Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Извънредната обстановка удължена до 15 юли без нови мерки

От края на май новите случаи нарастват три пъти, а положителните проби два пъти

15 коментара
Извънредната обстановка удължена до 15 юли без нови мерки

Срокът на извънредната епидемична обстановка се удължава до 15 юли заради ръста в броя на заболелите от коронавирус в последните седмици, реши правителството в сряда. Удължаването идва на фона на нови 130 случая за изминалото денонощие, с което общият им брой надхвърли 4000. Здравният министър Кирил Ананиев увери, че това няма да бъде съпроводено с нови тежки мерки, а ще се запазят вече въведените: забрана за влизане в страната или карантиниране на хора от държави с голям брой болни, физическа дистанция от поне 1.5 м., носене на предпазни маски на закрити обществени места, дезинфекция и дистанционна форма на работа, където е възможно. Премиерът Бойко Борисов добави от себе си, че ако на футболните мачове не се спазва правилото за 1000 души в сектор, стадионите ще бъдат затворени за публика.

Ананиев съобщи, че решението на правителството за удължаването на епидемичната обстановка се базира на задълбочен анализ на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който показва скок от три пъти в броя на новите болни на дневна база от края на май насам, както и удвояване на положителните проби от всички изследвани.

Новозаболелите са се увеличили над 3 пъти от края на май

"От 9 юни тази година се отчита значително завишени на броя на дневно регистрираните случаи на коронавирус в страната. Методиката, по която се прави анализ в Европа, е на седмична или двуседмична основа. За периода 27 май-9 юни средно дневно случаите на коронавирус са 26. За периода 10 юни-23 юни случаите стават 84 на дневна база. В рамките на тези два двуседмични периода имаме увеличение на заболелите от 3.2 пъти", съобщи Ананиев.

Борисов: Демокрацията е за дисциплинираните

В момента целият свят работи на проба-грешка. Никой не знае кое е правилното. Така премиерът Бойко Борисов анонсира в сряда удължаването на извънредната епидемична обстановка. "Натрупа се огромно напрежение сред българите заради социалната изолация и затова отворихме поетапно всичко. Помолихме само за едно - отговорност. Защото демокрацията е за дисциплинираните. Явно това не се оцени и сега имаме ръст на заразените. За щастие, и оздравелите са все повече и повече", посочи той.

"Бяхме единствените, които дадоха възможност на нашите футболисти да играят пред публика. И какво направи публиката? Струпаха се без маски. Затова има рестрикцията по 1 000 души на сектор. Но и това не се спазва. Ако така продължат, ще затворим стадионите, както в Германия, Франция, Италия. Явно, като се направи жест, не се отчита. Отворихме дискотеките, видяхте какво правят там. Съжалявам. Демокрацията е за дисциплинираните, за вътрешната дисциплина да спазваш определените правила", допълни той.

Борисов коментира, че няма поле за подигравки за връщането на маските, а това е било направено само заради увеличаващия се брой заболели с коронавирус. "Понеже доста хора отидоха в Гърция на почивка, казват, че всеки сервитьор носи маска шлем, а глобата е 5 000 евро", посочи той.

Борисов подчерта, че наред със заболелите и главоломно се увеличава броят на оздравелите. "Третираме заболелите с най-добрите медикаменти, на това се дължат добрите резултати", допълни той.

Той допълни, че за първия двуседмичен период са изследвани средно по 1200 проби, а от 10 юни досега среднодневно се изследват около 2000 проби. 

Положителните проби са се удвоили

"Когато имаме брой регистрирани случаи и брой на направените изследвания можем да определим средно дневно ниво на положителност на пробите. За първия двуседмичен период положителните проби са 2.43% от изследваните, докато за вторите две седмици 4.4%. Това означава, че се завишава интензивността на епидемичния процес и разпространението на коронавируса в страната", обясни Ананиев.

Д-р Кунчев посочи, че все още има отделни клъстери, но възникват нови случаи в много различни населени места, което означава, че сме в начало на дифузно разпространение.

Ананиев коментира като тревожна и тенденцията, че расте броят на заразения медицински персонал.

Анавиев обясни, че със здравните инспекции са предприети мерки, така че източниците на заразата да бъдат откривани, а техните контактни идентифицирани и поставяни под карантина, за да бъде ограничено разпространението на болестта.

Към тенденцията за ръст в броя на болните Ананиев допълни и вече известните рискове, свързани с новия вирус, а именно, че няма данни за траен имунитет; това че хора без симптоми заразяват останалите; нарастващия брой заразен медицински персонал; липсата на специфично лекарство и ваксина.

Всичко това е мотивирало правителството да удължи извънредната обстановка. Освен това тя ще помогне на системата да се подготви за евентуална следваща вълна, допълни Ананиев.

Какви мерки остават да действат?

Ананиев съобщи, че до 15 юли ще продължи да действа забрана за влизане в страната на хора от държави с висока степен на заболеваемост. Хигиената на ръцете, дезинфекцията, носенето на защитни маски на закрити обществени места и дистанцията от 1.5 м. също остават.

Властите призовават да се ограничи събирането на големи групи хора, като Ананиев и образователният министър Красимир Вълчев предстои да обсъдят дали да предприемат допълнителни мерки спрямо предстоящите абитуриентски балове. Здравните власти препоръчват те да бъдат отложени. Д-р Кунчев коментира, че при тях рискът е не толкова за младите хора, колкото за техните възрастни близки, които също се събират по този повод.

Кунчев: Проблемът не е в отпадналите, а в неспазването на действащите мерки

По повод критиките от представителя на българския офис на СЗО д-р Михаил Околийски, че у нас мерките са отпаднали наведнъж, а не една по една, както препоръчва организацията и това пречи да се проследи какъв е ефектът от всяка мярка, Кунчев каза, че това е лична позиция, а не официална на СЗО.

Според Кунчев проблемът не е в отпадането на мерките, а в неспазването на тези, които действат и даде пример с религиозни, спортни и политически събития, където дистанцията не е спазвана.

Той допълни, че действително няма научни доказателства, че вирусът намалява своята вирулентност: "Нямаме статистически данни, че е намаляла. Моите наблюдения са, че намалява, но това няма никакво значение, важно е дали ще се докаже".

Нови 130 случая за денонощие 

Нови 130 случая на коронавирусна инфекция и един починал бяха регистрирани в страната за последното денонощие. Починала е жена на 65 години със съпътстващи заболявания, Броят тестове е рекорден – 2946.

Заразените от началото на епидемията са 4 114 души, а оздравелите сред тях са 2217. Излекуваните за последното денонощие са 46 души.

Смъртните случаи са 208. Продължават да се увеличава броят на хората, които са настанени за лечение и наблюдение в болнични условия – те са общо 362 души. Остава стабилен броят на пациентите в тежко състояние – само 13 души с Covid-19 са лекувани в интензивните отделения.

Най-много са новите случаи последното денонощие има в столицата – 25. Това е намаление спрямо предишните дни, когато те бяха около 30 нови на ден. Следват Кюстендил със 17 нови заразени и Сливен с 12.

Има значително нарастване на установените случаи във Варна и Бургас, които са съответно 12 и 9 за последното денонощие.

Останалите случаи са в Благоевград - 1; Видин -1; Кърджали - 1; Ловеч - 1; Пазарджик - 10; Перник - 4; Плевен - 2; Пловдив - 6; Разград - 2; Смолян - 1; София област - 17; Стара Загора - 4; Шумен - 4; Ямбол - 1. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. QMTIKVA
    #15

    Убежденията на този човек са исторически, обективно погрешни. Той е опасен за държавата. Демокрацията е за всеки!

  2. геро
    #14
    Отговор на коментар #11

    Ако беше възможно, бих дал много плюсове на Вашия коментар. Най-вече заради последното изречение. Не следя много отдавна коментарите в този сайт и не чета всички от тях, но май за първи път виждам някой да признае, че не е достатъчно компетентен да изкаже категорично мнение по определен въпрос. Честно казано, радвам се, че опровергахте мой коментар от по-рано днес. Ако повече участници се придържат към подобен критерий в коментарите си, този чат може да стане много по-приятно място за посещение. Благодаря!

  3. Dim
    #13

    Само няколко дни след като надникнахме в полуотвореното шкафче в спалнята и чухме някои от откровенията МУ, простотиите на Простия изведнъж ни се стовариха с още по-голяма "ЯРОСТ". "Маските са за да мълчите, а не за да ви пазят!"

  4. join_alex
    #12

    Удължаване, ама дали всичко от гореизброеното, което се споменава като мерки се спазва. Най-вече дистанцията...

  5. Valpet
    #11
    Отговор на коментар #5

    И аз си задавам този въпрос, но все още не успявам да намеря отговор. Може би някой вирусолог-инфекционист може да отговори. Моите търсения по Medline, ме водят само до статии, в които се твърди, че откривателят на PCR-теста (Мълс) прилагал своя метод само в биотехнологията (биоинженерството), но не и в медицинската диагностика. Така че, хипотезата ви може и да е вярна. Но, честно казано - не знам.

  6. Коментарът е изтрит в 17:20 на 24 юни 2020 от автора.
    #10
  7. bgp
    #9

    https://www.facebook.com/STTrifonov/videos/260525105235022/

  8. Коментарът е изтрит в 14:47 на 1 юли 2020 от автора.
    #8
  9. Litko
    #7
    Отговор на коментар #5

    Според мен много важно също е процентът положителни спрямо броя ня тестваните. Например в много страни на запад се правят по 15 000 теста на ден, а у нас 1500. Там откриват 150 случая, а у нас 100. И се бием в гърдите колко са малко, а всъшност са повече. Липсата на тези данни глобално пречи на намирането на адекватно решение на проблема.

  10. Litko
    #6

    Когато кризата избухна, бях приятно изненадан от нашите власти. Според мен първоначално мерките бяха адекватни. Уви, радостта ми бе кратка, защото се стигна до безумни крайности. Заповедите на явно незнаещия къде се намира здравен министър заляха като дъжд, а шефа на щаба се взе твърде на сериозно. Появиха се знайни и незнайни специалисти с противоположни мнения. Народа се същиса. Тъкмо нещата започнаха да си идват по местата и ново 20 - отваряме всичко и замириса на море. И това на фона на смехотворната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.