Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изследване в Хонконг подсказва, че смъртността от ТОРС е по-висока от очакваното

0 коментара

Смъртността от Тежкия остър респираторен синдром /ТОРС/ може да се окаже значително по-висока, отколкото смятаха представители на здравеопазването - до 55 на сто при хора на 60 години и повече и до 13,2 на сто при по-млади пациенти, сочи първото голямо епидемиологично изследване на болестта.

Нивата на смъртност със сигурност ще се изменят с развоя на епидемията. Но освен ако броят на смъртните случаи не спадне драстично, ТОРС ще се окаже измежду инфекциозните заболявания с най-висока смъртност. Досега данните за смъртността от заболяването, огласени от Световната здравна организация /СЗО/, варираха от 2 на сто при откриването на ТОРС през март до 7,2 на сто.

Новите открития са резултат на статистически анализ на 1425 пациенти със съмнения за зараза с ТОРС, приети в болници в Хонконг в периода 20 февруари - 15 април. Като цяло смъртността сред тях бе изчислена на 19,9 на сто. За сравнение грипната пандемията от 1918 г., която отне живота на десетки милиона души по цял свят, има приблизително ниво на смъртност от 1 на сто или по-малко.

Изчисляването на смъртността при новопоявили се болести е много тежко предизвикателство за епидемиолозите, особено ако няма окончателен тест за диагностициране, какъвто е случаят с атипичната пневмония. Възможно е например, някои хора, заразени с вируса, смятан за причинител на болестта, никога да не се разболеят или да развият толкова леки симптоми, че да не потърсят медицинска помощ. Ако случаят е такъв, смъртността може да бъде много по-ниска.

Изследването, ръководено от доктор Рой Андерсън и доктор Кристъл Донели от Импириъл колеж в Лондон, ще бъде отразено в съботния брой на британското медицинско списание Лансет. Издателите на Лансет публикуваха вчера материала на Интернет страницата на изданието www.thelancet.com, изтъквайки значението му за общественото здраве.

Главните автори на изследването от Импириъл колеж, Хонконгския университет, Китайския университет в Хонконг и Хонконгския здравен департамент посочват, че откритията им подчертават извода, че ТОРС е сериозна заплаха за обществото и служителите от сферата на здравеопазването трябва да действат, за да спрат разпространението му.

Вчера СЗО съобщи, че броят на новите случаи на заразени с ТОРС в Хонконг трайно намалява, което подсказва, че епидемията там е отминала своя връх. Досега Хонконг е съобщил за 1646 предполагаеми случаи на атипична пневмония и 193 жертви на болестта, което означава, че смъртността е 11,7 на сто.

Изчисляването на смъртността по тази методика обаче може да недооцени реалния брой на смъртните случаи, отчасти защото не взима предвид пациентите, които остават болни и част от които може да починат.

За разлика от гореспоменатия метод авторите на новото изследване са стигнали до данните за смъртността, като са изучавали хората, приети в болници в Хонконг всяка седмица. Те са започнали анализа с пациенти, постъпили в болница през седмицата след 26 февруари, тъй като преди това заразените са били прекалено малко, за да се направят статистически значими изчисления. Анализът приключва с пациенти, приети в седмицата до 15 април. За постъпилите по-късно е изминало твърде малко време от заразяването, за да може да се анализират нивата на смъртност.

В интервю доктор Майкъл Остерхолм, експерт по инфекциозни заболявания от Университета в Минесота, заяви, че изследването в сп.Лансет "изглежда солидно и предоставя важен източник на информация за развиващата се епидемия."

Доктор Клаус Щрьор, ръководител на изследванията за ТОРС в СЗО, посочи в интервю, че организацията разглежда новите данни и статистическите модели, използвани за получаването ѝ. Доктор Щрьор каза, че ако СЗО бе получила по-рано новите данни, това щеше да помогне да се оцени друго откритие на изследването - времето между излагането на вируса и началото на симптомите, или т. нар. инкубационен период. Изследването сочи, че той е 6,4 дни. Други статистически изчисления, основани на по-малък брой пациенти в изследването, сочат, че инкубационният период може да продължи до 14,22 дни.

Тези данни са важни, тъй като здравните служители ги използват, за да определят периода на карантина за хора, попаднали в контакт с вируса. Заедно с това като практическо правило здравните служители удвояват изчисления инкубационен период, за да определят кога може да се обяви края на епидемията в даден район.
Досега лекарите използваха десет дни като най-дълъг инкубационен период и 20-дневен период като критерий, за да обявяват, че дадена зона вече не е заплашена от ТОРС. Данните за инкубационен период от 14, 22 дни обаче могат да означават удължаване на карантината и времето за обявяване на край на заразата.

Доктор Щрьор заяви, че ако данните за по-дългия инкубационен период издържат на проверката на по-нататъшни анализи, СЗО може да промени препоръките си за карантина.

Авторите на изследването смятат, че инкубационният период зависи от това откъде вирусът на ТОРС влиза в тялото. Повечето случаи на заразяване стават чрез разпространението на капчици слюнка при кашляне и кихане. Вирусът на ТОРС може да се запази по различни повърхности до четири дни и въпреки че учените не са доказали заразяването да става по този начин хонконгски служители предполагат, че взривът от атипична пневмония в жилищен блок там е бил причинен от наличието на вируса в канализационните води.

Доктор Андерсън и неговият екип казват, че е важно да се научи дали изявленията на представители на здравеопазването насърчават заразените индивиди да съобщават бързо за симптомите си.

Епидемията демонстрира нуждата да се информира и предупреди обществеността за рисковете от зараза, по начин който да подобри личната защита, без да създава силно напрежение и страх, заяви др. Андерсън. Промяната във възприемането на риска ще доведе до по-ранно съобщаване на симптомите и подобряване на хигиената и превенцията на разпространението на заразата, обясни той.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.