Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът обезщетява с 9 000 лв. двама затворници, спечелили дела в Страсбург

0 коментара

Министерството на правосъдието трябва да изплати до 10 септември общо 4 500 евро (около 9 000 лв.) на двама българи, които осъдиха страната ни в Страсбург през март, реши правителството в четвъртък.

Обезщетенията ще получат осъдените на смърт Пламен Йоргов и българинът с инициали Г.Б. Неговата смъртна присъда е произнесена през 1989 г., а на Йоргов - през 1990 г. През 1990 г. обаче у нас бе наложен мораториум върху изпълнението на смъртни присъди, а през 1998 г. България заличи произнасянето им. Най-тежкото наказание стана доживотен затвор без право на замяна и с такива са заменени присъдите на Йоргов и на Г.Б.

Двамата затворници са подали жалби през 1998 г. до Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) за претърпени от тях неимуществени вреди за времето, в което са излежавали присъди за убийство. Съдът преценява, че България е нарушила чл.3 от евроконвенцията за човешките права, забраняваща изтезанията и нечовешкото или унизително отношение или наказание.

В жалбите си двамата граждани твърдят, че лошите материални условия и режима, на който са били подложени в затвора по време на мораториума върху изпълнението на смъртните наказания, са били в противоречие със забраната за нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл.3 от Конвенцията, изразяващо се в дълго прекараното време в състояние на несигурност и страх от възможното подновяване на изпълнението на смъртните наказания.

През 1989 г. на жалбоподателят Г.Б. е наложено смъртно наказание за убийството на съпругата му, извършено по особено жесток начин. През 1990 г. Пламен Йоргов, който до момента е бил осъждан 3 пъти и наказван с лишаване от свобода, е осъден на смърт за убийството на 3 малолетни деца, опит за изнасилване на едно от тях, опит за изнасилване на жена.

Присъденото обезщетение на Г.Б. е в размер на 2 000 евро, а на Йоргов - 1 500 евро за неимуществени вреди и 1000 евро за направените разноски по делото. Съгласно чл. 46, ал. 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, решенията по делата, заведени в ЕСПЧ, са задължителни за българската държава.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам