Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът на ГЕРБ се готвел да тегли заем, за да вдига пенсии и заплати

Бившият вицепремиер съжалява за провалените реформи в здравеопазването и образованието

82 коментара
Симеон Дянков

Бившият вицепремиер и министър на финансите в правителството на ГЕРБ Симеон Дянков признава, че правителството на ГЕРБ се е готвело да тегли заем в началото на годината, за да вдига пенсии и заплати. Когато той попитал кой ще го плаща, отговорът бил "следващото правителство". Това става ясно при представянето в Брюксел на книгата му "Кризата в еврозоната отвътре", предаде БТА.

В книгата си Дянков говори още за провала в България на реформите в здравеопазването и образованието и съжалява, че не е вдигнал заплатите на учителите. Изданието все още не е излязло от печат и присъствалите на представянето му, направено лично от автора, са останали единствено с впечатленията от кратката раздадена анотация и от коментарите на самия Дянков, отбелязва кореспондентът на БТА в белгийската столица.

В книгата Дянков, който от Нова година встъпва в длъжността ректор на Новата руска икономическа школа в Москва и гост-лектор по обществена политика в САЩ в управленската школа "Джон Кенеди" към Харвардския университет, коментира впечатленията си от поста, който е заемал в кабинета "Борисов". 

Изненадата на Дянков от българските медии

Симеон Дянков споделя, че макар рядко да се заблуждавал какво може да очаква, е бил изненадан от отношението на българските медии. Отнело му година, докато разбере как да дава интервюта, макар в Световната банка, където работел по-рано, да преминал курсове за поведение пред медиите. 

В България бе различно, всяка моя дума беше от значение, пише Дянков. Затова стигнал до извода, че не е добър подход да бъде прям, защото иначе реформите биха спрели, преди да бъдат предприети. 

Бившият вицепремиер дава пример с пенсионната реформа, в която се предвиждаше възрастта за пенсиониране да бъде повишена на 65 години. В отговор заглавията били "Дянков: Работа до гроб". Хрумването му за инвестиране на част от пенсионните фондове в капиталовите пазари получило отговор "Дянков дава пари на олигарсите". "Постепенно започнах да давам все по-малко интервюта и този подход предадох като единствен съвет на моя наследник", добавя бившият вицепремиер. 

Той споделя, че е бил напълно неподготвен за личните нападки в медиите, които според него са били вдъхновени от негови политически съперници, включително в правителството, както и от противници на реформите. 

Някои от злословните публикации Дянков обяснява с измислици на жълтата преса, насърчавани от спадащия му заради реформите рейтинг. Според тези статии бях купил множество имоти в чужбина, имах много любовници, работех за няколко разузнавателни централи,  възнамерявах да завзема властта в правителството, бях основал няколко опозиционни партии, пише Дянков.

Всъщност нещата бяха доста по-обикновени, коментира той. 

Провал на предприетите реформи

Бившият вицепремиер признава провала на някои от предприетите реформи, особено в областта на здравеопазването. Той отбелязва, че трима министри в сектора са напуснали постовете си безславно и унизени, тъй като в случая са били засегнати широки интереси, включително икономически, предвид това, че бюджетът за здравеопазване в нашата страна е вторият по големина след средствата за пенсии. Губехме битката всеки път и бивахме очерняни в медиите, обобщава той. 

Дянков днес намира за свой пропуск това, че не е увеличил ударно заплатите на учителите с 30-50%, за да повиши качеството на образованието и интереса към професията. 

Бившият министър разказва, че в началото на 2013 г. правителството е имало намерение да изтегли голям заем, за да повиши покупателната способност чрез увеличаване на пенсиите и заплатите на служителите в обществения сектор в навечерието на предстоящите избори. Когато попитал кой ще плаща заема, получил отговор "следващото правителство". 

Дянков признава, че след напускането на правителството се е почувствал вцепенен, макар да е продължил да общува с повечето си бивши колеги министри. Отнело му няколко месеца, за да се пренастрои от тежкия график към моментите на тишина и спокойствие, като част от възстановителния период използвал да напише своята книга. 

Кризата в еврозоната не е изненадала икономистите

В анализите си той търси отговори на въпросите дали кризата в еврозоната е намерила най-добрите политически и експертни решения, какво е довело до нейното овладяване, как подобни сътресения биха могли да бъдат избегнати занапред. 

Според Дянков кризата не е била изненада за икономистите и е можело да се предвиди още в началото на века. Сред причините за това в бил твърде сложният механизъм за взимане на решения в ЕС. 

Давайки за пример Гърция, Дянков посочва, че са били предприети множество грешни стъпки. Той препоръча държавите, чиито икономики са слаби и зависят от малко на брой приходни пера, да се ориентират към увеличаване на производството и износа там, където са най-силни. Това няма нищо общо с иновациите, коментира Дянков. 

Според него САЩ са се справили за месеци, а не за години с кризата, както ЕС, защото имат централизирана система за взимане и налагане на решения.

По повод стъпките за изход от кризата той критикува резултата от срещата на германския канцлер Ангела Меркел с тогавашния френски президент Никола Саркози в Довил през 2010 г., довела до задълбочаване на проблемите. 

Дянков коментира, че най-добрата стъпка към изхода е било изказването на председателя на Европейската централна банка Марио Драги от 2012 г., когато заявил, че ще бъде направено всичко за спасяването на еврозоната. Доброто здраве на еврото е в основата на здравия политически съюз в ЕС, посочва Дянков. 

Той "предписва" на България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Хърватия бързо отправяне към ЕРМ-2, т. нар. "чакалня" на еврозоната. 

Отново по повод на гръцката криза Дянков изразява мнение, че първият спасителен пакет е бил недостатъчен и зле замислен. Той определя подхода за утвърждаването на Европейския механизъм за стабилност като провал и като аматьорски. 

Според Дянков Кипър е можело да избегне срива, но много европейски политици са взели държавата за жертва от вътрешнополитически подбуди, което оценява като "незряло". 

По негово мнение Европа има нужда от фискална отговорност и отбелязва, че по-големите обществени разходи са свързани с повече корупция. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

82 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #82
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #81
  3. Анонимен
    #80

    Ей Симеоне, кажи си колко служителки изчука в бившето си министерство или тогава областната управителка на ЛОвеч Ваня Събчева с прякор минета да каже след като са я заварили в кабинета си на калъп..

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #79
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #78
  6. Анонимен
    #77

    Докато Европа не разбере че повече разходи за труд за една и съща стока в сравнение с САЩ и Китай означава по-бедни европейци.

  7. Анонимен
    #76

    Дянков, който от Нова година встъпва в длъжността ректор на Новата руска икономическа школа в Москва и гост-лектор по обществена политика в САЩ в управленската школа "Джон Кенеди" към Харвардския университет Лелееее тоя дето толкова го плюваха тука и продължават да го плюят, че бил недоучил неграмотник, некадърник и дребен касиер в някаква квартална банка, уволнен заради олигофрения, как бързо пак си намери работа и то май доста престижна. Сигурно ги е излъгал нещо. Ама тогава каква ли работа ще предложат след време на всепризнатият и доказал се финансов експерт Орешарски?

  8. Анонимен
    #75

    Тоя така и не успя да влезе у час! Тъпо същество, не знам дори дали е човек?!

  9. Анонимен
    #74

    Този тъпак да върне веднага, заедно с Боко Тиквата, откраднатите 1.5 млрд. лева от Здравната каса.

  10. Анонимен
    #73

    Боже ,боже , пази сляпо да прогледне!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.