Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източна Европа: Идеята за евробондове създава риск от Европа на две скорости

3 коментара
Източноевропейските страни членки на Европейския съюз се опасяват все повече, че ще изостанат зад по-богатите страни от блока в икономическата криза , предаде Euobserver.

Преди неформалната среща на ЕС в неделя Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Румъния и България се надяват да привлекат Германия, Холандия и скандинавските държави в коалицията, противопоставяща се на идеята за “евробондове”, са съобщили полски официални лица пред в. "Газета виборча".

“Искаме да блокираме потенциален проект за евробондове. Да направим всичко, за да не допуснем Европа на две скорости. Въвеждането на евробондове за еврозоната означава именно това", заяви полският вицепремиер Гжегож Щетина в сряда.

Евробондовете са правителствени I.O.U. гарантирани от всички страни членки на единната европейска валута.

Създаването им бе подпомогнало по-бедни страни от еврозоната като Гърция да заемат по-евтини пари. Но то може да оскъпи кредита за 11 -те държави извън клуба, повечето от които са източноевропейски.

Идеята за евробнодовете бе лансирана от италианския финансов министър Джулио Тремонти по време на икономическия форум в Давос през януари. Тя се ползва с публичната подкрепа на Международния валутен фонд.

Италия е с най-голям публичен дълг сред страните в еврозоната, което предизвика оскъпяване на кредита на облигационните пазари, тъй като инвеститорите се опасяват от фалити.

Финансовият министър на Германия Пеер Щайнбрук и шефът на кредитната агенция на страната Карл Хайнц Даубе обаче не са подкрепили евробондовете.

В неделя сутринта, преди откриването на срещата на ЕС, лидерите на девет източноевропейски страни ще се съберат в полската дипломатическа мисия в Брюксел, където ще изразят позицията си пред председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу.

В петък полският министър-председател Доналд Туск ще се срещне в Хамбург с германския канцлер Ангела Меркел.

Източноевропейците имат опасения и от плановете на Франция, Италия и Испания да налеят милиарди в автомобилните си индустрии, с което застрашават принципите на единния пазар.

"Срещата в Брюксел трябва да покаже, че докато кризата поразява отделни страни по различен начин, Съюзът говори в един глас. Че няма разделение между по-добри и по-лоши (страни членки)", каза полският министър по европейските въпроси. Той подчерта, че "кризата не може да бъде оправдание за разбиване на единния пазар".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоце
    #4

    Абе червени за.ници! Тук не става дума за крадене на средства от фондовете, а за усвояването им!

  2. Иконом
    #3

    повсеместно за всички членки. Тогава ДА!

  3. I.O.U.
    #1

    Аз и преди си знаех, че евробондовете са правителствени I.O.U., но сега вече съвсем ми стана ясно. Я и аз да използвам една чуждица по адрес на вестникарите - кретени!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.