Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът дава заден за контрола над ведомствените бензиностанциите

Вместо да се отчитат в реално време, само ще се регистрират в НАП

2 коментара
Кабинетът дава заден за контрола над ведомствените бензиностанциите

Правителството засега дава заден за по-строгия контрол над ведомствените бензиностанции, анонсиран в началото на годината. Вместо да се поставят уреди с постоянна връзка с приходната администрация, за да се измерват количеството горива в тези обекти, собствениците им ще трябва да ги регистрират в Националната агенция за приходите (НАП). Разпоредбата засяга основно земеделци и транспортни фирми, които зареждат техниката и превозните си средства в собствени бензиностанции.

Това става ясно от ново предложение за изменение на наредба на финансовото министерство, публикувано за обществено обсъждане. То е пуснато на мястото на други текстове, обявени само преди около две седмици, според които собствениците на ведомствени бензиностанции трябваше да монтират т. нар. нивомери на резервоарите, които ползват. Уредите трябваше да подават информация в реално време до приходната администрация, каквито са изискванията за търговските бензиностанции.

Бързо отстъпление

Промяната реално беше въведена с изменения в Закона за ДДС, гласувани в края на миналата година. Според тях ведомствените бензиностанции трябва да изпълняват изискванията в наредба на финансовото министерство за отчитане на продажбите и в другите обекти. Мотивът беше, че заради слабия контрол над ведомствените бензиностанции държавата губи 1.1 - 1.2 млрд. лв. годишно. Освен това имало около 30 000 ведомствени бензиностанции, за които приходната администрация няма информация, горивата в тях се съхраняват в стари авто-, влакови цистерни или в бидони от селскостопански препарати. Освен това част от тези бензиностанции вероятно продават гориво и на крайни потребители, като предлагат по-ниски цени и не плащат данъци. Така конкурират нелоялно останалите търговци на пазара.

Въпреки аргументите, промените, влезли в сила в началото на годината, предизвикаха недоволството на транспортни фирми и земеделци. В последните дни селскостопанските производители неведнъж заплашиха и със стачки. Мотивите им срещу промяната са, че им е даден прекалено кратък срок за монтиране на нивомерите и че това ще изисква допълнителни инвестиции.

Досега правителството не даваше сигнали, че ще промени решението си въпреки натиска на засегнатите. Наскоро премиерът Бойко Борисов дори заяви, че няма да отстъпи на земеделците, тъй като държавата им отпуска големи субсидии и инвестиция от 5000 - 6000 лв. в уреди за измерване не би трябвало да е проблем за тях. В началото на годината от финансовото министерство обявиха, че собствениците на такива обекти имат срок до кроя на януари да монтират уредите. Агенцията за приходите дори започна проверки за изпълнението на изискванията, като заяви, че първоначално глоби за нарушения няма да се налагат.

Само регистрация

Все пак министерството на финансите предложи доста по-смекчен вариант на наредбата, засягаща контрола на ведомствените бензиностанции. Според него те ще трябва да изпращат в НАП информация за адреса на управление на фирмата и местонахождението на бензиностанцията, вида и обема на съдовете за съхранение на гориво и на съоръженията за зареждане, вида на горивото и за какво е предназначено. Ще трябва да подават данни и за средногодишното потребление на превозните средства, машини или друга техника, която зареждат от тези обекти.

Информацията ще се изпраща по електронен път и ще се актуализира до 7 дни след евентуална промяна на заявените обстоятелства.

Не е ясно дали и второто предложение за контрол над ведомствените бензиностанции няма да претърпи промяна, докато наредбата извърви пътя до гласуване от Министерския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  2. Boiana_PL
    #1

    Веднъж вече коментирах безумието на твърдението, че държавата губи 1 милиард лева от безакцизно гориво. Това са около 1,5 милиарда литра или около 4 000 000 литра на ден. Бих помолила журналистите да попитат министерство на финансите и агенция минтици от къде идват и кой потребява тези количества. и бъдете сигурни, че дори 1% не е от земеделците... 4 000 000 литра на ден без акцино гориво...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.