Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът смята да пълни резерва с български консерви като антикризисна мярка

ГЕРБ е съгласен с идеите на ВМРО, сред които и допълнителни субсидии за производство на зеленчуци

1 коментар
Кабинетът смята да пълни резерва с български консерви като антикризисна мярка

Правителството принципно е одобрило в сряда предложените от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов антикризисни мерки в подкрепа на българското земеделие. По-рано той обяви три предложения.

Едното бе обновяване на държавния резерв и военновременните запаси с български консервирани храни и млечни продукти като за целта да се отпуснат от бюджета 30 млн. лв. на държавната агенция, отговаряща за резерва. Другата мярка е да се дадат 150 млн. лв. за Държавен фонд "Земеделие", които той да предостави на фермери за производство на български зеленчуци през 2020 г. Третата е да се отпуснат безлихвени заеми за фуражи, семена, разсад, торове, препарати за растителна защита, резервни части за селскостопанска техника и други. Сума па тази мярка не е посочена;

Идеите са срещнали подкрепата на останалите членове на кабинета, но все още официални решения не са взети, тъй като тепърва ще се обмисля какъв да е механизмът за провеждане на евентуалните поръчки от страна на Държавния резерв, за да се гарантира произходът и качеството на търсените храни.

Това е поредната спорна мярка в защита на земеделските производители и подпомагането им в условията на пандемия. Преди десетина дни Министерският съвет прие постановление, с което задължи търговските вериги да купуват храни от регионални производители и да организират български щандове. Това изискване ще продължи до края на 2020 г., но веригите тепърва влизат в контакти с регионалните производители, за да установят какъв е реалният им потенциал за доставки.

По-рано този месец, след като властите решиха да затворят пазарите и тържищата около Цветница и Великден, премиерът  нареди "да не остане продукт, който да го е пипал човекът с ръка, да е работил и да остане неплатен". "Със Сачева се чувате, с кметовете, един тон, пет тона домати, изкупуваме, даваме на социалните работници да ги раздадат по празниците на хората. Само наше производство", нареди Борисов на министър Десислава Танева. До момента не е съобщавано дали заръката е изпълнена.

Сега предстои да се изработи механизъм за контрол дали наистина продуктите, които ще изкупува резервът, са българско производство и с български суровини. "Българинът обича, като му кажеш, че ще купуваме българско производство, и той да си вкара примерно от Беларус млякото на прах. Защото идеята е българската фирма производител да го произвежда от български продукт и така да се подпомогне и производителят на мляко", коментира вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов пред "Капитал" идеите си.

Не е ясно кога може да се очакват процедурите за запълване на резерва с българските консерви и млечни продукти, но вероятно преди да бъдат обявени търговете ще трябва да се освободи част от наличностите.

Данните за съхраняваните държавни запаси са тайна и не се знае какви са складираните стоки, но периодично резервите се обновяват като тези с изтичаща годност се пускат на пазара. 

Намесата на държавата на пазара на земеделските суровини чрез интервенционни инструменти всъщност е искане на самия бранш, посочва "Капитал".

"Говоря с много производители, които задават въпроса какво ще стане, ако не успеем да си продадем продукцията", коментира пред изданието агрономът Красимир Кумчев, който е предложил анонсираните от Каракачанов мерки.

По думите на Кумчев идеята е Държавният резерв да се включи в изкупуването на плодовете и зеленчуците, които не могат да бъдат реализирани на пазара, и да се "поръча" преработката им в консервните предприятия. Това би гарантирало и че суровините са с български произход. "Ако това се приеме, би се създала по-висока заетост и на полето, и в консервните предприятия", коментира земеделецът, според когото в сектора на зеленчуците би могло да се увеличи и производството, предвид че става въпрос за едногодишни култури, чието засяване тече в момента.

Според него освен за попълване на запасите на самия резерв закупените стоки ще могат да се ползват още за социални домове и други, а и в зависимост дали ще се развие или не продоволствена криза - и да се пуснат на пазара предвид дългия им срок на годност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #1

    Може и с малко петрол да се запасим в следващите месеци. Гледам евтинко го дават :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.