Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът прие пенсионните промени

9 коментара
Министерският съвет прие промените в Кодекса за социално осигуряване на заседанието си в сряда. С тях се регламентират основните моменти от предстоящите промени в пенсионната система, както и условията за получаване на различни обезщетения през следващата година.

Предвижда се от 1 януари 2012 година увеличаване на стажа за работещите при трета категория труд с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г.

От 1 януари 2021 година нараства възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца до достигане на възраст 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.

До 31 декември 2020 г. се запазва възможността за лицата, навършили 65-годишна възраст, които имат не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж, да могат да се пенсионират. Тази възраст също започва да се увеличава с по 6 месеца от 1 януари 2021г. до достигане на 67-годишна възраст.

Възрастта за пенсия на работещите в тежки условия ще започне да расте от началото на 2015 година с шест месеца на година. Целта е работещите в първа категория да се пенсионират най-рано осем години преди навършване на редовната възраст, а работещите втора категория – три години по-рано. До 2014 година те ще се пенсионират при сегашните условия – през НОИ, където професионалните фондове ще прехвърлят партидите на хората, на които им предстои ранно пенсиониране дотогава. Вноските на тези хора също ще постъпват в НОИ.

От 1 януари 2015 година ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове.

От 1 януари 2014 г. се предлага отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии и постепенно увеличаване тавана на старите пенсии.

От 1 януари 2017 година се увеличава тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1,1 на сто на 1,2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност.

От 1 януари 2017 година се предлага увеличаване на вноската за универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта, т. е. от 5% на 7%.

Предвид завишаването на изискванията за необходимия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, се запазва и възможността за т. нар. „закупуване на осигурителен стаж" (до 5 години). Вноската е 17.8% върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

Предвиждат се промени в начините на изчисляване размерите на пенсиите и превръщането на осигурителен стаж от различни категории.

С проектозакона се разширява кръгът на осигурените лица, като се дава възможност и на докторантите да се осигуряват за пенсия по свое желание и за своя сметка. Друга промяна предвижда премахването на максималният размер на обезщетенията за безработица.

С промените се удължава периодът, от който се изчисляват обезщетенията за бременност и раждане и безработица съответно от 12 и 9 месеца на 18 месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. budest pensioner
    #10

    tova e bezumie i genocid pri tazi prodalgitelnost na givota v Bulgariai i pri tezi uslovia na trud i givot Ne ni sravniavaite s normalnite dargavi samo po godini za pensionirane a vigte i drugite nesta

  2. страшни смешки
    #8

    Идиотизмът вече е факт.Дано не гласуват хората идиотски на следващите избори, за да разберат ГЕРБерите, че света не започва, нито пък свършва с тях.

  3. бъдещ пенсионер
    #7

    Всичките им промени са антиконституционни и следователно, не могат да се случат! Обаче, ще се сезира ли Конституционният Съд?

  4. Пардон,с
    #6

    Защо да са противоконституционни променитеVНапротив! Колкото по-рано ги направим,толкова по-добре за всички нас.Не виждаш ли каде отиват нещата в цяла Европа ?

  5. 123
    #5

    Ти си бил много-о-о-о-о умен.

  6. бъдещ пенсионер
    #4

    В конституцията е записано, че социалното осигуряване е право на работещия, а не задължение. Какво е това криминализиране на неплащащите? Какви са тези дискриминации - за едни има таван, за други - няма...Пенсионираните от-до получават едно, а от-до - друго!

  7. PT
    #3

    да се правят Промени вместо Реформи.

  8. Петров
    #2

    Таванът да се вдига от 2014 година. Трай коньо... Тогава всичко ще бъде забравено. Батбойко се гласи да управлява вечно.През 2014 ще е друг кабинет и ще реши друго.Пенсионната вноска е договор с държавата. Таванът е нарушение на договора - внасял си много за да си осигуриш старините - сега държавата ти показва среден пръст и казва таван. И това го прави Дянков, работил в Световната банка.По-добре крий доходи и внасяй малко, другото го спестявай.

  9. работник
    #1

    Реформа е когато парите ,които ми взима държавата се връщат някога при мене. А сега държавата ги прибира и отиват /потъват/ в някой джоб.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.