Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източна Европа все още не вярва на Кремъл

0 коментара

С посещението си във Варшава Владимир Путин за пръв път навести вероятно най-консервативния регион на Европа, където живеят нашите бивши другари по идеология. Западните ръководители отдавна отвориха сърцата и душите си за руския лидер, като престанаха да говорят, както показа последната среща с Жак Ширак, дори за Чечения, предпочитайки да обсъждат общата борба срещу екстремистите и взаимно изгодната търговия. Но в източната част на континента се освобождават бавно и трудно от старите страхове и недоверие към Москва, все още очаквайки по навик някаква лоша шега от бившия сатрап. Същите - по-конкретно представителите на Варшава, Прага и Будапеща преди месец заедно с американците с удоволствие попречиха на превръщането на диалога на Русия с държавите от НАТО от формулата "19+1" в диалог между равноправни, очевидно смятайки, че Москва все още не отговаря на западните демократични критерии. През последните месеци и свръхпредпазливият Вацлав Хавел неведнъж призовава западните си колеги да не бързат много да се доверяват на Кремъл.

Точно той има доста голям опит от лошите шеги на Москва, за разлика от Александър Квашневски. Известно е, че Борис Елцин също не обичаше много да пътува в бившите просъветски земи, в най-добрия случай предпочиташе да ги мине набързо по-скоро показно, отколкото от интерес. Така беше и през август 1993 година, когато руският лидер за два дни посети Полша, Чехия и Словакия. Отначало във Варшава, а след това и в Прага той направи сензационното за онова време изявление, че Москва повече нямало да се опъва, ако нейните бивши съюзници пожелаят да влязат в НАТО. "Правете каквото искате, вие сте свободни държави", заяви Елцин. Помня развълнуваните, доволни лица на Лех Валенса и Вацлав Хавел, толкова мечтаещи да скрият своите страни под натовския военнополитически чадър от непредсказуемото поведение на Русия. Не съм забравил лицето на Хавел и няколко дни по-късно, когато коментираше съобщението, че завърналият се у дома Елцин спешно изпратил в западните столици писма, в които ги призовава в никакъв случай да не приемат в НАТО източноевропейските "първенци".

От тогава в този регион не е стъпвал кракът на руски президент. Веднъж, преди пет години, намина тогавашният ни премиер, но също повече проформа, без ни най-малко да помръдне от мъртвата точка замръзналите отношения с бившите партньори от СИВ.

От този подход към сътрудничеството губеха и двете страни. Трябваше да се мине през главоломното падане на взаимната търговия, през пристъпите на шпиономания с изгонване на дипломати или унизителната забрана за преминаване през въздушното пространство на България и Румъния на руските самолети, бързащи за Югославия, докато от двете страни на невидимата политико-идеологическа завеса, разделила през 90-те години бившите съюзници, не започна движение към установяване на нормални, прагматични, не обременени от обиди и недоверие междудържавни отношения.

При това министрите и премиерите започнаха диалога последни, значително изоставайки от обикновените бизнесмени или дейци на културата. Отдавна руските търговци и индустриалци се кооперират с източноевропейските, значително растат мащабите на съвместните проекти, към които постепенно се включват държавните структури.

Коригирането на нашите външнополитически намерения, неведнъж потвърдено от руския лидер след 11 септември, явно води и политиците от Източна, или както е географски по-правилно да се казва - Централна Европа към постепенно преодоляване на синдрома на недоверието към Москва и действията на нейните ръководители. Това сближаване макар и на непреки съседи може да бъде само взаимно, тъй като само тогава ще стане естествено и трайно.

По БТА

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.