласи за неспазване на законите. Ако не се страхуваха от последствията, те лесно биха нарушили нормите, гласят резултатите от изследването. Те показват, че едва 32% от българи смятат, че законите в страната са добре написани и лесно приложими на практика.

Според авторите на изследването това е знак, че българското общество е с нараснала критичност към депутатите и към законите. Изводът е, че голяма част от обществото поставя условие – законите ще бъдат спазвани, ако са адекватни, обслужват интереса на обществто и са приложими на практика.

Близо 60% са съгласни с твърдението, че ако даден закон им пречи, ще намерят начин да го заобиколят и да постигнат своите цели. Почти 53% от българите мислят, че докато има хора, които са над законите, в обществото няма да има равнопоставеност. За над 65% от обществото сивата икономика е най-бързият начин да се изкарат пари.

Работодателите и редовите работниците имат по-голяма склонност да спазват и зачитат законите. Учениците, безработните лица, и дори домакините са по-склонни да имат по-фриволно поведение и открито да не зачитат и спазват настоящото законодателство. Така в обществото се насажда мнението, че неспазването на законите е естествена и логична реакция на евентуалната пълна с пропуски и несъвършенства законова среда, гласят изводите на изследователите.

Според изследването в последните години в българското общество могат да се откроят редица социологически типажи според поведението на хората.

Общо 34% от изследваните български граждани се самоопределят като конформисти. Те се поддават се на натиска на обществото и бързо се съгласяват с него. Само 6% считат себе си за иноватори. Общо 4% се определят като хора, които задължително спазват определени повтарящи се ритуали. Всеки десети е социално пасивен, а бунтарите са 6%. Общо 16% се самоопределят като преувеличаващи, а 6% – като особено избухливи.

Според изследването на учените, това разделение на групите в обществото е в резултат на безнаказаността, което следва посегателството върху личната собственост, моделите на управление на публичните и частните бизнес процеси в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Абсолютно съм съгласна с изследването, което се покрива и с моите наблюдения и опит. Но то трябва да продължи във времето. Важно е да се знае как самоопределилите се българи свързват това с определени политики, политически партии, нагласи и бунтове. Другото, което е интересно, как българите ще търсят щастието си у дома, защото тук са останали хората, които не желаят да емигрират: събрали са пари, изградили са дом, имат семейство и работа. За човека е присъщо да се стреми към съвършенство, което в нашия случай означава, че ще търсят начини "да се изкачат" на по-високо ниво...

  2. dimitardi100
    #10

    След половин век комунизъм, гладна кокошка просо сънува !

  3. Практик от София
    #9

    За близо хиляда триста и четиридесет годишното си историческо съществуване България два пъти се озовава в сянката на азиатска деспотия. Веднъж подир гибелта на средновековната българска държава в края на XIV-ти век. Втори път след разтурянето на Третото българско царство в средата на миналия. По един и същ начин е нарушено естественото национално развитие: избити, прокудени и обезличени са по-издигнатите хора, пресечени са органичните връзки с Европа, наложени са чужди закони и порядки. И в

  4. Сократ
    #8
    Отговор на коментар #7

    В теорията си Маслоу просто твърди, че поведението на човек се определя от целите, а целите зависят от нуждите. Когато нужди на по-ниско ниво са задоволени, възникват нуждите на по-високите нива. Поведението на върха на пирамидата се определя от желанието за лично израстване. На нивата преди това поведението се диктува от незадоволени нужди – липса, недоимък на нещо. Теорията е универсална и не може да бъде "изпълнена". Няма много смисъл да се твърди, че "не важи" за определена група хора или определен период от време. Дежурното сравнение не е нужно да бъде с американците. Поне сравнете покупателната способност на българите с останалия свят.

  5. marij
    #7

    До Сократ Нима през Възраждането пирамидата е била изпълнена? За мен проблемът е в семейното морално възпитание. Всичките депутати и политици и висши чиновници имат майки, бащи и семейство... и на какво са ги научили - кради, лъжи и граби. И останалите ги следват,като папагали. И точно за това ни трябват такива изследвания, за да ни заврат истината в очите. Дванайсет години живях в САЩ и видях, че за голяма част от американците пирамидата на МАслоу не важи!

  6. andrei
    #6

    Какъв да е смисълът на живота на българина,като няма интелектуален дебат, няма интелектуалци, няма нито моралисти, нито писатели, медиите като Свободна Европа, които някога са били морален компас и са канели интелектуалци от цял свят, днес се занимават с тераси.Провинциализъм, балканизъм.Къде са писателите? Ясен Бояджиев ли е единица мярка? Не виждате ли, че няма публицистика, че това са някакви драскачи без дълбочина, без визия.И разни други,които навсякъде пишат, вече не ги чета.Това е пълна тъмнина, в която се е гмурнал българският народ.

  7. Сократ
    #5

    Преди 75 години психологът Ейбрахам Маслоу публикува своята теория за мотивацията, с известната йерархична пирамида на нуждите които изпитва един човек.

    В основата на пирамидата са физиологичните нужди (храна, вода, сън, топлина) и нуждата да се чувстваме сигурни за живота си. След като тези основни нужди са задоволени, човек изпитва нужда от приятели, семейство, работа, къща, кола … Това са психологично обусловени нужди.

    На върха на пирамидата е желанието за достигане на пълния потенциал – да

  8. Обектив
    #4

    Типично за канцеларски "учени" заключение ! Да, българинът е свикнал да акумулира имущество и "бели пари за черни дни", защото бъдещето на семейството му е несигурно. Значи мотивът му или смисълът е "оцеляване" !

  9. Baraev
    #3
    Отговор на коментар #1

    Моля хора неживеещи в България да не пишат по темата! Сложи очила и прочети темата пак!!! Много вярно изследване!

  10. Цецка и Цецко одобряват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.