Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът си приписа поевтиняването на газа през октомври

14 коментара
Росен Христов в завършената от нег огимназия за откриването на първия учебен ден, сн. МЕ

След като преди седмица си приписа "заслугите" за поевтиняването на бензина, за които няма и грам принос, служебното правителство на президента Румен Радев вече се хвали и с очакваното поевтиняване на газа с 30% през октомври, което също се случва главно заради действията на кабинета на Кирил Петков. И по-специално на форсираното приключване на газовата връзка с Гърция (протакана над едно десетилетие от предшественика му Бойко Борисов), по която вече ще могат да се приемат пълните количества азерски газ. Той е доста по-евтин от цените на "Газпром", както и от борсовите цени в Европа. Това очаквано повлия на предложението на "Булгаргаз" до КЕВР, което визира служебният министър на енергетиката Росен Христов в четвъртък.

"Ако сравните цените за септември и тези, които са в резултат на договорените от нас доставки за октомври, разликата е значителна – говорим за едни 30% намаление. Ако успеем да осъществим всички преговори с компаниите, които в момента имат интерес, очаквам цената за ноември да падне с още 10%", заяви Христов в четвъртък пред журналисти във Варна, където бе на откриването на учебната година в Професионалната гимназия по строителство и архитектура “Васил Левски”, която е завършил преди години.

Прогнозата на "Булгаргаз" за ноември обаче е за обратно повишаване на газовата цена с 12 на сто, а преди ден шефът на енергийния регулатор обяви очакването си на база проведените търгове на "Българгаз" октомврийската цена да се запази през ноември или да се повиши в по-малко от посочения ръст.

Реално цената на газа през октомври е формирана от азерските количества, които са една трета от потреблението, от втечнения американски газ, чиято доставка бе договорена от предишното правителство и която също покрива една трета от консумацията, а останалите количества са осигурени от търгове на "Булгаргаз" на борсата. Доколкото интерконекторът и без това се очакваше да влезе в експлоатация в началото на октомври, но служебното правителство вдигна шумотевица, че се забавял и ден през ден се хвали с напредъка по завършването на строежа, заслугата за азерските обеми трудно би могла да се отчете в актива на служебната власт. Танкерът пък е изцяло заслуга на правителството на Кирил Петков, което остави на наследниците си да решат дали да приемат сделката на американската "Шанийр" за седем танкера, но не приеха само едното карго с аргумента, че не е имало слотове за разтоварването на останалите шест товара. Реално една трета от количествата за октомври са заслуга на "Булгаргаз" като отстраненото ръководство на държавното дружество също бе обявило редица търгове за доставка на газ и то не само за октомври, а до края на 2022 г.

Относно преговорите с компаниите, които имали интерес да доставят газ, преди седмици Христов обяви, че турски компании имали интерес за шест до 12-месечни сделки и започват разговори за това, но досега нищо не е обявено. Служебният енергиен министър тогава каза, че ще се преговаря и с Азербайджан за допълнителни количества газ, а преди седмица бе съобщено, че с Баку се разговаря за сделка ток срещу газ. Не е ясно обаче дали тази сделка е част от преговорите за допълнителните азерски количества или са отделни опити за осигуряване на количества, които чисто технически не е ясно как ще се доставят при запълнен капацитет на част от газопроводите от Южния газов коридор, обслужващи азерското находище "Шах Дениз" в Каспийско море.

“Идеята ни е да осигурим газ в по-големи количества от тези, които ни трябват, за да можем да преминаваме от един източник към друг. Целта ни е да получаваме газ от различни източници - втечнен чрез терминалите в Гърция и Турция и тръбен газ, защото диверсификация не означава да заменим един източник с друг. Диверсификация означава, когато един източник не е достъпен, каквито и да са причините, да имаме други опции, за да гарантираме доставките на газ", коментира още Росен Христов.

Преговорите с "Газпром" не са затворена страница, не са и били, но няма и някакъв съществен напредък за момента, посочи той по повод искането на "Булгаргаз" за получаване на невзетите досега количества по договора, койторуснаците спряха едностранно да изпълняват в кра яна парил след отказа за плащане в рубли.

Работи се по нови находища, но не става въпрос за шистов газ, такива находища няма открити в България и нямаме намерение да разработваме такива технологии и добив, става въпрос за конвенционален газ, заяви Христов в отговор на въпрос министърът. Той посочи, че за момента, поне в краткосрочен план, не вижда възможност да доставяме газ от собствени източници, било от морето или наземни.

Газохранилището "Чирен" до преди седмица е било запълнено над 60 процента и междинните цели на ЕС са покрити, очакваният аса до се достигнат 80 процента до ноември, каквото е изискването.

Според Христов няма да се наложи България да изпълнява предлаганите от ЕК задължителни мерки за спестяване на 5 процента от електроенергията в пиковите часове, тъй като у нас потреблението е стабилно, а всички електропроизводствени мощности работят на максимум заради износа на ток.

Когато имаме пиково натоварване, ние използваме тази енергия за вътрешни нужди, а в непиковите часове - продължаваме да работим с високи капацитети, за да можем да изнасяме електроенергия към съседните държави и да осигуряваме енергийна сигурност за целия регион, обясни той.

Енергийният министър увери, че не се очаква режим на тока или въвеждане на някакви сериозни ограничения през зимата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #14

    Принципът е, всяко поевтиняване се дължи на нас, всяко поскъпване на предишните, без значение кой какво е свършил и какви са международните пазарни цени. Но простия шаранов народ явно кълве на такава стръв...

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #13

    По-малко бояришник и вода за уста, тов. катин на катамарана!

  3. Bлaдo
    #12

    "приносът" на тия ... пунтьори за тия 30 процента поевтиняване е в това, че ако НЕ бяха се подлагали и преговаряли с гаZпром, поевтиняването щеше да е с 45 процента... Удивително е рускоподгъзното дебелоочие на тия рус-комуно-радеви cъcupeци... - пфУ !!

  4. Гeн. Иван Колев
    #11
    Отговор на коментар #8

    Това е така, защото Юнипер не са славяни. Не са и православни. Нямат дълбоки исторически и културни връзки с Русията. И дружбата със сесесере... т.е. Русия, което е и Газпром, не е като въздухът и слънцето за всяко живо същество. Та затуй Юнипер, гадни империаисти такива, съдят братския Газпром. Ама ние не сме такива. Няма да съдим. Не сме толкова дребнави. Пък и пари бол имаме, ще платим.

  5. Гeн. Иван Колев
    #10
    Отговор на коментар #3

    Не е така. Поевтиняването с 30% е заслуга на тоз капитан на катамаран, а следващото поскъпване с 12% е по вина на Крил Петков. И на Асен Василев. И отчасти може би на папата. И на международното положение. Съвсем просто е. Като Росен.

  6. обикновен
    #9

    Съд за този некадърен и безочлив рашистки гъZолиZец , заедно с началника му Радев, които умишлено разбъркаха хаос в доставките на енергийни ресурси, с цел връщане на България под руска енергийна зависимост! И путлеристките другари още ли не са му намерили дипломата на този шут?

  7. roser
    #8

    Айдеееее, почна се! "Германският газов доставчик „Юнипер“ съди „Газпром“ за милиарди евро" https://frognews.bg/biznes-turisam/germanskiiat-gazov-dostavchik-iuniper-sadi-gazprom-miliardi-evro.html

  8. Десен бесен
    #7

    Роси Нежното още ли не е уволнено?!

  9. someone
    #6

    Мyшмоpоци, а за мишкуването в чакане на заповеди от гаZпром и изпускането на танкерите, довеждащо до поскъпване за ноември, ще се изтупате ли в русоробските си гърди или ще се снишавате да премине бурята, за сметка на всички потребители на газ, както съветваше правешкия ви идол от едно време, м?!

  10. ABV
    #5

    В България поевтинябането на цените винаги се дължи на усилията на правителството, а поскъпването е заради повишението им на международните пазари!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.