Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът да реши кои разходи ще реже, ако дефицитът расте и през 2004-та

0 коментара

Международният валутен фонд иска от българското правителство да поеме конкретни ангажименти за намаляване на бюджетни разходи, ако дефицитът по текущата сметка продължава да расте и през 2004 г., без да се покрива от чужди инвестиции. Това стана ясно от интервю на министъра на финансите Милен Велчев пред БНР.

Темата е обсъдена на срещата на министър Велчев и заместникът му Красимир Катев в централата на МВФ във Вашингтон с ръководителя на мисията за България Джералд Шиф и с директора на Първи европейски отдел Майкъл Деплер.

Министърът на финансите каза, че за първи път в програмата между България и МВФ за следващата година ще се предвидят компенсаторни механизми, които изрично да опишат как ще действа правителството в случай, че дефицитът по текущата сметка и през 2004-та остане висок и не е съпроводен с нарастване на чуждестранните инвестиции.

Сегашното 2-годишно споразумение с фонда изтича през март догодина, но се очаква страната ни да подпише ново. То ще бъде предпазно и неговите параметри ще се обсъдят по време на редовната мисия на фонда в България през ноември т.г.

Финансовият министър изрази увереността си, че до подобно развитие нямало да се стигне, но от фонда настоявали да се договорят предварително мерките, които българското правителство би взело в такъв случай. Става дума за намаляване на конкретни бюджетни разходи и съответно намаляване на бюджетния дефицит под нивото, което парламентът ще определи за следващата година с бюджет 2004.

Основното притеснение на последната МВФ мисия през септември т.г. бе бързо нарастващия дефицит по текущата сметка, който се очаква да достигне 7% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на годишна база.

Според БНБ, за периода от януари до юли т.г. дефицитът на текущата сметка възлиза на 950.5 млн.щ.д. (5.0% от БВП), в сравнение с 267.5 млн. щ.д. (1.7% от БВП) дефицит за същия период на 2002 г. По предварителни данни на Централната банка, преките чуждестранни инвестиции в страната за периода януари - юли 2003 г. са на стойност 533.8 млн.щ.д. (2.8% от БВП).

МВФ ще даде окончателното си становище за размера на бюджетния дефицит за тази и за следващата година преди проекта за бюджет за 2004 г. да бъде внесен в Народното събрание, съобщи днес министерството на финансите. По закон бюджетът трябва да влезе в парламента най-късно на 31 октомври.

Фондът и българското правителство спореха и за размера на планирания бюджетен дефицит за догодина. От МВФ настояваха той да остане 0,5%, както се планираше предварително, а кабинетът е заложил в проектобюджета 0,7 на сто. С писмо отпреди седмица фондът е получил аргументите на финансовото министерство за искания от България дефицит. От ведомството на Велчев твърдят, че на срещите във Вашингтон е станало ясно, че в голяма степен представените аргументи се възприемат от МВФ. Велчев днес заяви, че позицията на МВФ започва да се променя в полза на българската.

По думите му, фондът няма възражения по предложенията за данъчни промени, но все още не е дал съгласието си за идеята да се използват средства от фискалния резерв за строеж на пътища.

Това искане бе лансирано многократно от лидера на ДПС Ахмед Доган, който в интервю за БНР преди дни настоя до края на мандата на правителството да се инвестират 1 млрд.лв. от фискалния резерв за инфраструктурни проекти. През лятото, когато Доган за първи път афишира идеята си, той говореше за 5 - 10 процента от фискалния резерв, което представлява около 250 до 400 млн.лв.

На разговорите във Вашингтон от фонда са повторили позицията си, представена по време на посещението на екипа на Джералд Шиф през септември, че са склонни да одобрят подобни инвестиции при положение, че тези разходи бъдат отразени в бюджета. В информацията на министерството на финансите не се съобщава да е обсъждано използването на пари от фискалния резерв за подобни цели.

През септември Джералд Шиф обясни пред mediapool.bg позицията на МВФ, че разходите на правителството трябва да се планират в рамките на бюджета, а парите в резерва трябва да се използват за обратно изкупуване на външен дълг, което ще намали тези плащания на държавата.

Без да правят връзка, от министерството на финансите съобщават, че на срещите във Вашингтон е обсъждан вариант с преизпълнението на бюджетните приходи от тази година, догодина да се финансират инфраструктурни проекти, свързани с пътищата. Механизмът е средствата над планираните приходи за 2003 г. да се преведат още тази година като субсидия за държавната компания "Автомагистрали" и да се разпишат като разход в бюджет 2003. По този начин парите ще могат догодина да се инвестират от компанията за строеж на пътища, след провеждането на съответните търгове.

Конкретна сума за тази инвестиция обаче все още не била обсъждана.

Неотдавна, след участието си в Годишната среща на Световната банки и МВФ в Дубай, Милен Велчев сподели нова идея за финансиране на инфраструктурни проекти. По думите му, инвестиционни банки могат да финансират подобни проекти с участието и на държавата като съинвеститор. Велчев посочи, че такъв тип проекти се изпълнявали в други страни.

В края на посещението на МВФ мисията през септември бе съобщено, че очакванията на фонда са приходите на бюджет 2003 да бъдат преизпълнени с 474 млн.лв., а министерството на финансите прогнозира 270 млн.лв. средства в повече.

От тези пари обаче трябва да се платят 155 млн.лв. на общините - средствата за държавно-гарантираните дейности за второто шестмесечие, които не бяха записани в бюджета, както и 48 млн.лв. за покриване на дефицита на здравната каса. Това прави общо 203 млн.лв.

Така от очакваното от министерството на финансите преизпълнение остават 67 млн.лв., а ако се осъществи варианта на МВФ - 271 млн.лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.