Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изтребителите F-16 за България ще се произвеждат в САЩ, а не в Индия

26 коментара
Сн. "Локхийд Мартин"

Изтребителите F-16 Block 70 за България ще бъдат произведени в САЩ, съобщиха от американската компания "Lockheed Martin" (Локхийд Мартин).

Преди ден в български медии беше разпространена информация, че изтребителите за България може да бъдат произведени в Индия. До този извод се стигна заради възможността "Локхийд Мартин" да построи завод в азиатската страна, ако получи мащабна военна поръчка там.

Според публикация в Ройтерс компанията може да превърне Индия в единствения си глобален производствен център за F-16, който ще отговаря на изискванията на индийската армия, както и на чуждестранните пазари.

Джeймс Робинсън, директор "Международно бизнес развитие на F-16" в "Локхийд Мартин", обаче уточнява, че предлаганите на България машини ще бъдат произведени в завода в Грийнвил, Южна Каролина.

“Изтребителите F-16 Block 70 за България, които са най-новата версия на знаменития еднодвигателен боен самолет на НАТО, ще бъдат произведени в завода на F-16 на Lockheed Martin в Грийнвил, Южна Каролина, където ще бъдат построени и самолетите за Бахрейн и Словакия. Не сме планирали, нито пък сме предлагали F-16 за България да се произвеждат в която и да е друга страна, включително Индия”, посочва Робинсън, цитиран в прессъобщение на компания.

От там уточняват, че "Локхийд Мартин" е базирана в Бетесда, щат Мериленд, САЩ, и има 100 000 служители в цял свят.

В Индия американската компания се конкурира с F/A -18 на Boeing, "Gripen" на Saab, Rafale на Dassault Aviation, Eurofighter Typhoon и руски самолет за доставката на 115 бойни машини за индийските военно-въздушни сили в сделка на стойност над 15 млрд. долара.

Поръчката в България е далеч по-скромна – 8 машини F-16 Block 70, като амбицията на България е цената им да влезе в 1.8 млрд. лева с ДДС.

В средата на февруари започват междудържавни преговори, като един от неясните моменти е кога ще бъдат произведени изтребителите за България.

Първоначално България искаше да получи първите машини до две години след подписването на договора, но към момента САЩ и "Локхийд Мартин" трудно биха могли да отговорят на това изискване. Парламентът обаче допусна "отклонение" от изискванията и всички срокове предстои да бъдат договорени.

В момента компанията мести производството си от Форт Уърт, Тексас в Грийнвил, Южна Каролина.

Oт "Локхийд Мартин" твърдят, че вече са намерили начин да ускорят доставката.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #26

    малко статистика - като пръскане против затрупващи вредители: Последният (към момента) класически въздушен бой с изтребители се случва през 1999 година. Самолети на НАТО свалят 5 югославски миг29-ки: - на 24 март холандски F-16 сваля първия мИг - същия ден - два американски F-15 свалят също по 1 мИг - 25 март - още 2 мига успяват да излетят и за минути са свалени - един от F16-ka, другият - от F15-ka === Някои оспорват коректността на термина "въздушен бой" за този случай, защото тромавите, кьопави, слепи и глухи мИг29-ки са били като вързани мюрета за F15-ката и F16-ката (които СЪЩО НЕ СА произведени в Индия :-))))

  2. анита хегерланд
    #25

    На кого са нужни изтребители, кого ще изтребват българите?!

  3. Филка Русофилка
    #24
    Отговор на коментар #22

    Кopнeлa пък кaзa, чe щe дaвaмe гpeшни пapи зa въopъжaвaнe, кoитo били кoлкoтo eвpoпeйcкaтa ни cубcидия. Тoвa нe e вяpнo, ecтecтвeнo. Пo-вaжнoтo e, чe зaбpaви дa кaжe зa гoдишнaтa „cубcидия“, кoятo изплaщaмe нa „бpaтушкитe“ пoд фopмaтa нa oтpицaтeлeн тъpгoвcки бaлaнc. Пpeз 2018 тя бeшe oкoлo 3,3 млpд. дoлapa, a oт 1992 дo 2018 - oбщo 66 милиapдa дoлapa. C тия пapи мoжexмe дa купим „пo ФЗЦ“ вcичкитe дeceт бpoя aмepикaнcки ядpeни caмoлeтoнocaчи. Или вcичкитe им oк. 200 бpoя F-22 Raptor и дa финaнcиpaмe цялaтa им paзвoйнa пpoгpaмa зa F-35. Aмa изглежда някaквo oбpaзУвaниe ни пoдяждa силите. :)

  4. Филка Русофилка
    #23
    Отговор на коментар #3

    1. „Защо България не купи F-35?“: Имаме пари и за F-35, но Радев отряза американците с коментара „явно, ние такъв самолет скоро не можем да имаме“, след като специално му докараха в България за презентация един F-35A; 2. „Доставната цена [на F-35A] е само няколко процента по-висока“: С цената обикновено се спекулира, като се пропускат 30-50% за допълнително оборудване, въоръжение и обучение на [нови] пилоти; 3. „Стелт - т.е. многократно по-неуязвим във въздуха“: F-35A носи по-голям тонаж въоръжение,

  5. dimitardi100
    #22

    В развитите държави разходите за образование са по-високи от тези за въоръжаване ! В банановите републики е обратно !

  6. BlueWater
    #21
    Отговор на коментар #18

    Още през 2016г. тогавашният държавен секретар на САЩ Джон Кери е казал, че Израел ще е единствената държава в близкия изток, която ще използва F-35. ( https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/why-israel-soon-might-not-be-the-only-middle-eastern-nation-23331 ) През август 2018г. сената на САЩ прие закон, с който забранява продажбата на F-35 на Турция. Те искат да купят 100 броя.

  7. BlueWater
    #20
    Отговор на коментар #19

    Господа първо от 2020г. в Индия ще се произвеждат само крилата на F-16. До тогава те ще продължават да се правят в Израел. https://www.reuters.com/article/us-india-usa-lockheedmartin/lockheed-to-make-wings-for-f-16-jet-in-india-with-partner-tata-idUSKCN1LK17T

  8. Bлaдo
    #19

    съгласен съм с теб, горски - наистина нищо не си разбрал ;-)
    А и, както стана ясно, нямаш нужното (гънки), за да разбереш,
    ако някой се нагърби зорлем да ти обяснава.
    (няма "моя теза", горски - има факти, реалности и закони на физиката ;-)))
    ...
    Затова - хайде обратно на темата!: българските Ф16-ки не само че
    няма да бъдат прозвеждани в Индия, ами и произвеждането на индийските Ф16-ки няма да забави произвеждането на българските!
    (на Индия ще й помогнат да си направи свой завод и да си ги произведе)
    Защо

  9. Горскио
    #18
    Отговор на коментар #16

    Владко,аз искам да се съглася с твоята теза, че Ф-35 били "надграждащи" на Ф-16 и след полуескадрилата с Ф-16, ще купим и ескадрила Ф-35 за "надграждане".Обаче пак не мога да разбера - защо купуваме Ф-16 вече надградени с авиониката и радарите на Ф-22 и Ф-35 на цена 100 млн. долара парчето (цената на един Ф-35 е 91 милиона долара)?След като ще надграждаме защо не си купим Ф-16 без авионика на Ф-35 (добри за въздушно патрулиране и близък бой) на 3 пъти по-ниска цена - макс. 29 млн долара парчето?Т.е. защо за 1.8 млд лева не купим 24 бр. Ф-16, а след няколко години ще ги надградим до 2 пълни ескадрили с още 8 Ф-35.

  10. ktn
    #17

    F35 като стелт-самолет има много по-малко въоръжение и невъзможност за поставяне на допълнителни резервоари. Всичко трябва да е в корпуса му и нищо извън него. Затова той не може да е основен самолет, а допълващ. Задачата му е придружавайки основната ескадрила от мощни не-стелт самолети да порази ПВО на противника (Русия) с малкото си на брой ракети, да се оттегли и след него да нахлуят самолети с мощно въоръжение. А САЩ не продават навън и Ф22.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.