Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изследване показва, че бюджетната прозрачност в България се увеличава

1 коментар
Изследване показва, че бюджетната прозрачност в България се увеличава

България отбелязва подобрение в бюджетната прозрачност. Това показва разпространеният в сряда индекс "Отворен бюджет“ 2012. С девет пункта – от 56 през 2010 на 65 през 2012 – се увеличава оценката на България и страната преминава от трета във втора група (100-те изследвани страни в света са разделени на 5 групи, като най-добрите примери са в първа група, а най-лошите са в пета група).

Индексът "Отворен бюджет" е единственото международно независимо сравнително изследване на бюджетната прозрачност и се изготвя от International Budget Partnership (www.internationalbudget.org). Данните за всяка страна са предоставени от независими изследователски организации (Индъстри Уоч за България) и потвърдени от външни експерти.

През 2012 година той включва 100 страни с общо население от 6.1 млрд души (89% от световното население) и оценява степента, в която правителствата осигуряват на обществото навременна и подробна информация за бюджета.

Максималната стойност на индекса е 100.

От 2006 година, когато е публикуван първият индекс, оценката на България отбелязва значително подобрение – от 47 през 2006 г. до 65 през 2012 (абсолютният максимум е 100).

Подобрението се дължи на публикуването на повече бюджетна информация, включително по отношение на проектобюджета, на приетия бюджет, на месечните и полугодишни доклади, годишни и одитни доклади.

Въпреки това България все още не е достигнала най-добрите примери на бюджетна прозрачност – Нова Зеландия е водачът в света с оценка 93 от 100 възможни, а в Европа водещи са Великобритания (88 от 100), Швеция (84 от 100), Норвегия и Франция (83 от 100). Това са страни от първа група, които предоставят на обществото "изчерпателна“ информация за бюджета, докато България предоставя "значителна“ информация и затова е във втора група. В региона България е пред Турция, Румъния, Хърватия, Македония и Албания, но изостава от Чехия, Словакия, Словения и Русия.

В България Сметната палата има силна роля, но е необходим по-силен парламентарен надзор върху бюджета, включително чрез създаване на специализирано звено за бюджетни анализи. Страната също така би трябвало да разшири участието на обществото в бюджетния процес, включително чрез повече консултации и обсъждания, се казва в препоръките към изследването.

Други препоръки са свързани с публикуване на повече информация и по-детайлни данни за бюджета, включително кратък бюджет (citizens budget), данни за нефинансовите активи и условните задължения, разходи за данъчни преференции, анализи за ефектите от различни макроикономически допускания върху бюджета (анализ на чувствителността), повече данни за заложените приходи и разходи в средносрочен план, по-качествени данни за оценка на изпълнението на програмните бюджети, по-голям обхват на полугодишния и годишния отчет.

“Бюджетните решения, както и процесите за достигането им са изключително важни за адресиране много от най-належащите глобални проблеми”, коментира Уорън Кравчик, директор на International Budget Partnership, "доколкото България и страните с по-висока прозрачност са предприели много стъпки за подобрение, напредъкът трябва да продължи, като от други страни също се очакват много усилия”.

В сравнение с изданието на индекса от 2010 г. средната стойност на индекса глобално е нараснала леко – от 43 на 45 пункта. Най-голямо подобрение се наблюдава в страните с най-ниска прозрачност (до 40 пункта) – от 19 до 26 средно. За някои от тези страни – например Хондурас, Афганистан, или страните от френскоговореща Западна Африка – това е "скок” от никаква на практика прозрачност до средни стойности на индекса, сравними с тези в Източна Европа отпреди няколко години.

Индексът обаче отчита и множество трудности. Повечето страни, повишили прозрачността си, са сред тези с много ниски начални стойности. Въпреки посочените по-горе успешни примери, някои страни – Египет, Сърбия, Шри Ланка, Замбия – понижават резултата си с повече от 15 пункта от последното издание на индекса преди две години. Половината от 60-те страни, които през 2008 г. са отчели "известна прозрачност” (по средата), са останали в тази група или са влошили достъпа си до фискална информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Много добре за България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.