Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът сам се отказал пред МВФ от данъчни стимули в индустриалните зони

0 коментара

В меморандума, подписан с МВФ, българското правителство само се задължи да не прокарва никакви нови данъчни облекчения, докато не свърши 2-годишната програма с фонда, заяви пред Дарик радио ръководителят на мисията на МВФ за България Джералд Шиф.

Миналата седмица министърът на икономиката Николай Василев подложи на публично обсъждане закон за индустриалните зони, в който се предвижда преотстъпване на 50% от данък печалба за срок от 10 години. По време на дискусията това облекчение не бе подкрепено от министъра на финансите Милен Велчев с мотива, че Международният валутен фонд бил против приемането на нови данъчни преференции.

Според Джералд Шиф, отказът от данъчни преференции е било становище на самото правителство как да продължи данъчната си политика. Той казва, че проектозаконът за индустриалните зони, предложен от министерството на икономиката, значително се отдалечава от виждането на самото правителство за данъчната му политика.

На неформална среща днес постоянният представител на МВФ у нас Пирита Сорса каза, че фондът предпочита да види реформи за подобряване на цялостния бизнес климат в България, отколкото приемането на данъчни преференции. Според нея изключенията могат да се разширят до твърде много субекти и да застрашат планираните приходи в бюджета.

Според Джералд Шиф най-добрата данъчна система е тази, в която ставките са възможно най-ниски за всички. Той смята, че ако се дават специални преференции на отделни групи, то хората, плащащи по-големи данъци, трябва да получат намаление, отговарящо на преференциите, или да бъдат намалени публичните разходи.

На този етап нито една от тези две възможности не изглежда атрактивна. Затова експертите на МВФ предпочитат да се постигне максимално намаляване на данъчните ставки, отколкото някои отрасли да плащат нулева ставка, а други - по-високи данъци.

Пирита Сорса коментира, че някои от важните структурни реформи в България са били забавени през 2002 г., което оказва негативно влияние на инвестициите, защото не се подобрява бизнес-климата. Според нея е още рано да се коментира дали мерките на кабинета за повишаване на приходите от социални осигуровки дават резултат.

Сорса каза, че за януари събраните суми са 4-5 млн.лв. над договорения минимум, но през февруари трябва да бъдат събрани с 12 млн.лв. повече. Тя обясни, че приходите от осигуровки не са равномерни през годината и се влияят от сезонни фактори.

Според Пирита Сорса евентуален конфликт в Ирак ще се отрази и на България като спад на икономическия ръст, търговията и чуждестранните инвестиции. Очакванията на МВФ са, че дефицитът по текущата сметка ще се увеличи от сега планираните 5,2% от БВП на 7%, а инвестициите ще намалеят с около 100 млн.щ.долара.

Сорса уточни, че тези прогнози са правени при предположението, че цената на барел петрол ще се задържи 40 щ.долара за период от половин година. Според нея високите цени на горивата няма да се отразят сериозно на инфлацията, защото техния дял в индекса на потребителските цени е едва 3 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.