Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът предлага забрана за строителство в свлачищни райони без канализация

1 коментар
Плажът Корал може да се стопанисва по екокритерии най-рано от догодина.

Строителството в свлачищни райони, в които няма канализация, да бъде изцяло забранено. Това предвиждат промени в Закона за устройство на територията, приети от правителството в сряда. Те ще бъдат предложени на парламента за окончателно одобрение.

Промените целят и затягане на контрола върху строителството в свлачищни райони. И в момента по закон не може да се издават разрешителни за строежи в такива райони, но с разрешение на специалистите по геозащита това е възможно. Според новите текстове разрешително за строеж в такива имоти ще се издава само след одобряване на подробен устройствен план, който трябва да мине и през министъра на регионалното развитие. Освен това първо трябва да са извършени посочените предварително мерки за укрепване на терена.

Междувременно правителството обяви процедури за концесия на плажовете Корал и Делфин, които според министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова ще са "екоплажове". За това и процедурата по намирането на наемателите на ивиците била "специална". Според нея от бъдещите концесионери ще се иска да намалят площта на преместваемите обекти на плажовете до 1% от плажната площ.

"Друго изискване е всички чадъри, шезлонги и преместваеми обекти да бъдат направени от леки конструкции и от природни материали, най-често дърво", обясни Павлова. Освен това атракционите на плажа също трябвало да са екологични - например да са безмоторни, което изключва джетове и моторни лодки. "Не трябва да пускаме замърсяване на водата на този плаж", обясни изискванията Павлова.

Концесионерите ще имат и допълнителни задължения – да се грижат да не се увреждат ивиците, а ако има дюни върху тях, да не допускат палатки и каравани, изхвърляне на отпадъци, добив на пясък или друго, което би довело до унищожението им.

И тъй като заради тези допълнителни условия възможността за печалба от двата плажа ще е по-малка, правителството решило да занижи цените за отдаването им под наем. "Минималната цена за плажа на къмпинг "Делфин" започва от 4300 лв., а за Корал, тъй като и плажът е по-голям, от 58 000 лв.", обясни Павлова.

Концесионери на двата плажа ще бъдат избрани най-рано след шест месеца т.е. плажовете ще се стопанисват по "екоизискванията" през лятото на 2016 г. Сега тече процедура за избор на наематели, за да не останат без спасители и медицинско обслужване в предстоящия летен сезон. Срокът на договорите за наем е 5 години, но ще бъдат прекратени при успешна концесионна процедура.

Идеята за екоплажовете не е нова, а е от времето на служебния кабинет. Предложението идва от сдружение "Да запазим Корал", а тогавашният вицепремиер и регионален министър Екатерина Захариева го разписва като концепция. Оттогава обаче тя не е придвижвана и се заговори отново за нея два дни след като излезе информация, че на плажа на къмпинг "Юг" е излят бетон. Оказа се, че строителството е в нарушение на екозаконодателството, но все още няма доказателства, че е върху дюни, които по закон са защитени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Стига с тези забрани! Нека хората сами да решат! Заедно със строителните книжа да има изискване, че в случай на падане на къщата, няма да бъдат обезщетявани от държавата. Освен това, да бъдат уведомени, че държавата няма да строи пътища и инфраструктура на свлачища. Пък всеки да си прецени сам. Не строят деца, все пак са възрастни и трябва да се научат да поемат отговорност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.