Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Извънреден план "без руски газ" представя ЕК в средата на юли

11 коментара
Урсула фон дер Лайен говори пред Европарламента в Страсбург, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия възнамерява да представи през втората половина на юли план за действие при извънредни ситуации в целия Европейски съюз, за да бъде гарантирано, че "газът тече натам, където от него има най-голяма нужда", ако доставките на синьото гориво от Русия спрат напълно. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при изслушването ѝ в сряда пред Европейския парламент за напредъка в намаляването от зависимостта на Евросъюза от вноса на руска енергия на фона на войната в Украйна.

"След две седмици ще представил план за действие и национални планове на страните от ЕС в случай на пълно прекратяване на руския газ за Европа", каза фон дер Лайен.

12 страни членки вече са потърпевши от действията на "Газпром" и са с напълно спрени или нарушени газови доставки. За някои кранчето бе затворено заради отказа им да плащат в рубли, а други са потърпевши от силно намалените доставки по газопровода "Северен поток", обяснявани от Русия с техническа невъзможност да се извършват планови ремонти на част от съоръженията заради западните санкции срещу Русия.

Трябва да гледаме в една посока към премахването на зависимостта от руските изкопаеми горива и от всички руски горива по-нататък, посочи председателят на комисията на пресконференция в Европейския парламент в Страсбург. Тя отново акцентира върху спестяването на енергия като начин за справяне с енергийната криза и зависимостта от руските горива.

По думите на Фон дер Лайен са необходими няколко стъпки, сред които разнообразяване на източниците на доставки, повишаване на енергийната ефективност и огромни инвестиции във възобновяемата енергия. Тя припомни, че за тези цели бюджетът на ЕС разполага с 300 милиарда евро по плана RePowerEU.

Фон дер Лайен съобщи пред евродепутатите, че вносът на втечнен природен газ от САЩ се е утроил в сравнение с 2021 г., а средният месечен внос на руски газ по тръбопровод е спаднал с една трета. Тя отхвърли призивите за забавяне на преминаването на блока към възобновяеми източници на енергия на фона на растящата енергийна криза в ЕС, предаде ДПА.

"Новата среда на сигурност е най-добрият аргумент за ускоряване на въвеждането на възобновяемите източници на енергия", каза Фон дер Лайен и добави, че тези източници на енергия предоставят "независимост от руските изкопаеми горива".

По думите ѝ продължаването на надпреварата за ограничени количества изкопаеми горива би довело единствено до допълнително повишаване на цените и би "напълнило хазната на (руския президент Владимир) Путин".

"Очевидно е, че Путин продължава да използва енергията като оръжие", заяви фон дер Лайен.

Тя информира още, че газохранилищата в ЕС са пълни над 55 на сто.

Председателката на Еврокомисията подкрепи включването на ядрената енергия и природния газ за финансиране като част от прехода към изцяло възобновяема и природосъобразна енергия. Фон дер Лайен отбеляза и необходимостта тръбопроводите за пренос на горива в ЕС да бъдат пригодени за работа с водород. По нейните думи, ако предложението на ЕК за преходни горива бъде отхвърлено, ново няма да бъде внасяно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Геле Гелебешлиев
    #11

    Uрсула фой ден Лай-ен ше но опраи .

  2. Eвгени Сиров
    #10
    Отговор на коментар #8

    Франция ще национализира EDF. Половината им реактори не работят. Проблеми навсякъде, по веригите за снабдяване, както и липса на квалифицирани кадри. Хубаво казваш нови западни мощности, но предполагам знаеш колко години се строи Хинкли. По добре да дупчим Добруджа, рашките заради огромните залежи в Ч море 2014 се засилиха с Крим.

  3. Правилно! Тази война се печели не на фронта само, но като се увладеят паричните потоци. Апропо, който купува от руснаци или прави бизнес с тях е съучастник и престъпник!

  4. Мунчо Велики
    #8

    Правилното решение е:
    - Европейският съюз се връща към ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ !!!

    И само НЕ ми излизайте с номера, че френските и германските централи работят с руско ядрено гориво!

    Дострояване към АЕЦ Козлодуй на нови мощности,
    НО НЕ С РУСКА ТЕХНОЛОГИЯ
    и постепенно спиране на мощностите, работещи с руски технологии и гориво.

    Тотален отказ от възобновяеми източници,
    защото това работи в полза на Путин и на Китай,
    като вдига цената на електричеството
    и прави Европейската икономика неконкурентноспособна.

    Следващата

  5. Коментарът е изтрит в 19:20 на 6 юли 2022 от автора.
    #7
  6. Наминаващ
    #6
    Отговор на коментар #2

    Орките имат технически проблеми е добивната си промишленост - всички нови технологии са западни и в момента нама кой да ги обслужва. Добивът и на нефт и на газ е спаднал след началото на войната с по над 10%. Стигнало се е до невъзможност за изпълнение на завишените доставки на нефт за Индия.

  7. ABV
    #5

    Дайте оръжие, боеприпаси, авиация на Украйно! Веднага!

  8. Коментарът е изтрит в 16:21 на 6 юли 2022 от автора.
    #4
  9. ABV
    #3

    Пълно скъсване на всякакви икономически, политически, културни, социални и прочие контатти с путянистан! От утре!

  10. Sin
    #2
    Отговор на коментар #1

    По-скоро не свършва, а рашките технически не са в състояние да го добиват сами. Или пък са унищoжили находища поради неграмотност и изостаналост. Както са го правили с нефтени такива - наводнени от неграмотност и за много дълго време неизползваеми. За газта не знам точно, но няма да е много различнo.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.