Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът ще определи структурата на компанията за АЕЦ “Белене”

8 коментара

Формулата за структуриране на инвестиционната компания за АЕЦ “Белене” ще бъде определена с решение на Министерския съвет. Това заяви енергийният министър Мирослав Севлиевски в рамките на петъчния парламентарен контрол в отговор на въпрос на народния представител Стела Банкова.

Когато говорим, че искаме АЕЦ "Белене" да бъде построена по схемата на публично-частно партньорство, това не означава приватизация, а нова компания, каза Севлиевски в отговор на въпрос на народния представител Стела Банкова. В нея 51 на сто от капитала ще бъде контролиран от българската държава, а 49 на сто ще бъде предложен по публична процедура на потенциални инвеститори.

Евентуалното създаване на обща компания между V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" с площадката в Белене също не означава, че ще се приватизират двата реактора в Козлодуй, заяви енергийният министър. Той допълни, че е полял със студена вода спекулациите на разни хорица, които някога са си мислели как да структурират новата ядрена компания така, че да влияят върху избора на бъдещия доставчик и изпълнител.

Във вторник НЕК обяви процедурата за провеждане на обществена поръчка за изпълнител на строежа на АЕЦ “Белене”. При представянето на тръжната документация от финансовия консултант на проекта “Делойт и Туш” заявиха, че при преговорите по офертите н кандидат-изпълнителите ще се структурира финансовия модел на публично-частното дружество, което ще е инвеститор, а след това и оператор на новата ядрена мощност.

Интересът за вложения в проекта ще зависи пряко от себестойността на произвеждания в централата ток, която е важна за доходността от инвестициите. Според оценкита на финансовия консултант приемливата за бъдещите акционери в компанията цена на електроенергията от АЕЦ “Белене” е 3,2-3,7 евроцента на киловатчас. От Министерството на енергетиката и енергийните ресурси обаче смята за оптимална себестойността от 2,5 евроцента на киловатчас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПЕТКА
    #9

    ЕДИНСТВЕНАТА СТРУКТУРА Е ЧАСТНИ ИНВЕСТИТОРИ. ДА ГО СТРОИ КОНСОРЦИУМ ОТ ЧАСТНИ КОМПАНИИ БЕЗ БЪЛГАРСКО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ И БЕЗ ДЪРЖАВНА ГАРАНЦИЯ. ТОВА ОЗНАЧАВА, ЧЕ ДЕЙСТВИТЕЛНО ЧАСТНИЦИТЕ СА СИ НАМЕРИЛИ ИНТЕРЕСА. ДРУГОТО Е ЯВНА ДАЛАВЕРА И НИКОГА НЯМА ДА ИЗЛЕЗЕ НАШАТА СМЕТКА. ТЪЙ РЕЧЕ ПЕТКА.

  2. Инвеститор
    #8

    Глава първа:Тя обяснява кой е Джурица Танкович и защо обичат "Парсънс" Крупен енергиен скандал, свързан с технологията, по която вероятно ще се строи АЕЦ "Белене" ще изтрещи до седмици. До тогава ще бъде оповестен окончателният резултат от технико-икономическата експертиза за целесъобразността и възможните параметри на извадения от небитието стар ядрен проект. Проучването бе "подарено" от НЕК на американската фирма "Парсънс" без конкурс и в нарушение на изискванията на чл.3 от Закона за обществените

  3. Инвеститор
    #6

    Глава втора:В нея прокуратурата се самосезира, а министър Ковачев не иска да води съдебен спор в НС "Ще сезираме прокуратурата за действията на министъра на енергетиката и заради нарушенията на ЗОП", обяви неотдавна в парламента депутатката от ОДС Евдокия Манева. След нейният актуален въпрос в НС и публикации в медиите, Върховната административна прокуратура се самосезира. През това време енергийният министър Ковачев, който обеща да провери случая продължи да бави топката с мотива, че чл.16 от Закона

  4. Инвеститор
    #5

    Глава трета: Тя разказва от кого ще бъдат похарчени 7 млн. лв Само че този въпрос е интересен за българския данъкоплатец. Той трябва да знае, че за техническия анализ на проекта "Белене" и оценката за въздействието му върху околната среда /ОВОС/ ще бъдат платени над 7 млн. лева. Скромните суми ще отидат в джобовете на скромни фирми и хора. В печата вече излезе информацията, че "Парсънс" и нашумялата фирма "Риск инженеринг" участват в дружеството Джи Си Ар. Именно то и пак без конкурс, беше избрано,

  5. Инвеститор
    #4

    Глава четвърта: Тя описва добрите приятели в голямото енергийно лоби Най-лесният отговор е, и така пише в сайта на фирмата, че тя работи с отлични енергетици и ядрени специалисти. Създадена през 1992, през 1994 в тандем с "Парсънс" тя вече печели конкурс за спонсорирания от Агенцията за развитие и търговия на САЩ проект за "Технико-икономически доклад за работата на реакторите на АЕЦ Козлодуй". По-интересното обаче е, че освен на симпатиите на фигури като Васил Божков и Джурица Танкович, "Риск Инженеринг"

  6. Инвеститор
    #3

    Глава пета:Това е история за прелъстените и пренебрегнати доставчици на ядрени реактори Новата ядрена централа може да се окаже "финансов капан" с последици в енергетиката, икономиката и либерализирането на енергийния пазар в страната, предупреди преди време в."Капитал". Скандално е, че още преди да бъде решен въпроса с нейното строителство в ход е груба корупционна схема, която може да предреши за десетилетия енергийната зависимост на България от Русия. В света съществуват 8 типа ядрени реактори.

  7. Инвеститор
    #2

    Глава седма: Тя описва как ни обладават енергийно, докато свирят фанфарите за НАТО Скандалът очевидно не е недоразумение или наивна грешка. Изводът се потвърждава и от позицията на директора на Института за ядрени изследвания проф. Стаменов. В писмо 1274 от 11 февруари т.г. до изпълнителния директор на НЕК Васил Анастасов той пише:"?ИЯИЯЕ има квалифицирани специалисти, натрупан опит и информация в областта на развитието на ядрената енергетика в света. Затова ИЯИЯЕ очакваше да бъде поканен като експертна

  8. Инвеститор
    #1

    Глава шеста: Тя разказва как българските учени работят на халос В България вече са извършвани проучвания, аналогични на възложените на фирма "Парсънс". През 1999 колектив на Енергопроект ЕАД с ръководител инж. Иван Хиновски прави технологично-икономическо проучване за Изграждането на нова ядрена мощност с използване на оборудването, доставено за АЕЦ "Белене". Същата година Министерството на енергетиката възлага на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика /ИЯИЯЕ/ и на други специалисти

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.