
Предложение за сформиране на междуведомствена група, която да следи за спекулативно повишаване на цените, внася министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров за одобрение в Министерски съвет идната седмица. Това съобщи самият той в четвъртък по време на организираната от КНСБ конференция “България в ЕС - предизвикателства и решения”.
В групата ще участват и представители на синдикатите и тя ще извършва проверки дали не поскъпват спекулативно различни стоки, каквато тенденция се забелязва още от края на миналата година и се затвърждава след присъединяването на България към Евросъюза от началото на януари.
Не стана ясно обаче какви ще са правомощията ѝ в случай на констатирани нереално високи цени на някои продукти, при положение, че в условията на пазарна икономика няма механизъм за регулиране на цените.
Пред синдикалния форум Овчаров посочи още, че българската икономика през 2006 година е постигнала рекорд в своето развитие. Привлечени са над 3,2 млрд. евро инвестиции за деветмесечието, а страната ни е на 49-то място по ефективност на бизнеса. България е и втората най-добра дестинация в света за инвестиции в електроенергийния и топлоенергийния сектор, за газовия и водния сектор. През 2006 г. икономическият растеж на България бележи 6,7 на сто реален ръст на БВП.
През третото тримесечие на миналата година страната ни е икономически лидер в Централна и Източна Европа, каза Овчаров. Като много добър показател той определи тенденцията на по-голям износ в сравнение с вноса. Пред последните години темпът на увеличение на импорта изпреварваше експорта и дупката в отрицателното търговско салдо растеше и за пръв път има промяна в съотношението внос:износ.
Оперативната програма “Развитие на конкурентноспособността на българската икономика 2007-2013 година” вероятно ще бъде одобрена от Европейската комисия към средата на годината и ще може да започне действа реално в страната ни през есента, каза още Овчаров.
От КНСБ изразиха своите притеснения, че заради евроизискванията за членството на страната ни в ЕС ще се увеличи безработицата и ще има фалити на български фирми, които не успеят да покрият стандартите на Евросъюза.
Председателят на КНСБ Желязко Христов отбеляза, че България влиза в ЕС с най-ниски показатели и е необходимо да се осигури ускорено етапно достигане на средните европейски равнища. Според данните за 2005 г. БВП на глава от населението е 33 процента от средния за 25-те страни-членки на ЕС, а ценовото равнище - 43 процента.
Според синдиката все още недостатъчно са разяснени правилата за ползване на европейските фондове, а приоритетите не са обсъждани с достатъчно широки слоеве от гражданското общество.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент