Без конкретна договореност по спорните въпроси завърши работната мисия на Международния валутен фонд в България. По думите на финансовия министър Милен Велчев, изходът на едноседмичната мисия не е нито позитивен, нито негативен.
На заключителната пресконференция с ръководителя на мисията Ханс Фликеншийлд в четвъртък Велчев потвърди, че няма сближаване на позициите на правителството и на МВФ по спора за увеличаването на минималната работна заплата. Въпреки очакванията на социалния министър Христина Христова за отстъпки от страна на фонда, МВФ остава на позицията, че планираното 25-процентно увеличение на заплатата от 120 на 150 лв. през 2005 г. ще се отрази зле на българския бизнес.
По думите на Велчев, очаква се окончателна договореност да бъде постигната по време на официалната мисия на фонда в България, която ще се проведе в края на ноември т.г. Междувременно, Велчев ще използва годишната среща на МВФ във Вашингтон през октомври, за да се опита да убеди фонда да приеме позицията на българското правителство. Засега кабинетът декларира неотстъпчивост в желанието си да увеличи минималната заплата с 25%, което бе оспорено и от българския бизнес.
Няма напредък и по поетия и неизпълнен до момента ангажимент на българското правителство да либерализира пазара на труда, премахвайки преносимостта на добавката за прослужено време към работната заплата. Ръководителят на МВФ-мисията вече изтъкна, че тази добавка затруднява намирането на нова работа на хората с по-дълъг трудов стаж.
Архаичността на останалата от соцвремената добавка се признава и от правителството, но миналия петък социалният министър Христина Христова декларира, че кабинетът няма да пристъпи към нейното премахване без съгласието на синдикатите. До този момент КНСБ и КТ "Подкрепа" не само че не дават сигнал за възможен компромис, но позицията им се втвърдява допълнително, а това обрича на неуспех действията на работната група, която би трябвало през октомври да излезе с обща позиция. Въпреки декларациите на работодателите, че парите от добавката ще се включат към размера на работната заплата и възнагражденията няма да намалеят, синдикатите подозират бизнеса в точно обратното намерение.
Допълнителните харчове на правителството ограничени на 400 млн.лв.
Като положителна новина от сегашната мисия на МВФ Велчев изтъкна, че фондът няма нищо против правителството да раздаде в края на годината коледни добавки към бюджетните заплати и пенсиите.
Финансовият министър обаче декларира, че кабинетът ще спази уговорката си с МВФ и ще ограничи допълнителните харчове от излишъка в рамките на 1% от Брутния вътрешен продукт или общо около 400 млн.лв.
В края на юли правителството вече разпредели 263 млн.лв. от натрупания до този момент излишък за ремонти на пътища, училища, лекарства за болници и сметките им за ток и парно, за субсидии за държавни фирми и фондове. За да спази обещанието си към фонда, кабинетът би трябвало да изхарчи в края на годината само около 140 млн.лв.
Във вторник Политическият съвет на НДСВ определи приоритетните сфери за тези харчове, като към обичайната коледна добавка включи компютри за училищата, ремонт на пътища и допълнителни субсидии за отделни общини.
Продължават разговорите как да бъде изразходвана договорената част от излишъка, каза днес Велчев. По думите му част от парите ще бъдат използвани съгласно приетите от политическия съвет на НДСВ приоритети.
Също днес коалиционният партньор ДПС декларира, че най-важният приоритет за тях е ремонтът на пътната мрежа.
БНБ увеличава минималните резерви на банките
Заради продължаващата кредитна експанзия, от октомври ще влязат в сила допълнителните ограничения за банковия сектор, договорени още през пролетта с МВФ, съобщиха ръководителят на мисията Ханс Фликеншийлд и управителят на БНБ Иван Искров.
За съжаление кредитирането продължава да нараства, затова ще бъдат приложени мерките за увеличаване на процента на минималните задължителни резерви, които търговските банки държат в БНБ, каза Ханс Фликеншийлд.
Централната банка ще завиши от 4 на 8% размера на задължителните резерви върху дългосрочните депозити. Ако се наложат допълнителни мерки за ограничаване на кредитния ръст, те ще бъдат обявени след мисията на МВФ през декември, каза управителят на банката Иван Искров.
Ръководителят на мисията на МВФ Ханс Фликеншийлд подчерта като положителен факт високия икономически растеж на българската икономика, отбелязан през първата половина на годината. МВФ обаче прогнозира 6-процентния ръст през второто тримесечие да намалее до 5.3% в края на годината, главно заради скока в цените на петрола.
Същевременно МВФ прогнозира инфлация от 4.3 % в края на годината, което продължава да бъде доста висок процент и е с около 2 на сто повече от предварително планираната.
Фликеншийлд каза още, че през последните месеци съотношението външен дълг/БВП намалява, но се очаква догодина да нарасне до 62 % заради привличането на капитали отвън за частния сектор в България.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.