Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът скоростно одобри 30-годишната енергийна стратегия

1 коментар
Кабинетът скоростно одобри 30-годишната енергийна стратегия

Само ден след публичното ѝ представяне, служебното правителство одобри енергийна стратегия на България до 2053 г. с обявени от кабинета прогнозни инвестиции от 46 млрд. евро за 30-те години. Всъщност към тях има още над 19 млрд. евро вложения в други нисковъглеродни проекти към лансираните четири нови ядрено мощности – две в Козлодуй е две – в Белене, електроцентала по река Дунав, подземна ПАВЕЦ, модернизация на електрическата мрежа и много частни слънчеви и вятърни централи.

Министърът на енергетиката е натоварен със задачата да представи енергийната стратегия в парламента, където се очаква та да бъде подкрепена от мнозинството, за да може правителството да я използва като коз в искането си към Брюксел за предоговаряне на ангажиментите за намаляване на въглеродните емисии на въглищните електроцентрали и промяна на конкретни проекти с прехвърляне на пари за нови такива. Очакването на служебният енергиен министър Росен Христов са чиновниците в Еврокомисията да бъдат убедени, че този план постига целите на Зелената сделка за декарбонизацията на икономиката на страната ни и съюза.

"На първо място България следва да остане лидер в производството и износа на електроенергия в региона. Защитата на националната и енергийната сигурност, както и устойчивото използване на местните енергийни ресурси също са сред основните приоритети в документа. Реализирането на предвидените в стратегията политики и проекти трябва да съдейства за постигане на европейските цели за декарбонизация и повишаване на енергийната ефективност. Сред заложените основни приоритети в документа е и осъществяването на справедлив преход към декарбонизация на засегнатите региони, както и защитата от енергийна бедност", посочват от правителствената пресслужба.

Ключов елемент в бъдещото развитие на сектора е производството на водород, от което се очаква да намали и замени зависимостта на България от внос на природен газ, допълва с ев съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. naska22georieva
    #1

    Според мен в енергийната стратегия трябва да бъдат заложени дългосрочни компенсации за потребителите на природен газ. И заради кризата, и заради факта, че чистата енергия трябва да бъде стимулирана и насърчавана, защото тя има главна роля в енергийния преход.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.