Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът даде 100 хил. лв. за археологически проучвания на Хераклея Синтика

2 коментара
Кабинетът даде 100 хил. лв. за археологически проучвания на Хераклея Синтика

Правителството одобри предоставянето на допълнителни сто хиляди лева за продължаване на теренните археологически проучвания на античния град Хераклея Синтика, в местността Рупите край Петрич. Това е един от най-значимите археологически обекти в страната,

Миналата година Министерството на културата получи други 100 хил. лв. за продължаване на разкопките на обекта, който е разположен на границата между древните области Тракия и Македония. Това е единственият гръко-македонски град в България, изследван археологически. Писмените извори и досегашните археологически данни разкриват етнически силно смесено население в югозападния ъгъл на днешна България с обща платформа - елинската култура.

Археологическата информация за Хераклея Синтика обогатява съществено знанията за историята на Балканите през античността, както и за прехода към Средновековието. Разкопките целят да се проучи и покаже максимално най-голяма част от централния площад и околните му сгради, както и театърът, който градът е притежавал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    По скоро не. Според мен "грижата" е доста избирателна. Като оставим на страна оксиморона "гръко-македонски", основно се финансират разкопки на тракийски и римски паметници. Български - не. Защо не Чипровци, например? Табу? Или разни "учЕни" ще трябва да си хвърлят титлите, получени при соц.-а?

  2. edin.drug
    #1

    Защо държавата така се грижи за археологията за сметка на всички останали хуманитарни направления? Заради туризма и финансовия ефект ли? Нищо подобно - повечето проекти, които се финансираха с европейски пари са на загуба. Нито един археологически обект в България не е привлекъл особено вниманието на туристите. Отговорът е друг. От тези обекти си пълнят колекциите мафиотите, които управляват държавата - като Васил Божков-Черепа. Нали трябва с нещо да напълни бившата телефонна палата, след като я унищожи като архитектурен паметник! Това важи и за легалните иманяри (наричащи себе си колекционери) на по-ниско ниво - по различните общини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.