Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кадафи удари завзети от бунтовниците градове

0 коментара
Кадафи удари завзети от бунтовниците градове

Муамар Кадафи предприе в сряда офанзива за завземане на територии, контролирани от бунтовниците в източна Либия, които от своя страна отправиха още по-настоятелни призиви за международна помощ за отстраняване на режима.

Дългогодишният диктатор съчета военната атака с пропагандна акция. В телевизионно обръщение той отправи апел към националните чувства на либийците, заявявайки, че много кръв ще се пролее, ако чуждестранни сили се намесят във вътрешния конфликт.

Правителствените войски завзеха Марса ел Брега, където е разположен терминал за износ на петрол, след което бяха отблъснати от бунтовниците, които контролират града от около една седмица, съобщиха източници от бунтовническите сили, цитирани от Ройтерс.

Барозу: Кадафи да се оттегли и да "върне страната на либийския народ”

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че либийският лидер Муамар Кадафи трябва да се оттегли от властта и да "върне страната на либийския народ”. Той съобщи още, че Съветът на ЕС ще има извънредна среща за Либия следващата седмица, а еврокомисарят за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева ще замине за региона, за да се запознае с обстановката лично.

"Напълно неприемливите действия на либийския режим през последните седмици показват болезнено ясно, че полковник Кадафи е част от проблема, а не част от решението”, заяви Барозу на пресконференция в Брюксел, цитиран от Франс прес.

Още

В същото време либийската държавна телевизия предаде, че правителствените сили са завзели контрола върху летището и пристанището в града, намиращ се на 800 км. от Триполи.

На тържествено събрание, предавано по телевизията и посветено на 34-та годишнина от декларацията за народната власт, когато той символично предаде властта на либийския народ, Кадафи обяви, че от 1977 г. всъщност не той управлява страната, а народът.

Предадох властта на народа и след това се оттеглих в шатрата си

"Аз извърших революцията за освобождение на Либия през 1969 г., предадох властта на народа и след това се оттеглих в шатрата си", каза Кадафи.

"Ще избодем с пръсти очите на всеки, който се съмнява във властта на либийския народ", продължи той.

Кадафи отново обвини за бунтовете в Либия екстремистката мрежа Ал Каида и повтори, че не може да се оттегли от властта, тъй като не е президент.

Кадафи се зарече да се бие до последния човек, за да защити страната си. Според него информацията за броя на жертвите при размириците е преувеличена и в действителност са загинали само 150 души, посочва Ройтерс.

В същото време говорителят на Либийската лига за правата на човека Али Зейдан заяви в Париж, че при репресиите на антиправителствените протести в Либия са загинали 6000 души, от които 3000 само в столицата Триполи. Генералният секретар на ООН цитира доклад, според който загиналите са 1000.

"Хиляди ще умрат, ако САЩ или НАТО влязат в страната"

Кадафи изтъкна, че хиляди либийци ще загинат, ако САЩ или други чуждестранни сили влязат в Либия. Той изрази готовност да обсъди промени в конституцията и законите.

"Отново ли искат да станем роби, както бяхме роби на италианците", каза либийският лидер, имайки предвид бившата колониална сила. "Никога няма да го приемем. Ще започнем кървава война и хиляди, хиляди либийци ще умрат, ако САЩ или НАТО влязат в страната", подчерта Кадафи.

Петролът ще бъде даден на Китай, Русия и Бразилия

Той призова ООН и НАТО да разследват фактите за случилото се в Либия и заяви, че вижда заговор за колонизиране на Либия и присвояване на либийския петрол.

"Предизвиквам ви да докажете, че са били убити мирни демонстранти. В Америка, Франция и в други страни, ако хора нападнат оръжейни складове и се опитат да откраднат оръжия, ще бъдат застреляни", изтъкна либийският лидер.

Кадафи увери, че либийските петролни полета и либийските пристанища са извън опасност и са под контрол. По думите му Либия ще замени западни банки и компании с други от Китай, Русия и Бразилия.

Най-значимата офанзива на Кадафи

Офанзивата срещу Брега е най-значимата военна операция, предприета от Кадафи, откакто избухна въстанието в средата на февруари.

Бунтовниците искат военна помощ от САЩ и НАТО, но това е чувствителна тема за Запада, особено на фона на продължилите няколко години насилия и кръвопролития в Ирак след американската инвазия там и свалянето на Саддам Хюсеин.

"Ние вероятно ще поискаме чужда помощ, вероятно въздушни удари по стратегически обекти, които да забият пирон в неговия (на Кадафи) ковчег", заяви пред Ройтерс Мустафа Кериани, говорител на бунтовническо подразделение.

"Те се опитаха да завземат Брега тази сутрин, но не успяха. Градът е отново в ръцете на революционерите", обяви той.

Вече има опасения, че въстанието, което е най-кървавото срещу десетилетен управник в Близкия Изток, причинява огромна хуманитарна криза, особено на границата с Тунис, където се опитват да търсят спасение хиляди чужди работници.

Информациите за битката в Брега са противоречиви. АП предаде, че боен самолет е нанесъл удар близо до мястото, където се водят сражения между антиправителствени демонстранти и поддръжници на Муамар Кадафи.

Представители на опозицията твърдят, че са обградили верните на Кадафи войници в университета и при петролната компания "Сирт".

Градът е разтърсван от артилерийска стрелба. Водят се боеве с тежко оръжие.

Бившият либийски вътрешен министър Абдел Фатах Юнис, който се е присъединил към опозицията, заяви, че бунтовниците са си върнали контрола над летището на Брега, предаде Ройтерс. Юнис призова специалните сили да се присъединят към бунтовниците, съобщи телевизия Ал Арабия.

Силите на Кадафи са нанесли въздушни удари по източния град Бурейка в опит да си възвърнат контрола над него. Има сведения, че стотици лоялни на Кадафи военни сили са навлезли в града и са влезли в сражение с бунтовниците.

По-рано бе съобщено за въздушни удари в района на завзетия от бунтовните град Адждабия, в който има голям оръжеен склад, контролиран от тях.

В същото време бунтовници от Бенгази са се прехвърлили в Адждабия, за да подсилят дезорганизираните и разпръснати бунтовнически сили там. Брега се намира на около 200 км западно от Бенгази и съвсем близо до Адждабия.

Организацията на опозиционните сили е под голям въпрос, като очевидци разказват как в тренировъчен лагер на бунтовниците в Бенгази, новопостъпилите минават на обучение по маршова и строева подготовка. Доброволец не издържал поискал да им дадат оръжия и да ги изпратят в Адждабия. "По цял ден ни участ да маршируваме, докато нашите семейства гинат на фронта", казал той.

Последната офанзива на силите на Кадафи по възстановяване на контрола върху градове, завзети от противниците му, задълбочава перспективата за разрастване на военните действия.

Синът на Кадафи Сейф ал Ислям обаче прогнозира, че въстанието срещу режима на баща му ще бъде потушено до два дни. В интервю за френския вестник "Фигаро" той все пак призна, че режимът в източната част на страната режимът е разклатен и там са загинали "няколкостотин души".

Бунтовническият съвет призова ООН да разреши въздушни удари

Бунтовническият Национален либийски съвет в Източна Либия призова ООН да разреши въздушни удари срещу чуждестранните африкански наемници, които Кадафи използва срещу народа си, предаде Ройтерс.

"Призоваваме за целенасочени атаки срещу позиции на тези бунтовници. Присъствието на каквито и да е чуждестранни сили на либийска земя е строго недопустимо. Има голяма разлика между това и стратегически въздушни удари", заяви говорителят на съвета Хафиз Гога.

Либийски дисиденти се срещнаха тази седмица с представители на Държавния департамент и настояха за по-сериозна логистична подкрепа от САЩ и НАТО, както и за евентуални насочени военни удари срещу въздушните сили, танкове и войски на Кадафи.

САЩ и Канада изпратиха бойни кораби, но няма решение за намеса

Преди ден САЩ разпоредиха изпращането на два военни кораба и 1 200 морски пехотинци в района на Либия, но от президентската администрация няма потвърждение, че те ще се намесят в либийския конфликт.

Американският министър на отбраната Робърт Гейтс съобщи на пресконференция в Пентагона, че е разпоредил изпращането в Средиземно море на десантните кораби "Киърсардж" и "Понс". В момента на тези кораби има 800 морски пехотинци, плюс още 400, базирани в САЩ, които ще бъдат прехвърлени по въздух до корабите.

Робрът Гейтс каза, че корабите ще са в готовност да осъществяват евакуация и да оказват хуманитарна помощ.

"Разглеждаме множество варианти. Досега не са взети никакви решения", каза министърът на отбраната Робърт Гейтс. Той изтъкна, че ООН не е разрешила употреба на сила срещу Либия и че засега в НАТО няма единодушие за военна намеса в Либия. Налагане на забранена за полети зона ще бъде извънредно сложно, предаде Франс прес.

"В НАТО няма единодушие за прибягване към сила", каза Гейтс на обща пресконференция с най-висшия американски военен - председателят на Съвета на началник-щабовете адмирал Майкъл Мълън.

Трябва да бъдат внимателно обмислени всички предложени сценарии и техните последици, добави Гейтс. "Нашето задължение е да предоставим на президента възможно най-широко поле за взимане на решения", добави той.

В сряда канадски боен кораб отплава от пристанището на град Халифакс, Нова Скотия, на мисия край бреговете на Либия. Предвидено е фрегатата "Шарлоттаун" да пристигне на място след 6-7 дни. Тя ще се присъедини към двата американски бойни кораба, които преминаха Суецкия канал и вече са в Средиземно море.

Канадското правителство не е определило нито точния характер на мисията, нито нейната продължителност. Според премиера Стивън Харпър фрегата ще вземе участие в операциите по евакуирането от Либия на граждани на Канада и други държави. Канадски експерт коментира, че страната е готова да изпрати свои специални части в Джамахирията - твърдение, което правителството отказа да коментира.

САЩ заявиха, че не изключват никакви стъпки, които биха довели до оттеглянето на Кадафи от властта, като Белият дом и международната общност продължават да усилват натиска върху режима.

Във вторник Общото събрание на ООН единодушно прекрати членството на Либия в Съвета за човешки права на световната организация заради насилието, използвано от либийски части срещу протестиращите.

Същия ден държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви пред Конгреса, че Либия рискува да изпадне в гражданска война, ако международната общност не предложи по-координиран отговор на кръвопролитията в страната. В следващите години Либия може да стане мирна демокрация или да бъде изправена пред продължителна гражданска война, или да затъне в хаос, каза Клинтън.

Някои американски представители обаче не смятат, че конфликтът ще бъде продължителен. Според тях съдбата на полк. Кадафи зависи по-малко от схватките на бойното поле, колкото от лоялността на елитните части, защитаващи Триполи. Ако командирите на тези части го изоставят, членове от вътрешния кръг на либийския диктатор може да се изправят срещу него.

Има и мнения, че при разрастване на бунтовете, не е изключено да бъде направен опит за атентат срещу Кадафи. "Най-добрият изход за тези либийски лидери, които са минали срещу Кадафи, е да изстрелят два куршума в главите на Кадафи и неговия син", смята неназован американски представител, цитиран от онлайн изданието на "Уолстрийт джърнал".

Към момента елитните бригади остават ентусиазирано лоялни на диктатора и нито официални представители във Вашингтон, нито свидетели на събитията в Либия виждат признаци, че елитните части са готови да изменят на Кадафи.

Арабската лига се обяви против чуждестранна намеса в Либия

Кризата в Либия е вътрешноарабски въпрос и чужди сили трябва да се въздържат от каквато и да е намеса, заяви в сряда иракският външен министър Хошиар Зебари на среща на Арабската лига.

В реч при откриване на заседанието на арабските външни министри в Кайро, Зебари каза, че либийското ръководство трябва да предприеме смели стъпки за спиране на насилието и да спазва правата на хората.

В проекторезолюция, изготвена от представители на Арабската лига, се отхвърля възможността от всякаква чужда военна намеса в Либия и се подчертава единството и целостта на либийската земя.

Външният министър на Оман, една от страните, където има протести срещу управниците, определи проведената среща като от новия арабски ренесанс. По думите на Юсуф бин Алауи бин Абдула никой не трябва да се намесва в делата на една арабска държава.

Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса не спомена възможността за чужда интервенция в речта си при откриването на срещата.

"Положението в Либия е тъжно и не е правилно да го приемем и да го търпим", каза Муса, който възнамерява да се кандидатира за президент на Египет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.