Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът настоява да се узакони възможността за поръчки без конкурс

12 коментара

Държавата и местната власт ще могат да възлагат без конкурс поръчки на свои фирми – т. нар. "ин хаус" поръчки, ако са изцяло тяхна собственост и 100% от бюджета им се формира от дейности, свързани с осигуряване изпълнението на функции на възложителя. Това е регламентирано в проектопромени в Закона за обществените поръчки, които в сряда бяха приети от правителството.

В предишен вариант на промените условието бе фирмите да формират 90% от бюджета си от обслужване на възложителя. На заседанието е било преценено, че с фиксирането на 100% ще се избегнат евентуални оспорвания, свързани с доказването на точния процент.

Бизнесът не приема "ин хаус" поръчките, като дори ги определя като конфликт на интереси поради свързаността на възложителя и изпълнителя и като арушаване на свободната конкуренция. От Българската стопанска камара предлагаха да се забрани участието на свързани с възложителя изпълнители и да не се въвеждат т. нар. "ин хаус" поръчки.

Според приетите промени възможност за т. нар. пряко възлагане се допуска само за договори за комунални услуги. Според Министерския съвет "предложението е в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз, според който този начин на възлагане се приравнява на изпълнение на дейности със собствен ресурс".

След правителственото заседание министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков съобщи, че възможността за "ин хаус" поръчки ще бъде максимално стеснена.

С промените се въвежда и възможност възложителите да променят еднократно обявените условия в 14-дневен срок след откриването ѝ, за да може да се спести време и да се избягва ненужно обжалване, което е пречка за бързото провеждане на процедурата.

С новите регламенти се съкращават на две седмици сроковете за предварителен контрол за възлагане на обществени поръчки по усвояване на европейските средства. Проверката ще се извършва от централен орган, а не от Агенцията за обществени поръчки и от Управляващите органи на европрограмите. В момента за предварителен контрол на европоръчките се губят между 20 дни и три-четири месеца.

Смъква се и прагът, за който фирмите трябва да доказват, че цените им не са дъмпингови на търгове за големи инфраструктурни проекти. По действащия сега ЗОП такава обосновка се иска, когато цената на победителя е с над 30% по-малка от средната на останалите участници в търга. Предложението е този процент да падне на 20.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Але&Со
    #12
  2. котак
    #11
  3. N
    #10
  4. Мнение
    #9
  5. прост матрял
    #8
  6. ""ин хаус""
    #7
  7. Да,но
    #6
  8. Санчо Панса
    #5
  9. Дядо Петър
    #4
  10. джурналист
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.