Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът успокои стачкуващите миньори: Ще работят във фирма за въглищна конверсия

Затварянето на ТЕЦ през 2038 г. остава в плана, за да тръгнат парите за възстановяване

1 коментар
Кабинетът успокои стачкуващите миньори: Ще работят във фирма за въглищна конверсия

Индикативната дата за затваряне на въглищните електроцентрали в България остава 2038 г., за да може България да получи аванса от безвъзмездните 12.6 млрд. лв. от европейския план за възстановяване и устойчивост. Заетите в сектора обаче ще могат да започнат работа в държавно предприятие "Въглищна конверсия", каквото ще бъде предложено в българския план за възстановяване и което ще се занимава с рекултивация на освободени от въглищни мощности и стари рудници, за да се превърнат те в територии за привличане на частни инвестиции и разкриване на нови производства.

Това стана ясно от думите на вицепремиера по верофондовете Атанас Пеканов, който с енергийния министър Андрей Живков и премиера Стефан Янев разговаря в сряда с лидерите на КНСБ Пламен Димитров и на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, представляващи протестиращите работници от енергийния комплекс "Марица Изток". Стотици се събраха в триъгълника на властта с искане за възможно най-дълга работа на въглищните мощности и плавен преход.


Сн. БГНЕС

Сред срещата в Министерски съвет обаче се разбра, че 2038 г. остава в плана като индикативна дата, за да може да получи България евросредствата и да се изготвят конкретните планове за прехода на българската енергетика към по-зелени технологии. Тези сценарии вече трябва да бъдат одобрени от парламента, като Пеканов и Живков посочиха, че индикативната дата може да бъде предоговорена.

"Дискусията беше важна, защото ние трябва да отговорим на притесненията на хората за бъдещето им, решенията трябва да са в диалог, за да са правилни. Вземането на ясни социално-отговорни решения е по-правилно, отколкото да се оставят за в бъдеще, особено при положение, че не могат да бъдат избегнати", каза Пеканов.

"Индикативната дата е част от цялата стратегия за декарбонизация и помага за планиране и програмиране по години и за съставяне на енергийния микс и е част от по-меките изисквания на ЕК. Всички страни са заложили индикативни дати за затваряне на воглищните си мощности. В Германия е 2038 г., но може и да стане предсрочно – през 2035 г. Полша е дала срок 2049 г., но поради тази причина техният план още не е одобрен и може да не бъде одобрен, а за нас е важно нашият да бъде одобрен, за да получим авансовите средства", обясни вицепремиерът.

Ако следващо правителство реши да се откаже от записаното в плана, ще трябва да се откаже от част от парите по него, допълни той.

"Най-лошото е да подминем темата като предишните управляващи, но е по-добре заедно да решим как да се случи трансформацията без риск за хората - справедливо и плавно. Това е ключовото", заяви още Пеканов.

Идеята за държавно предприятие за въглищна конверсия бе лансирана през август пред депутатите в комисията по енергетика и климат от председателя ѝ Иван Хиновски, който освен народен представител на "Има такъв народ" в последните два парламента е председател и на Българския енергиен и минен форум. Неговото предложение бе именно да се създаде специализирано държавно предприятие "Минни конверсии" с пари от европейските фондове, което да координира процесите по трансформацията на въглищните ни региони, но не срещна одобрението на останалите членове на комисията.

Второто служебно правителство на Стефан Янев обаче явно е узряло за такава мярка.


Протестиращите смятат, че се погребват шансовете им за работа, сн. БГНЕС

"Периодът на извеждане на централи в бъдещето ще изисква сериозна рекултивация, подготовка на терени, която е свързана с много нови работни места. Такова държавно предприятие ще даде възможността работници и служители, чийто договори с енергийни и минни дружества са прекратени, да преминават като работници и служители в това предприятие", каза Атанас Пеканов.

Според него така държавата ще може да управлява процеса и рисковете, но и да даде сигурност на хората в региона на "Марица Изток".

"Ако продължаваме да мълчим по темата и да не взимаме решения, ще изгубим възможност да получим значително много европейски средства, които да използваме именно за този неизбежен преход. Поставянето на такава дата ще ни помогне да отключим парите по Фонда за справедлив преход. 2.4 милиарда лева, от които смятаме, че около 1.7 милиарда лева трябва да бъдат използвани за Маришкия басейн", заяви вицепремиерът.

"С тези средства ще се открият нови устойчиви работни места с достойни доходи. Дълги години ниските доходи са реалният проблем на България и трябва да се търсят възможности за по-високи доходи", каза още той.

Пеканов обеща всички бъдещи инвестиции и решения за "Марица Изток" да се вземат заедно със синдикатите. Каза още, че ще се говори и с ЕК и за допълнителна държавна помощ, ако такава е необходима за въглищната трансформация.


Сн. Mediapool

"Знаем важността на комплекса и го показахме през юни, когато имаше натиск да не се подписва заповед за работата на ТЕЦ "Марица Изток 2", каза енергийният министър Андрей Живков, визирайки исканията на бизнеса централата да не се включва в регулирания пазар. "От друга страна имаме ангажименти, които са поети преди нас, и трябва да ги изпълняваме така, че да се запази социалният статут на хората в региона и да не се наруши енергийният баланс на страната", коментира той..

По думите му сега започват разговорите за основните моменти за развитието на стратегиите за извеждането на въглищните мощности и замяната им с нови базови мощности плавно, умно и внимателно, за да не пострада енергийният баланс на страната.

"В Националния план за енергетика и климат има два липсващи момента – плавният преход към безвъглеродна икономика и въпросът за ядрената енергетика. Тези два въпроса са свързани – когато вадим базова мощност, трябва да я заместим с друга", каза още Живков.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров каза, че ще има нов протест, ако бъдещият парламент се отрече от обещаното на служебния кабинет.

Според него България в петък, при посещението в София на зам.-председателя по климатичните политики на Европейската комисия Франс Тимерманс, трябва да настоява за замразяване цената на въглеродните емисии за колкото се може по-дълго. "Сигурен съм, че поляците ще ни подкрепят. Второто действие е с финансиране да се доведе докрай опцията за улавяне на СО2 – има разработки от Минно-геоложкия университет. Като има милиарди, да се случва. Това може да се заложи в териториалния план за Стара Загора", каза Димитров.


Сн. Mediapool

Той одобри идеята за държавното предприятие за въглищна конверсия, тъй като ще може веднага да се заеме с рекултивацията на мини, която сега се финансира от самите дружества и така те ще бъдат финансово разтоварени, а и хора ще бъдат пренасочени там.

"Тръгвам си малко по-спокоен и по-малко песимист, отколкото влязох в тази сграда. Разговорът беше конструктивен", каза лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Против продължителната работа на въглищните централи са обаче природозащитниците.

Във вторник вечерта екоорганизацията "Грийнпийс" България освети фасадата на Министерския съвет с посланието "Има работни места само на обитаема планета #2030". Тя припомни на правителството отговорността за ясен план за енергийна трансформация с конкретни ангажименти към заетите в сектора и ролята им в бъдещото развитие на въглищните региони в страната.


Сн. Тихомира Методиева, "Грийнпийс"

Природозащитниците остават на мнение, че до 2030 г. трябва да се изведат поетапно въглищните мощности от енергийния микс до 2030 г. и да се заменят с възобновяеми енергийни източници и повишаване на енергийната ефективност в бита и индустрията.

"Обещанията за многомилиардни инвестиции в технологии с все още неясно приложение в достатъчен мащаб, като улавянето на въглероден диоксид, или краткосрочно спасяване с други изкопаеми горива като газ следва да бъдат оценявани през перспективата за създаване на дългосрочно устойчива заетост, но чрез ефекта им върху природата и изчерпаемите природни богатства", заявяват в позиция от "Грийнпийс".

"Енергийната трансформация е изключителна възможност да се отхвърлят олигархичните централизирани модели в енергетиката, където замърсяващи производства не само тровят хората, но и ги експлоатират и заключват в омагьосания кръг на феодалната зависимост – хората са принудени да избират между чиста околна среда и прехрана за семействата си", коментира Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" на българския клон на екоорганизацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стоян Стоянов
    #1

    Много приказки, малко реализъм.Май сме се затворили отвсякъде и сме,като слепоци.Вижте програмата на Макрон Франция 2030 г. Планирани са и осигурени милиарди евра, развиване на водородни източници на енергия, електрифициране на почти всичко, малки атомни централи....Тези, които провалиха АЕЦ Белене- трябваше да е заработила през 2007 г. , плачат за разследване, съд , присъди- затвор плюс конфискация на имущество. Но, това е възможно само в демократичните държави!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.