Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът се заканва да актуализира бюджета заради Водното огледало

МФ отрече подобни планове

0 коментара
Кабинетът се заканва да актуализира бюджета заради Водното огледало

Правителството предупреди, че ще поиска актуализация на бюджета, за да могат да се платят 25 млн. лв., остатък от сумата по скандалния договор за строежа на Водното огледало в Кърджали. Това става ясно от стенограма от заседанието на министрите в сряда.

От нея се разбира, че строителният министър Росен Плевнелиев сменя позицията си на 180 градуса, след като преди това е заявявал, че няма да плати по договора, а премиерът Бойко Борисов решава, че сумата ще се извади, но със санкция на парламента, тоест с актуализация на бюджета.

Финансовият министър Симеон Дянков определя идеята като “добра”, тъй като нямало друг начин да се намерят парите. Това също е в разрез с заричанията му, че актуализация на бюджета няма да има.

Няколко часа след като идеята на правителството да поиска промяна в бюджета заради парите за Водното огледало бе огласена, от Министерството на финансите отсякоха, че няма да има актуализация.

На въпрос на премиера към Плевнелиев какво се случва с Водното огледало, Росен Плевнелиев се опитва да отложи темата за оперативно заседание, на което не се води стенограма.

“Бих искал да ви запозная, може би на оперативно заседание, с този проект, където към момента държавата не е разплатила една сериозна сума по този договор към строителя и текат последни преговори и спорове между държавата и строителя на тази тема. Дължимата сума е 25 милиона лева, така че е много сериозен проблемът, трябва да намерим решение”, казва Плевнелиев.

Въпросите на премиера обаче продължават и строителният министър обяснява, че работата на прокуратурата и съда по делото срещу кмета на Кърджали Хасан Азис заради Водното огледало няма отношение по договора на държавата със строителя – обединение “Арда Кърждали”. “Това е една строителна фирма, на която предишните са възложили определен вид работа и която от две години преговаря с правителството, за да получи възнаграждението си”, казва Плевнелиев.

В сдружението влизат фирмите "Станилов" ЕООД – с 52%, а с по 16% - "Ардастрой", "Саварона" и АБ АД. От проект, оценен на 9 млн. лева, Водното огледало се превръща в съоръжение за 77 млн. лева по договор. От тях неизплатени са 25 млн. лева.

“На Михалевски (Димчо Михалевски – депутат от БСП, зам.-министър в МРРБ в кабинета "Станишев" – бел. ред.) защо не му се обадиш и не му кажеш "Колега, защо като сте го направили от 8 на 80 милиона и имахте 3 милиарда излишъци, барем не си го платихте?", пита Борисов.

“Точно така. Това е последният казус, който остана, от 300 милиона лева, които ни оставиха дължими пари, поръчали са ги, изпълнили са ги, не са ги платили. Последното, което остава, е казусът с Водното огледало. Парите се дължат, господин премиер, по договор. Този договор е подписан далече във времето, изпълнен, Станишев е откривал това Водно огледало и не си е платил”, казва Плевнелиев.

В дискусията се включва и вътрешният министър Цветан Цветанов с констатацията: “И проектът е стартирал с 8 милиона и седемстотин хиляди първоначално, а е завършен на 70 милиона”.

“Обществената поръчка е за около 52 милиона, впоследствие тя става на тази стойност около 75 милиона”, уточнява Плевнелиев.

“Фактически тези 25 милиона лева, разликата, трябва сега в условията на криза да ги извадим и да ги платим, ако трябва да бъдем пунктуални. Той открива обект, аз сега трябва да му дам 25 милиона отгоре и той вика за мен "Той открива наши обекти"”, възмущава се Борисов.

“Фирмата изпълнител се казва "Станилов", а "Арда" е собственик на този прословут парцел, на който цената на земята от оценка 800 хиляди е умножена по десет и са се опитали да го обезщетят с 9 милиона лева”, казва Плевнелиев. Делото срещу Хасан Азис е именно заради завишената на 9 млн. лева цена на земята под хидросъоръжението и няма отношение към договора със строителя.

Премиерът решава, че ще прехвърли отговорността и за този случай на парламента – както оскъпяването на магистрала “Люлин”.

“Ние трябва отнякъде да ги извадим, за да ги дадем (тези 25 млн. лв.). Сега трябва да ги отрежа от някое министерство, за да може Дянков да ги плати на откритието на Станишев в това Водно огледало. Защото те са толкова нахални, че излизат и говорят в интервютата си, слушах го и Калфин, слушах и Корнелия Нинова, че те ни оставили работещи договори и ние сме едва ли не съсипали бизнеса. То излиза, че ние като не плащаме сега на тази фирма, ние я съсипваме, но всъщност като отиваш да откриваш, където му е Акт 16 и къде му е платежното за това, че го е приключил? И то, хайде разбирам да са 200 хиляди, да са 2 милиона, а това са 25 милиона лева. Това е една трета от бюджета на Министерството на културата, а годишният бюджет на Министерството на физическото възпитание и спорта е 35 милиона. Ние говорим почти колкото е годишният бюджет на спорта да им дадем. Това не са малко пари. Така че по този казус, а още повече прокуратурата и съдът имат определено становище. И ние в един момент може да се окаже, че даваме тези 25 милиона лева, а предписанието е да бъде съборено. Има ли такъв вариант?”, пита Борисов.

“По-скоро не, господин премиер”, отговаря Плевнелиев.

“Моето мнение е, че е хубаво тази тема да я вкараме за актуализация на бюджета по тази тема в парламента. 25 милиона лева са много пари. Там в парламента и да гласува парламентът тази сума и тогава вече да мислим ще я взимаме ли тази сума от култура, от спорта, от МВР, от регионално, откъде ще я взимаме, за да се знае”, заявява премиерът.

Министърът на културата Вежди Рашидов използва случая да се възмути, че ведомството му има 10 млн. лева за национален музей, а на други дават 25 млн. лева, “за да копаят Водно огледало”.

В дискусията се включва Симеон Дянков, който заявява, че идеята за актуализация на бюджета е добра. “Наистина трябва да се мине през актуализация. Иначе няма откъде да ги извадим”, казва той.

“Защото, помните, че магистрала "Люлин" като я вкарахме в парламента, там нямаше никакъв дебат. А после в интервютата започнаха да говорят, че ние сме я оскъпили. Затова и Водното огледало актуализация на бюджета”, казва в заключение Борисов.

И при дискусиите за увеличаване на минималната работна заплата на 270 лв. и на вдовишките пенсии от 1 септември министър Дянков твърдеше, че няма нужда от бюджетна актуализация.

Няма опасност от увеличаване на дефицита при ръст на минималната работна заплата и на пенсиите, заяви през юни Дянков, като обясни, че ресурсът за увеличението на доходите ще дойде от резерва в държавния бюджет, отделен за непредвидени разходи.

Според опозицията и независими експерти актуализация обаче може да се наложи наесен, защото приходната част сериозно изостава, което ще доведе до преразглеждане на разходната част, за да не се повиши бюджетният дефицит. Самият Дянков признава, че има изостава с 200 млн. лв. в приходната част.

Това не изключва правителството наистина да поиска от парламента одобряването на допълнителен разход, защото каквато и да е промяна в разходната част на бюджета трябва да става с парламентарно решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.