Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Къде е най-евтино да си купиш гражданство?

0 коментара
Къде е най-евтино да си купиш гражданство?

Това е клише, използвано от Бонд до Борн: класическият шпионски образ на куфарче, пълно с пари и много паспорти за бързо бягство. Не шпионите обаче търсят все по-често втори паспорт, а нарастващ брой "икономически граждани".

Експертът по въпросите на гражданството Кристиан Калин от Henry and Partners, който помага за консултирането на клиенти къде е най-доброто място да харчат парите си, е пресметнал, че всяка година, няколко хиляди души изразходват общо 2 милиарда долара (1,5 милиарда евро), за да добавят втори и дори трети паспорт към своята колекция.

"Точно както диверсифицирате инвестиционен портфейл, така искате да диверсифицирате и паспортния си портфейл", обяснява Калин. Този вариант се оказва популярен сред китайците и руснаците, както и сред хората от Близкия изток.

Страните, изпитващите недостиг на пари, си взеха бележка. Само през последната година бяха въведени нови програми в Антигуа и Барбуда, Гренада, Малта, Холандия и Испания, които или предоставят направо гражданство при капиталовложения, или предлагат пътища за сдобиване с гражданство за богатите инвеститори.

Нарастват обаче опасенията за прозрачността и отчетността на този процес.

През януари заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг заяви в реч: "Гражданството не е за продан."

Поне засега обаче, изглежда, че хората, които имат пари за харчене, са късметлии: половин дузина държави предлагат директно гражданство при инвестиране, като не поставят изисквания за постоянно местожителство.

По същество гражданство, което си е чиста проба стока за продан.

Доминика

Безспорно най-евтината сделка за купуване на гражданство е на миниатюрния карибски остров Доминика.

При инвестиция на 100 000 долара плюс различни такси, както и лично интервю на острова, гражданството може да бъде купено.

Експерти обаче предупреждават, че тъй като комисията, която взима интервютата, се събира само веднъж месечно, придобиването на доминиканско гражданство на практика може да отнеме от пет до 14 месеца.

Тъй като Доминика е част от Общността на нациите (бившата Британска общност), нейните граждани имат право на специални привилегии във Великобритания и могат да пътуват без визи до 50 страни, включително до Швейцария.

Сейнт Китс и Невис


Островната държава Сейнт Китс и Невис, също в Карибско море, има най-старата програма за придобиване на гражданство срещу инвестиции в света, датираща от 1984 година.

Има два начина да се получи гражданство. По-евтиният вариант е дарение в размер на 250 000 долара за St Kitts and Nevis Sugar Industry Diversification Foundation, държавна благотворителна организация.

Другата опция е инвестиране на минимум 400 000 долара в недвижима собственост в страната.

Програмата стана неотдавна обект на критика на министерството на финансите на САЩ, което предупреди, че е възможно иранци да получават паспорти и след това да ги използват, за да пътуват до САЩ или да правят инвестиции, което може да бъде нарушение на американските санкции срещу Иран (Сейнт Китс и Невис забрани програмата си за иранци през декември 2011 година).

Кристиан Калин, който помогнал за създаването на програмата, казва, че макар тя да има своите спорни моменти, "Сейнт Китс е сравнително добре управляван - в известен смисъл той е пример".

Калин допълва, че карибските държави са подходящи за временни паспорти за "граждани на света", които искат накрая да намерят място посредством инвестиции в други програми за "икономическо гражданство" като в Португалия или Сингапур.


Антигуа и Барбуда

Антигуа и Барбуда въведе програма за придобиване на гражданство срещу инвестиции в края на 2013 година със сходни параметри с модела на Сейнт Китс: 400 000 долара инвестиции в недвижима собственост или 200 000 долара дарение за благотворителна организация.

В реч, в която обяви програмата, премиерът Болдуин Спенсър посочи основателна причина, поради която все повече страни предлагат такива схеми: забавянето на икономиката и "на практика изчезването на традиционните източници на финансиране".

Той спомена примера както на Сейнт Китс, така и на САЩ, които позволяват на чужденци да получават "зелена карта" по визовата програма EB-5, ако инвестират 500 000 долара в "целенасочена сфера на заетост" и създадат 10 работни места (от 1990 г. чужденци са инвестирали над 6,8 милиарда долара в САЩ и американските власти са издали 29 000 визи по програмата EB-5, въпреки че има годишен таван от 10 000).

Спенсър обаче каза още: "Програмата на Антигуа и Барбуда за придобиване на гражданство срещу инвестиции не е открита за всички без изключение."

Малта

"Програмите за придобиване на гражданство срещу инвестиции определено се увеличават, особено в Европа", казва професорът по право в Университета на Торонто Айелет Шачар.

Миниатюрната страна Малта бе подложена на остри критики неотдавна, когато обяви планове да позволи на богати чужденци да получават паспорт срещу 650 000 евро инвестиции без изискване за местожителство, което щеше да я направи най-евтината държава от Европейския съюз за купуване на гражданство.

Премиерът Джоузеф Мускат пресметна, че 45 души ще кандидатстват през първата година, което ще донесе приходи от 30 милиона евро.


След натиск на представители на ЕС малтийското правителство промени правилата, като въведе изискване за една година местожителство и повиши необходимата сума за инвестиране до 1.15 милиона евро.


Врявата извади наяве нарастващото напрежение около дефиницията за гражданство, коментира проф. Шачар.

"На карта е най-важното и деликатно решение, пред което може дасе изправи всяка политическа общност: как да определи кой принадлежи, или трябва да принадлежи, към нейния кръг от членове", казва тя.

"Тежестта на портфейла на кандидата е нов отговор, съгласно програмите за придобиване на гражданство срещу инвестиции. Това е в нарушение на нашите стандартни изисквания за натурализиране и предоставяне на гражданство, които се съсредоточават върху установяването на истинска връзка между индивида и новото му отечество", отбелязва Шачар.

Кипър

Кипър е другата страна от ЕС, която директно предоставя гражданство срещу инвестиции.

Цената бе намалена през март до 2 милиона евро, отчасти в опит да бъдат успокоени предимно руските инвеститори, които загубиха пари, когато Кипър бе принуден да приеме спасителна помощ от Европейския съюз при стриктни условия (Сумата от 2 милиона евро е достатъчна, когато човек инвестира като част от по-голяма група, чиито съвкупни инвестиции надхвърлят 12.5 милиона евро; иначе съответното физическо лице все така трябва да инвестира 5 милиона евро в недвижима собственост или банки).

Калин обаче предупреждава да не се инвестира в Кипър, като отбелязва, че първоначално са били необходими 28 милиона евро, след това - 10 милиона, след това - 5 милиона.


"Това е добър пример как да не се прави - вадите стока на пазара и напълно ѝ подбивате цената, и тя поевтинява на всеки 6 месеца, това е нелепо", коментира той.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.