Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Къде са българските имоти зад граница и печели ли се от тях?

Приходите на Външно от наеми са спаднали, но се подготвят повече продажби

0 коментара
Сградата на българското посолство в Лондон

Българската държава разполага със стотици имоти в чужбина, които заради ограничените средства през последните десетилетия по-скоро генерират загуби отколкото приходи. Състоянието на някои от тях е трагично, а Външно министерство трудно се справя с поддръжката на посолствата, камо ли на на имотите с отпаднала необходимост.

През последните години България започна да продава част от тях, но това става бавно. Традиционно министерства се провалят в ролята си на брокери. През годините е имало различни идеи за управлението на имотите, включително създаването на специална агенция, която да отговаря за всички държавни имоти.

Периодично около имотите зад граница избухват различни скандали, основно с привилегированата им употреба или натрупани задължения. Отдалечеността им обаче логично ги държи настрана от актуалния дневен ред вътре в България, а решаването на проблемите около тях изисква приоритетно финансиране.

Продажбите

Тази година Министерството на външните работи си постави амбициозната задача да продаде 10 от имотите си в чужбина. В отговор на запитване по Закона за достъп до информация, от ведомството уточниха, че става въпрос за сграда на бивше посолство в Богата (Колумбия); апартамент във финландската столица Хелзинки; бивша сграда на посолство в Брюксел; бивши резиденции в Ню Джърси (САЩ) и Отава (Канада), две сгради в град Манагуа (Никарагуа)] апартамент, бивш посолство и резиденция в Монтевидео, (Уругвай), апартамент и сграда на бивша търговско-икономическа служба в Буенос Айрес, както и сграда на бивше посолство в Атина.

През последните две години МВнР е успяло да продаде три имота.
През 2017 г. е продаден имот в Бейрут, Ливан за близо 294 хиляди лева, през миналата година в Хага - за близо 2.250 млн. лева и във Виетнам. Вторият случай засяга размяна на имоти между двете страни с доплащане от страна на Виетнам – 1.26 млн. лева.

Наемите

Външно министерство обаче е успяло през миналата година да даде под наем общо 640 имота – апартаменти, офиси, складове и гаражи. Общите приходи са близо 5 млн. лева, а тази година очакванията са да нараснат на 6 млн. лева.

Преди 10 години обаче – през 2009 -та, приходите от наеми бяха 8 021 970 лв. През 2015 приходите също са били значително по-високи от сега - отново около 8 млн. лева. 

В определени случаи МВнР има практика да отдава имоти за ползване и безвъзмездно. Това засяга случаи, когато от жилище имат нужда свещеници, неделните български училища или стажанти в задграничните ни представителства, които не получават заплащане.

През 2018 г. безвъзмездно са ползвани едва 26 жилища или помещения.

Наемателите на българските имоти в чужбина са основно за български студенти, други българи, които работят в съответната страна, представители на фирми или международни организации. Изискванията за отдаване на държавен имот не са високи – основното е кандидатите да не са нарушавали законите и да не уронват престижа на българската държава.

Въпросът обаче е откъде и как може обикновените граждани да си осигурят информация.

Преди две години от министерството обясниха за Меdiapool, че наемните цени са под пазарните, тъй като имотите не са в добро състояние. 

Данъци и такси

Имотите в чужбина генерират и сериозни разходи. През миналата година Външно министерство е заплатило близо 447 млн. лева данъци. От ведомството не уточняват колко са натрупаните задължения от такси и данъци.

България обаче има сериозен проблем със задълженията. В много случаи през последните години страната оспорва изискваните такси и данъци с основен аргумент, че според Виенската конвенция приемащата държава е длъжна да освободи от заплащане на данък сгради дипломатическия и административно – технически персонал на посолството.

Доскоро бе известно са наличие на предявени такси още от 80-те години на миналия век, но няма информация дали МВнР е успяло да изчисти всички спорни случаи.

Рушащи се посолства

Сериозен проблем е и поддръжката на сградите на посолствата, някои от които са с безспорни архитектурни качества, но изглеждат доста занемарени. Известни са случаи на потъващи основи, рушащи се фасади и какво ли още не.

През 2019 г. са предвидени 2 млн. лева за строително - ремонтни дейности на 23 български задгранични представителства. Ще се поправят сгради в  Австрия, Алжир, Белгия, САЩ, Германия, Испания, Унгария, Франция и други.

Миналата година пък са били ремонтирани задгранични представителства в Македония, Австрия, Гърция, Полша, Унгария, Великобритания, Чехия, САЩ, Китай, Италия, Украйна, Белгия, Алжир, Бразилия, ОАЕ, Армения, Виетнам и други.

Проблемите със сградния фонд се решават на парче вероятно заради липсата на достатъчно средства.

Имотите зад граница

Към момента МВнР управлява около 200 имота в 71 държави, закупени предимно през 70-те и 80-те години на миналия век.

Сред тях са посолски комплекси, цели сгради с апартаменти, офиси, резиденции и други.
Според справката на Външно министерство, изпратена до Меdiapool, България има над 110 имота в Европа, сред които жилищни сгради във Виена, Брюксел, Лондон, Атина, Копенхаген, Рим, Будапеща и жилища в Париж, Хага и други.

Българските имоти в Азия са основно в Ирак, Сирия, Ливан, Китай, Япония и други (общо 25).

В Африка също са 25 имота – в Алжир, Зимбабве, Мароко, Тунис и други.

В Южна Америка имотите са 18, основно в Аржентина и Бразилия, а в Северна Америка са 9 – два в Отава и седем в САЩ. В Съединените щати България разполага с жилищна сграда в Ню Йорк и вила в Ню Джърси.

България има генерално консулство и две жилища и в Сидни, Австралия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.