Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изтощеният от криза Ливан се готви за решението на трибунала по делото "Харири"

1 коментар

Петнайсет години след като камион бомба уби някогашния сунитски лидер на Ливан Рафик Харири в Бейрут, предизвиквайки катаклизми в региона, подкрепян от ООН съд, който води процес срещу четирима заподозрени от шиитската организация Хизбула, ще постанови в петък присъда, която може отново да разтърси страната.

Подсъдимите, които са членове на подкрепяната от Иран влиятелна групировка, са съдени задочно по обвинения в планиране и организиране на бомбеното нападение през 2005 г., при което беше убит бившият министър-председател, оглавил възстановяването на Ливан след дългата му гражданска война.

Убийството на Харири предизвика масови протести в Бейрут и вълна от международен натиск, което принуди Сирия да сложи край на 29-годишното си военно присъствие в Ливан, след като следователят на ООН я свърза с бомбения атентат.

Убийството също така разпали политически и междуобщностни напрежения в Ливан и Близкия изток, особено когато следователите започнаха да проучват възможни връзки на Хизбула със смъртта на политик, подкрепян от Запада, както и от сунитските арабски държави в Залива, които се противопоставят на Техеран.

Хизбула, която е едновременно политическа партия в ливанското правителство и тежко въоръжена партизанска групировка, отрича да е имала каквато и да е роля в убийството на Харири и отхвърля трибунала в Нидерландия като политизиран.

Малцина очакват подсъдимите да бъдат предадени, ако бъдат признати за виновни, но евентуална осъдителна присъда може да задълбочи споровете, неуредени след гражданската война от 1975-1990 г., в страна, която вече е разклатена от най-тежката икономическа криза от десетилетия и засилващото се разпространение на Covid-19.

Поддръжниците на Харири, включително синът му Саад, който впоследствие също беше министър-председател, казват, че не търсят отмъщение или противопоставяне, но че решението на съда трябва да бъде уважено.

"Ние с нетърпение очакваме 7 август да бъде ден на истината и справедливостта за Ливан и ден на наказание за престъпниците", каза Саад Харири миналата седмица.

Харири се оттегли от министър-председателския пост през октомври, след като не успя да задоволи исканията на протестиращите, демонстриращи срещу продължаващата години корупция на управляващия елит, довел Ливан до сегашната му финансова криза.

Неговият приемник Хасан Диаб, подкрепян от Хизбула и нейните съюзници, казва, че страната трябва да избегне допълнителна бъркотия заради присъдите на трибунала. "Да се противопоставим на конфликта е приоритет", заяви Диаб в Туитър миналата седмица.

При бомбения атентат на 14 февруари 2005 г. камион, натоварен с 3000 килограма мощни експлозиви, се взриви, когато кортежът на Рафик Харири минаваше край разположения до морето хотел "Сейнт Джорджс" в Бейрут, при което бяха убити той и още 21 души, а на пътя се образува огромен кратер.

Салим Джамил Аяш, Хасан Хабиб Мерхи, Асад Хасан Сабра и Хусейн Хасан Онейси са обвинени в заговор за извършване на терористично нападение. Аяш е обвинен в извършване на терористичен акт, убийство и опит за убийство.

Прокуратурата каза, че данни, събрани от телефонни мрежи, показват, че подсъдимите са се обаждали един на друг от десетки мобилно телефони, за да следят Харири през месеците преди нападението и да съгласуват придвижването си в самия ден.

Мъжете не са виждани на обществени места от години. Хизбула често поставя под въпрос честността и безпристрастността на трибунала, като казва, че неговата работа е компрометирана от фалшиви свидетели и разчитане на телефонни записи, които може да са били манипулирани от арестувани в Ливан израелски шпиони.

"Хизбула има право да се съмнява в съда, който се превърна в средство за уреждане на политически сметки, нямащ нищо общо с истината", каза анализаторът Салем Захран, свързан с лидерите на Хизбула. Всякаква присъда "е без стойност" за организацията, каза той.

Заместник-главният редактор на ливанския вестник "Ан Нахар" Набил Бумонсеф каза, че нито Саад Харири, нито лидерът на Хизбула Хасан Насралла искат да изострят напрежението.

Той обаче очаква Харири да призове подсъдимите да бъдат предадени, ако бъдат признати за виновни, което би поставило Хизбула в отбранителна позиция от политическа гледна точка въпреки военната ѝ сила. Ако групировката откаже да ги предаде, това би поставило в трудно положение правителството, за чието съставяне помогна тя.

Евентуална осъдителна присъда може също така да застраши подкрепяните от Франция усилия на Ливан да получи международна помощ в момент, когато той се опитва да се справи със сериозна икономическа криза.

"Франция ще трябва да заеме позиция по отношение на Хизбула, след като решението бъде постановено на 7 август", каза Бумонсеф.

Германия и Великобритания определят Хизбула като терористична организация.

Франция беше домакин на донорска среща в Париж през 2018 г., на която Бейрут получи обещания за над 11 милиарда долара за инфраструктурни инвестиции.

Външният министър Жан-Ив Льо Дриан каза на ливанските лидери в Бейрут миналия месец, че Париж е готов да мобилизира международна подкрепа, ако Ливан пристъпи към реформа. 

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #1

    Докато Хизбула не бъде унищожена, в Ливан няма да има мир. От друга страна не е правилно светът да чака на Израел да свърши мръсната работа. Европа и САЩ трябва да вземат инициативата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.