Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източна Европа едновременно се опасява от Брекзит и е готова за него

2 коментара
Разпадането на Европа ще бъде задействано от евентуален Брекзит, но ще се случи далеч в източната ѝ част. 
 
Това ще се случи защото Централна и Източна Европа преживяват парадокс - според последните проучвания на общественото мнение ние източноевропейците сме най-приятелски настроени към ЕС, но и е най-вероятно ние да гласуваме за антибрюкселски настроени правителства.
 
Източноевропейците искат съюзът да оцелее, защото са сред най-големите печеливши от европейската интеграция и ще са сред най-големите губещи в икономиката, политиката и сигурността ако тази интеграция се отмени.
 
В същото време източноевропейците, които преди по-малко от три десетилетия преживяха разпадането на друг политически проект, съветския комунизъм, нямат пълно доверие в такива трансгранични усилия и искат да са подготвени в случай, че нещата тръгнат на зле. Те гласуват за националисти не защото искат те да разрушат ЕС, а защото, като в облога на Паскал, искат да са готови в случай, че съюзът извърши колективно самоубийство.
 
След седем десетилетия стабилност западноевропейците са склонни да вярват в устойчивостта на институциите. Източноевропейците не споделят тази увереност и усещането, че ставащото днес е просто повторение на нещо вече случило се до голяма степен определя очакванията на Източна Европа.
 
Той споделя, че е бил студент по философия последна година в СУ "Св. Климент Охридски", когато българският комунистически режим е рухнал. Този внезапен и ненасилствен край на нещо, за което бяхме сигурни, че ще трае вечно, вероятно е оформящото преживяване на моето поколение. То предизвика не само чувство на освобождаване, но и усещането за крехкостта на всички политически неща.
 
Вярно е, че сравняването на сегашната криза в ЕС със съветската и югославската криза от края на 80-те години е малко като сравняване на ябълки и портокали. 
 
В последните си години комунизмът и режимите му отдавна бяха изгубили идеологическата си привлекателност и бяха изчерпали способността си да осигуряват икономически блага. Европейският съюз, напротив, е най-големият общ пазар в света, а половината от световните разходи за социални помощи са в Европа. 
 
Мнозинството съветски граждани бяха привлечени от живота на Запад, докато европейците се гордеят със своя начин на живот и политически модел и не държат особено да последват траекторията на Русия или Китай. 
 
За разлика от политолозите обаче, обикновените хора непрестанно сравняват ябълки с портокали. Те живеят в свят, изпълнен с опасни аналогии, в който всяка голяма криза пробужда спомена за предишната и преживяването на рухването на комунизма силно влияе на начина, по който източноевропейците възприемат и осмислят Брекзита. 
 
Психологическото въздействие от британския референдум е по-важно от всякакви икономически или институционални щети, които той би нанесъл. 
 
По БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    За всеки лев от годишната ни вноска в бюджета на ЕК взимаме 5 лева. От къде другаде инвестиции. Англичаните имат преференции по няколко линии и рекапитулацията им също е на плюс.

  2. Bлaдo
    #1

    за България има две ключови неща по линия на тоя БРекзит: от една страна сме доста периферни за Европейския съюз (ползата е, че големи трусове в ЕС ги усещаме слабо), но от друга все още сме обект на силно желание за мечешка прегръдка от страна на руССия. Така че за нас не е толкова важно Англия да не излиза от ЕС, колкото руССия да НЕ влиза в Европа (под никаква форма - било като търговия, било като визови облекчения...)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.