Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът се задейства да търси различно от руското ядрено гориво

7 коментара
В момента ТВЕЛ е единственият доставчик на свежо гориво за АЕЦ "Козлодуй"

Правителството в оставка реши на заседанието си в сряда да възложи на енергийния министър за предприеме действия за разнообразяването на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", за да се гарантира сигурността на енергоснабдяването.

В момента ядрената ни централа е напълно зависима от руското свежо ядрено гориво, доставяно от ТВЕЛ, която е част от руската държавна ядрена корпорация "Росатом". Договорът е до 2025 г., но заради войната на Москва в Украйна и третирането на България като вражеска страна от Кремъл се смята, че са застрашени необходимите количества ядрено гориво за дейността на двата ядрени блока, които веднъж годишно спират за подмяната на половината касети в реакторите. Плановият ремонт на V блок за 2022 г. приключи в края на месец май, а този на VІ блок предстои през октомври. По информация на Mediapool презареждането наесен е осигурено, както и за следващата година.

Освен това АЕЦ "Козлодуй" е длъжна по еврорегламент да проведе търг за доставка на свежо ядрено гориво. Такъв трябваше да има още през 2019 г., но тъй като руското е единственото лицензирано за ползване, в евентуалната процедура можеше да участва само ТВЕЛ и договорът с руския доставчик бе подновен за още пет години – от 2020 до началото на 2025 г. Така планът за търг бе да се проведе през 2024 г. с очакване в него да участва и американската "Уестингхаус". В момента компанията е в процедура за лицензирането на нейното гориво от българската Агенция за ядрено регулиране (АЯР) за използване в атомната ни централа.

Преди десет дни министърът на енергетиката в оставка Александър Николов заяви, че след 2024 г. един от реакторите на АЕЦ "Козлодуй" няма да работи с руско гориво. "В процеса по снабдяване с ядрено гориво са замесени няколко доставчика, по ред причини, най-вече търговски. Не искам да споменавам конкретно държави или конкретни доставчици, тъй като това би могло да наруши обществения интерес на конкретния доставчик", каза Николов тогава.

АЕЦ "Козлодуй" обаче бе съгласувала с Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ (ESA) да проведе тръжна процедура за обезпечаване на доставките за безопасната и надеждна работа на двата ядрени блока. Намерението бе за търг за дългосрочна доставка от производители на свежо ядрено гориво, а според изискванията за ядрена безопасност АЯР трябва да одобри внедряването на всеки конкретен тип свежо ядрено гориво, различно от руското, за чието ползване са проектирани реакторите ВВЕР-1000. Изпитването на горивото на "Уестингхаус" за ползване в АЕЦ "Козлодуй" от години се извършва, включително в шведски завод на компанията, но все още не е обявявано да е готов анализът за прилагането му в България. Досега не е съобщавано и за изследване на гориво на други производители, а и те в световен мащаб са много малко.

Според съобщението на правителствената пресслужба след заседанието в сряда политиката по диверсификация на доставките на ядрени материали и услуги в Република България се базира на четири стълба. Това са (1) диверсификация при закупуването на природен уран, неговата конверсия и обогатяване; (2) диверсификация на производителите на свежо ядрено гориво (горивни касети); (3) поддържане на достатъчен резерв от гориво на площадките на АЕЦ "Козлодуй"; (4) сключване на дългосрочни договори за доставка на свежо ядрено гориво.

"В изпълнение на тази европейска политика и с цел намаляване зависимостта на българската енергетика от един доставчик или от доставчици - пряко или непряко свързани с политически решения на Руската федерация, трябва да се търсят възможности за диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво за "АЕЦ "Козлодуй"", посочват от Министерския съвет.

"Сам по себе си, процесът по диверсификация е задължителен с оглед на това, че доставките на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" (стратегически обект по смисъла на ЗЕ) са условие за постигане на целите на националната сигурност", допълват от правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #7
    Отговор на коментар #6

    Някой пак ни прави на луди!

  2. ABV
    #6

    Няма какво да тъеси! Алтернатива има! Дори е изпробавано! В Украйна съветските реактори работят с американско гориво!

  3. beyond_the_frame
    #5
    Отговор на коментар #4

    Аз пък чакам да се разделим с отпадъчния путиноиден матр'ял. Направо се подмокрям от мисълта... И една малка корекцийка - атомната ни централа генерира най-големите си печалби в цялата си история. Така че определението "губеща" е малко пресилено. Проблемът не е в доставката на горивото или в рециклирането му, а в поддръжката на реакторите, което зависи изцяло от росатом.

  4. Danko
    #4

    Мадам Yes хубаво започна със спирането на четирите ВВР 440. Сега щяхме да търсим и за тях под вола теле. Стига ни и един реактор да "светне", за да закрият окончателно тая губеща във всяко едно отношение АЕЦ. Например, загубихме хиляди тонове отпадъчен радиоактивен материал. Сега ще си го получим обратно.

  5. skeleton
    #3

    Казахстан. Те също искат да забият шамар на путин, така че ще е хубаво да се задвижат процедурите нататък. Освен ядрено гориво, имат и газ, и петрол. Един канал като се отвори, другите ще се движат по-леко.

  6. Milenca
    #2

    Всичко свързано с русия е проблематично, и пълно с условности. Условности неупоменати в договорите. Ненормална работа!

  7. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.