Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинет на малцинството: Възможен ли е и какво следва оттук нататък

51 коментара
Кабинет на малцинството: Възможен ли е и какво следва оттук нататък

Премиерът Кирил Петков заяви готовност за правителство на малцинството, след като шоуменът Слави Трифонов обяви, че изтегля министрите си от кабинета и слага край на четворната коалиция.

Възможно ли е обаче правителство на малцинството да се задържи и колко дълго? И какви са другите варианти?

Четворната коалиция между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" бе съставена през декември м.г. след три поредни парламентарни вота. Всички те имат мнозинство от 134 народни представители от общо 240 депутати.

Ако всичките 25 депутати от ИТН оттеглят подкрепата си, правителството остава в малцинство със 109 гласа при необходими 121.

Така при всяко гласуване опозицията има повече гласове и всеки правителствен законопроект или решение може да бъдат спирани.

В такава ситуация новите предсрочни избори, незабавни или малко отложени във времето, изглеждат логичен развой.

Вариантите, в които правителството се запазва, са два – или да бъде намерен нов официален или неофициален коалиционен партньор, или Петков да продължи с правителство на малцинството. Преди да се стигне до нови избори има и трети вариант – ново правителство в рамите на този парламент.

Вариантът с правителство на малцинството

За да може правителството на малцинството да работи, то трябва да търси плаващи мнозинства и договорки с опозицията за всяко отделно гласуване по всички теми. При този сценарии управлението ще стане зависимо от опозиционните ГЕРБ, ДПС, които се закани да изолира, идвайки на власт. На теория гласове могат да се търсят и от "Възраждане", крайните националистически и проруски позиции на партията правят това малко възможно.

Все пак, ако се стигне до сценарий с плаващи мнозинства, то тогава под въпрос ще са всички заложени и все още незапочнати реформи, начело с тази на съдебната система. Причината за това е, че досега ГЕРБ и ДПС са саботирали всички опити за съдържателна реформа в тази посока.

Освен това въпросът кога ще са следващите избори ще е изцяло в ръцете на бившите управляващи и ДПС, които във всеки момент ще могат да "бутнат" кабинета с вот на недоверие.

Възможно ли е все пак да има правителство на мнозинството

Възможно е обаче да не се стигне такъв развой със зависим от ГЕРБ и ДПС кабинет на малцинството. За да има правителство на мнозинството са необходими поне 121 гласа, а в момента оставащите в управлението три партии имат 109 народни представители. Тоест не им достигат 12 депутати, които евентуално обаче може и да бъдат осигурени.

От месеци неофициално се говори, че парламентарната група на "Има такъв народ" ще се разцепи и част от нея ще мине в опозиция, а друга ще остане лоялна на правителството. По информация на Mediapool подобни разговори дори са водени в парламентарната група, но досега не са стигнали до решение за разцепването ѝ. За това, че е възможно проблемът за управлението да бъде решен с разцепване на ИТН, призна самият премиер.

"Не знаем дали ще има 12 депутата, но се надяваме, че има хора в ИТН, които тръгнаха да променят България със същите цели, с които и ние тръгнахме. И поне 12 от тях, надяваме се на 15, 20, които да могат да последват същия този принцип", каза той.

Неофициално депутати от ИНТ признават, че "на никого не ми хареса това, което каза Слави" и "дори на опозицията не ѝ се ходи на избори в този момент". Казват обаче, че не е ясно дали ще се стигне до разцепление на групата в полза на управляващото мнозинство. По време на пресконференцията в сряда премиерът Кирил Петков неслучайно наблегна на това, че Гроздан Караджов е бил "спуснат незнайно откъде" за вицепрмеиер и министър от квотата на ИТН.

В групата на ИТН се говори същото и за външния министър от квотата на партията Теодора Генчовска.

Поради тази причина изказването на Петков може да се разчете като реверанс към тези в ИТН, които бяха недоволни от избора на министри още от самото начало.

"Изтеглям министрите на ИТН", каза Трифонов. Толкова ли е просто?

В цялата ситуация има и още едно неизвестно. При обявяването на решението си да напусне управляващото мнозинство, шоуменът Трифонов обяви: "От днес изтеглям министрите на ИТН и слагам край на тая коалиция и на тая агония".

Нещата обаче не са толкова прости, защото няма как Трифонов да "изтегли" когото и да е от правителството. Всъщност самите министри от неговата квота трябва да си подадат оставките или премиерът Кирил Петков да им ги поиска.

Невинаги когато дадена партия реши да напуска управлението, същото правят и издигнатите от нея министри.

Така например при последното управление на ГЕРБ Емил Караниколов остана министър на икономиката много след като "Атака", от чиято квота се водеше, мина в опозиция. При второто правителство на ГЕРБ имаше още един подобен случаи – ДСБ напусна управлението, но Петър Москов, който по онова време беше член на партията, остана здравен министър.

В сегашния кабинет министрите на ИТН са: външният министър Теодора Генчовска, регионалният министър Гроздан Караджов, спортният министър Радостин Василев и енергийният министър Александър Николов.

От изказването на Кирил Петков стана пределно ясно, дори Гроздан Караджов няма да остане министър, дори да иска. Същото важи и за Генчовска.

Вероятно спортният министър Радостин Василев също ще последва повелята на Трифонов. По-рано в сряда, след като министрите на ИТН напуснаха заседанието на Министерския съвет, именно той се появи в парламента, за да разговаря с парламентарната си група.

Най-вероятно енергийният министър Александър Николов (квота на ИТН) ще остане министър. За него е известно, че се е "еманципирал" от ИТН, поради което Трифинов бил недоволен, че Николов не е негов министър, а на Петков, за разлика от Караджов и Генчовска.

Дали Николов остава или не, обаче не е най-важното в цялата картина.

Третият вариант – ново правителство в този парламент

Ако Кирил Петков не успее със заявката си, че ще продължи да управлява и без ИТН, то преди нови избори има още един вариант – ново правителство в рамките на този парламент.

Подобен кабинет обаче е трудно постижим. ГЕРБ има 59 депутати, ДПС – 34, а новата опозиционна партия ИТН – 25. Трите формации заедно имат 118 гласа и също като сегашните управляващи биха били правителство на малцинството. Ако към тях да се прибавят 13-те депутата от "Възраждане", ще има мнозинство от 132 народни представители, но коалиция между партията на Костадин Костадинов и ДПС изглежда малко възможна.

След падане на сегашния кабинет има и още един теоретичен вариант за мнозинство – БСП да се включи в коалицията с ГЕРБ, ДПС и ИТН. Тогава мнозинството би било от 144 народни представители.

За момента БСП обяви твърдата си подкрепа за кабинета на Кирил Петков.

Към момента е сигурно, че нито една партия няма интерес от предсрочни избори при отчитания от социологическите агенции ръст на антисистемния вот, който може да изтласка "Възраждане" до втора политическа сила. Това означава нов продължителен период на политическа нестабилност и несигурност, както и служебен кабинет на президента Румен Радев, който би използвал случая да вземе завой към Москва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #51
    Отговор на коментар #48

    Изродителите изобщо не ги отделяй от гробавите и кагебистите от дЪпЪсЪ-то. Те са си едно и също ...

  2. SILENCE
    #50
    Отговор на коментар #47

    С този ник? Я дори не се опитвай да се измъкваш, БЕ!

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #49
    Отговор на коментар #48

    Мъ да бе, др. полк. Дрангов, те щото ГЕРБ-СДС въобще не са путлерасти, ама хич никак даже, истина ви казвам...

  4. полк. Дрангов
    #48

    Ще е голям майтап ако Възраждане подкрепи правителството. То все путинисти (без ДБ и ГЕРБ-СДС до някъде) има ли значение?

  5. dinko
    #47
    Отговор на коментар #45

    беше ирония...

  6. асен
    #46

    славчу е за бесене!

  7. SILENCE
    #45
    Отговор на коментар #44

    Този израз с ползата защо ти е? Няма нищо честно в едни тотални мутроидни шарлатани. Чалгата е манталитет, също като родителя й - мутроидния комунизъм.

  8. dinko
    #44

    итн може да са некомпетентни, надменни, злобни, със зависимости, но са честни, правят всичко "на ползу роду" - за наша сметка, естествено...

  9. SILENCE
    #43
    Отговор на коментар #38

    Я пак - българите са сган, путлеристе, а мутро-чалгите - в бяло?!

  10. gay2n3055bg
    #42
    Отговор на коментар #1

    КОЙ ти плаща за твоята капка мозък,да дава такива "съвети"?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.