Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изтощените запаси на петрол и газ са признати като заплаха за сигурността на Русия

29 коментара
Изтощените запаси на петрол и газ са признати като заплаха за сигурността на Русия

Руският президент Владимир Путин утвърди нова стратегия за икономическа сигурност на страната до 2030 година, в която сред основните рискови фактори са посочени изчерпването на експортно-суровинния модел на развитие и изтощените запаси на петрол и газ.

Изчерпаните модели на развитие, базирани на износ на суровини, рязко понижената роля на традиционните фактори за обезпечаване на икономическия растеж и отсъствието на руски несуровинни компании сред глобалните лидери на световната икономика са изброени сред главните заплахи за икономическата сигурност на Русия, предаде БиБиСи.

В документа се отбелязва и за изтощените запаси на полезни изкопаеми, използвани за производството на горива, във връзка с постепенното изчерпване на действащите местонахождения, както и колебанията в конюнктурата на световните пазари.

Като други основни заплахи за икономическата сигурност на Русия са посочени недостатъчната работна сила и нарастващата пропаст между доходите на богати и бедни. Следващ фактор са наложените от Запада икономически санкции на Русия, които авторите на документа характеризират като "дискриминационни мерки".

Стратегията предвижда да се усъвършенства механизмът за въвеждане на ответни мерки в случай на "дискриминационни ограничения, предприети от чужди държави и международни организации спрямо руски юридически и физически лица и отрасли на руската икономика".

Властите освен това смятат за поставят притока на трудови мигранти в Русия в строга зависимост от потребностите на икономиката.

Още един приоритет е "юридическото закрепване на границите на изключителната икономическа зона на Русия (включително арктическия континентален шелф и морските акватории), също защитата на правата и интересите на руските стопански субекти, осъществяващи дейност в тази зона".

Реализирането на стратегията ще е под контрола на правителството, което всяка година трябва да представя на президента доклад за икономическата сигурност на страната и мерките за гарантирането ѝ.

Самите мерки трябва да бъдат разработени до три месеца.

Първата стратегия за икономическа сигурност на Русия е приета през 1996 г. През 2015 г. бе решено да се създаде нова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #29

    "великата" руска душа ... бере душа ;-)

  2. Блумбърг : Добива на шистов петрол и газ в САЩ набира скорост //////////////////////////////////////////////Блубърг от ДНЕС :\\\"Украйна разшири санкциите срещу русия.1228 физически лица, 468 юридически лица.За 3 години есанкционирана руската търсачка \\\\\\\"Яндекс\\\\\\\", която я използват като алтернатива на Гугъл.Март удари по клоновете на руските банки.

  3. Преслав
    #27

    Да , вместо Блумбърг и WSJ ще четем Илиян Василев , хахаха.

  4. Bлaдo
    #26
  5. На профила на Илиян Василев е сложен линк към последния Нюзлетър по темата ГАЗ . Както подчертава Василев, това е за хора , които искат да знаят какво ще се случи , а не за такива, които четат какво се е случило. Там пише и за за Ексон в Румъния и за Русия и за Израел, за световния пазар на шистов газ и др.

  6. Най-новото е ,че в румънското Черноморие ври и кипи от сондажи и открития на нефт и газ . /Румъния към 2015г. е зависима от руски газ само 3%/ Има съвсем нови открия, а първият ще тръгне през 2019г. А дано и у нас! За нас това е най-изгодно- шипърите искат кратки срокове от 1 месец за АБОНИРАНЕ НА КАПАЦИТЕТ. Ще видим дали нашите ще проспят да го направят...

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #23
  8. През 2016г. доходите от нефт паднаха с 17,8% . ОТ газ - са паднали с 25% и СА около 31 милиарда долара. Колкото за физическия добив, рашките министерства и експерти дават прогнозите, че лесното свършва, а за трудните залежи /главно шистови/ НЯМАТ ТЕХНОЛОГИЯ! сАНКЦИИ ДО ДУПКА!

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  10. Kiril Kovatchev
    #20

    Дали петрола в Русия ще свърши скоро не зная, а и не може да се вярва и думичка от това което казва путлера. Сигурно е това че ще свърши нуждата от петрол. Петролната ера ще свърши не защото е свършил петрола, тъй както и каменната ера не е свършила защото са свършили камъните. Руснаците имаха шанс да си оправят живота благодарение на вискоите цени на петрола и те го пропиляха с войни и превъоръжаване. Враговете обаче които си спечелиха ще им останат още известно врме след като са свършили парите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.