Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинет на политическата еклектика

0 коментара

Първото правителство на един бивш цар, избран за министър-председател, не изглежда зле, въпреки всички предварителни опасения. Е, съставът му е малко притеснително пъстър откъм политически цвят, но пък точно затова е избрана формулата "експертен" кабинет. Хитър ход или спасение за една политическа сила, която беше избрана да управлява, без да има ясен партиен облик? Всъщност проблемът на кабинета Сакскобурготски не е в качествата на министрите, а в политическите обстоятелства, в които той беше създаден и най-вече в недостатъчната партийна зрялост на силите, които го родиха. Няма спор- това е първото българско правителство, което с гордост може да покаже автобиографии. За първи път по-голямата част от министрите са ако не следвали, то поне специализирали на Запад. Някои от тях и със забележителна кариера в света на новата икономика, в центъра на Лондон. Други - уважавани университетски преподаватели с дългогодишна практика. За първи път младите, 30-годишни българи, изучили азбуката на капитализма, застават начело на държавата, подкрепяни от опита на "старите" българи с добър обществен имидж. Апропо - за имиджа: това е и първото българско правителство, преминало още преди гласуването в Парламента, тест за "чисто минало". Факт, който затрудни единствено ДПС и лиши ръководството му от директно участие в изпълнителната власт.

NET IS SAT - Your Internet Partner

И така: повод за оптимизъм ли са новите лица с чисто минало, които ще управляват България ? Това обаче е само едната страна на медала. Другата е все още неясна и ще остане неясна, докато не се намери отговор на въпроса: има ли нещо, което да гарантира спойката в това правителство на министри- суперексперти, всеки в своята си област?

Засега няма и следа от програма за управление. Пък и откъде ли да има? Изборната програма на Симеон Втори беше самото му име: царят, който се завръща от чужбина, за да спаси народа си. Икономическите му експерти, които сега седят в правителството, демонстрираха афинитет към неоконсервативни представи за развитието на българската икономика. Коалиционният партньор - ДПС, пък, никога не е криел желанието си към ляво-либерална ориетация, за да отговори на желанията на бедния си електорат. Към това се прибавят и двамата "независими" експерти на БСП, единият от които става дори и вицепремиер. С други думи: един бивш цар, който до скоро беше титулуван с "Ваше Величество" става министър-председател с гражданското си име Кобургготски, бива избран с една по-скоро дясно-ориентирана програма, но кани в правителството си няколко лявоориентирани министри. Едва ли бихме могли да си представим по-голяма политическа еклектика и точно за това говори състава на новото правителство, колчем се опитаме да открием очертанията на обща физиономия.

За липсата ѝ може да се говори дълго. Причините са ясни: Симеон Кобургготски имаше намерение да създаде правителство едва ли не на "националното спасение", влизайки в ролята на "Обединител". Идеята му за широка коалиция обаче удари на камък: твърде дълбоки се оказаха непримиримостите между ръководствата на ДПС и СДС. А явната коалиция с БСП пък щеше да бъде еманация на пълна абсурдност и да издаде само едно: опит за добре направени аритметични сметки. Впрочем и сега, въпреки изявленията на социалистите за отказ от подкрепа на правителството, тяхната роля като опозиция остава неясна, което размива и профила на парламентарната опозиция като цяло.

Истинският проблем обаче е в това, че силите, които излъчиха новото българско правителство, са с неясен и размит партиен профил, което би могло да има и отрицателни последици за стабилността в страната. Националното движение Симеон Втори беше създадено едва през април тази година и тепърва му предстои да се превръща в партия, да изработи истинска партийна, а не временна предизборна програма. Коалиционният му партньор ДПС е все още партия на етническа основа, въпреки че водачите му се кълнат в неговия либерален профил. Подобни представи могат и да блазнят нечие лидерско самочувствие, но са твърде далеч от реалността.

Казано направо: под въпрос е, дали това правителство може да остане стабилно, без да има зад гърба си подкрепата на зрели партийни формации. Защото абсолютното мнозинство в парламента не е всичко в политиката. Защото бъдещето на една правителство се измерва не със сбора на депутатите, които стоят зад него, а с политическия профил и стабилността на партиите, поели мандата на управление. В противен случай не би имало нужда нито от партии, нито от програми!

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.