Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Къде е глобалното затопляне, дължащо се на човешката дейност?

86 коментара
Къде е глобалното затопляне, дължащо се на човешката дейност?

Една от най-значимите новинарски теми през 2008 г. определено бяха всевъзможните доказателства, предполагащи, че тази година може да бъде смятана като бележеща повратен момент в голямата паника, обхванала света във връзка с причиненото от човечеството глобално затопляне. Така започва обширна статия на Кристофър Букър, поместена в броя от понеделник на британския вестник “Телеграф”.

Точно когато политиците в Европа и Америка предприемаха най-скъпите и вредни мерки, предлагани някога от политици в борбата с тази предполагаема заплаха, ходът на събитията се прояви в три важни направления, продължава статията.

Първо, по целия свят температурите падат по начин, който въобще не беше прогнозиран от компютърните модели, използвани като главни движещи сили на страха. Миналата зима, когато температурите спаднаха рязко, в много части от света имаше невиждани от десетилетия снеговалежи. Тази зима се очертава дори по-лоша, след като цяла Канада и половината Съединени щати са затрупани със сняг.

Глобалните температури, които за няколко години запазиха стойностите си, паднаха толкова значително, че компенсираха до голяма степен чистото покачване през 20-и век.

Активистите на глобалното затопляне, непрестанно окуражавани от своята армия от поддържащи ги медии като ББС, настояваха все по-рязко и неистово, че последните десет години са били "най-горещите в историята" и че ледът на Северния полюс скоро ще се стопи напълно. Полюсите обаче предизвикателно остават сковани от ледове, а белите мечки там не се давят, иронизира авторът на материала.

Всички тези истерични прогнози, че сме свидетели на повече суши и урагани от когато и да било преди, вбесяващо отказаха да се сбъднат.

Сега дори по-предпазливите учени, последователи на официалната линия, признават, че вследствие на "естествени фактори" като морските течения температурите не са се покачили, както са сочели прогнозите. Въпреки това те тъжно ни уверяват, че този ефект на захлаждане просто "маскира скритата тенденция към затопляне" и че до средата на следващото десетилетие покачването на температурите ще се поднови с по-голяма сила от когато и да било.

Второ, 2008 беше годината, в която се сгромолясаха всякакви твърдения за "научен консенсус, че глобалното затопляне е причинено от човечеството. Най-после, подобно на Декларацията от Манхатън от март тази година, стотици сериозни учени, включително много от най-изтъкнатите в света специалисти по климата, се събираха, за да покажат своето презрение към този "консенсус", който беше само политическо творение, основаващо се на все по-безсрамно изопачавани данни и компютърни модели, програмирани просто, за да създадат удобни измислици.

Трето, след банковия срив и изпадането на световната икономика в най-тежката рецесия от десетилетия, суровата действителност най-сетне започна да събаря самозаблудите, обладали толкова дълго почти всички западни политици.

Обхванатите от паника политици се пробуждат за факта, че светът не може повече да си позволява всички тези донкихотовски схеми за "борба с промените в климата", на които те така щастливо се бяха отдали в по-удобните времена. Това стана ясно на

конференцията в Познан този месец, когато се събраха 10 000 политици, служители и "защитници на околната среда", за да планират "сина на (договора от) Киото" следващата година в Копенхаген.

Изведнъж рязко затихнаха призивите, че е добре да наливаме трилиони долари, лири стерлинги и евро в илюзията, че бихме могли да намалим емисиите на въглероден диоксид с 80 процента, продължава статията.

Всички тези грандиозни проекти за "търгуване с емисии", "улавяне на въглерод", построяване на десетки хиляди безполезни вятърни турбини, промяна на предназначението на огромни площи обработваема земя - от производство на храни към "биогорива" - изпъкват просто като напразни жестове, нанасящи огромна вреда и

струващи астрономически суми, с които вече не разполагаме.

Навечерието на 2009 г. е време, в което ние във Великобритания трябва да обърнем поглед към бързо приближаващата истинска криза. Защото ако не се захванем много скоро с изграждането на достатъчно подходящи електроцентрали, с които да запълним разширяващата се у нас "енергийна пропаст", след няколко години осветлението ни ще изгасне, а това, което е останало от нашата икономика, ще се изчерпи напълно.

След години на инфантилна дейност в погрешната посока е крайно време нашите политици, както и тези от ЕС и от САЩ на президента Обама, да бъдат здраво разтърсени и върнати към действителността, завършва статията във в. “Телеграф”.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

86 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ynkas
    #89

    хората които критикуват екокаузата (изключвам разни теории на конспирацията) имат един единствен аргумент и той е, че науката метереология не може да предсказва промените в климата, както например и икономиката не може да предсказва курса на долара утре. не ми се задълбава в подробности, но искам да кажа, че заради фокусирането върху климата и това дали тази година е по-студено от миналата и подобни глупости губи цялата екокауза, която не включва само глобалното затопляне, а и опазване на дивата природа, гори, животни и т.н.

  2. твърд
    #88

    И аз не смятам да живея по призивите на еколозите, но все пак се съобразявам с природата. А на тия май им е писнало...

  3. vulkanolog
    #87

    Dano naistina kolkoto moje po-byrzo na poveche otgovorni hora im prosvetne, che choveshkata deinost e dalech dori i ot potencialnata vyzmojnost da byde faktor, opredeliasht klimata. Spomniam si kak predi 2-3 godini biah opliut ot desetki uchastnici vyv forumite, kogato se opitah da im obiasnia, che naprimer vulkanichnata deinost na zemiata dava desetki pyti poveche emisii na vseki edin ot komponentite na tehnogennite emisii (na pyrvo miasto na vygleroden dioksid, no syshto taka i na cialata mendeleeva

  4. Енергктик
    #86

    Платена статия, но в правилна посока.В UK има 23 работещи атомни блока които призвеждат около 20% от електроенергията. Всички те, с едно изключение са стари гробници, от 60-те и 70-те години и предстой тяхното спиране. Има още 22 блока вече спрени от експлоатация. Но години наред "на инфантилна дейност" политици и бизнесмени се занимаваха с "управление" на пари и проекти, което се свеждаше до лесна печалба. Наскоро френската ЕДФ, купи мажоритарния дял на Бритиш енерджи и има намерение да строй АЕЦ

  5. $$$,$$$.00
    #85

    na saobshtenieto ot predizbornia mu shtab, che e zagubil izborite za prezident sreshtu sapernika si George W. Bush. Ot togava tova globalno zatopliane ne e spiralo i ne mislia , che uchenite neshto mogat da pomognat po varposa. Po skoro edin lekar-psihiatar moje da pomogne, ako pregleda glavata na Albert Gore i mu preporacha kakvi lekarstva da vzema za ohlajdane na glavata. Nai-vajnoto e da mu se vnushu, che e O.K. da se jivee bez da si prezident na US. Milioni i miliardi hora po sveta jiveiat shtastliv

  6. ивкръ
    #84

    Тъпанар, не употребявай "й", където е мястото на "и". Много си неграмотен и първо се върни в отделенията и тогава пиши по форумите.

  7. Сашо
    #83

    Че те сериозните хора от години вече обявяват, че е невъзможно човешката дейност да промени, и още повече да затопли климата до такава степен, до каквато твърдят заклинателите около Ал Гор и другите мошеници. Въпросът беше някои да се нагушат покрай истерията. И да защитят дисертации, и да получат нобелови награди.

  8. Canada Dry
    #82

    и ще виснеш като сюртук на Зоркино рамо!

  9. Дълбоко вглъбен
    #81

    провинция? Знаете ли колко пресъжнали чешми има през последните 40г? Знаете ли колко са били снеговалежите през 1930-1940 г? Чували ли сте нещо за копане на тунели през снега по улиците? Чували ли сте за сняг до покрива на някои къщи? А пързаляли ли сте се с шейни по най-обикновени баири, а не на Боровец, напр? Не, не по баирите, а дори по по-стръмните улици в селото, ама не около селото, а вътре в самото село. И снега се задържаше почти до края на март!Нима се мислите за по-умни от Ал Гор? От кой друг сте по-умни? От Нобеловите лауреати? Още?

  10. Дълбоко вглъбен
    #80

    ще ви кажа още нещо. Никое българско растение не може да оцелее при 45 градуса лятна температура. Защото коренът не може да подаде достатъчно влага към листата, където изпорението е прекалено голямо. Когато растението загине, на следващата година там никне плевел, но така се сменя флората поне за 10-20г напред, ако проблемът не се повтаря постоянно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.