Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Където плюе чехът, германецът целува

0 коментара

Правителството в Прага реши в сряда вечерта да въведе визи за румънските граждани, които искат до отидат в Чехия, което се случва за първи път в историята на отношенията между двете страни. Причината, посочена за тази екстремна мярка, са 811 румънски граждани, които поискали тази година политическо убежище в Чехия.

Абсурдът на ситуацията е пълен. Румъния е страна-член на Съвета на Европа, в преговори по присъединяване към Европейския съюз. Докладът на Европейската комисия за Румъния отбелязва година след година, че Букурещ изпълнява политическите критерии от Копенхаген, което означава, че ако икономиката на Румъния функционираше добре, страната може да бъде приета в ЕС. Целият цивилизован свят смята Румъния за демократична държава, където се спазват правата на човека. Поради тази причина на всяко искане за политическо убежище от страна на румънски гражданин от самото начало се гледа с голямо неразбиране.

Правителството в Прага познава политическата ситуация в Румъния. 811 румънци на година, които искат политическо убежище, може да притеснят чешките власти, но по никакъв начин не могат да засегнат политическата, икономическата или социалната ситуация в Чехия. Никой не пречи на Прага да откаже от самото начало убежище на румънците, нито пък да ги експулсира или да накаже онези, които нарушават законите в Чехия. Тъкмо затова предприетата мярка е абсурдна. Заради група от неколкостотин души, да приложиш мерки спрямо 23 милиона жители.

Чехия познава добре сегашното положение на Румъния. От 12 страни-кандидатки за членство в ЕС Румъния остана единствената страна, чиито граждани пътуват с визи в евросъюза. През последните девет месеца правителството в Букурещ положи големи усилия, за да изпълни изискванията на ЕС, така че визите за румънски граждани да отпаднат. От политическа и социална гледна точка, но най-вече от икономическа, визите са най-важният приоритет на румънската външна политика. Румънският министър на вътрешните работи деблокира отношенията с Германия, променен бе законът за граничната полиция, която бе подсилена с военни и жандармерия, правителството реши новите румънски паспорти да бъдат изработени в Германия и прие връщането на т.нар. апатриди.

Доколкото може, Румъния работи по сигурността на границите. Страната не отпусна 160-те милиона долара, необходими тази година за граничната сигурност, но около 30 милиона долара бяха изразходвани.

Въпреки това не се знае дали Европа ще премахне визовия режим за румънците. На 27 септември в Брюксел министрите на вътрешните работи и на правосъдието от страните от ЕС ще обсъждат този въпрос. Изглежда че няма да има отговор веднага след това. Още редица срещи, на които ще се прави оценка за напредъка на Румъния, ще бъдат проведени през октомври. Вероятно на Съвета на министрите на вътрешните работи и на правосъдието от ЕС през ноември,дискусията за визите ще продължи. По този въпрос Румъния е на ръба.

И точно в този момент Прага решава да въведе визи за румънските граждани. Разбира се, един народ не може да бъде поставен над правителството си. Въпреки това съществува огорчение, че страната на Вацлав Хавел благодари по този начин през август 2001 г. за начина, по който Румъния се държа пак през август, но през 1968 г., по време на Пражката пролет. Тогава, когато Румъния отказа да се присъедини към СССР и неговите сателити от Варшавския договор, и да нахлуе в Чехословакия, която опитваше да постави началото на реформи в комунистическата система. Разбира се, че Румъния на Чаушеску не помогна тогава на Чехословакия. Чаушеску не беше за реформиране на комунизма. Румънците обаче помогнаха на чехите в този момент на изпитание в историята им, и ги приемаха с хляб и сол в Румъния, когато чехите бягаха от танковете на братските държави.

Сега, в един също тежък момент, но за румънците, решението на правителството в Прага е равнозначно на изолацията, която съветските танкове наложиха на Чехословакия през 68-ма година.

След рухването на комунизма през '89 г. между страните от бившия комунистически лагер започна тежка борба, всяка страна опитваше да се измъкне от проклетата сива зона. Всяка страна действаше както смяташе за най-добре, за да бъде приета в западните структури. Нямаше как да съществува реално европейски дух, дух на общността, на солидарността, на който се базира формирането на ЕС. Дори Вишеградската група, формирана от Полша, Унгария, Чехия и Словакия, за интегриране в ЕС и НАТО, бе инициатива на САЩ. Европейският дух изкристализира едва сега в Западна Европа и ще мине още дълго време докато стане свойствен и за страните от Източна Европа. Има прекалено много исторически вражди в този район, за да може всичко да се изглади за една нощ. И все пак през последните 10 години Румъния никога не е правила сянка на Чехия, страна-член на НАТО и част от първата вълна на разширяване на ЕС.

Стъпката на Прага е част от едно по-широко действие, което има за цел Румъния. В класацията на кандидатите за ЕС, Румъния, която винаги се намира на последния чин, започва да получава удари от колегите си. Без да предизвиква никого и работейки здраво в последната година, за да навакса закъснението, Румъния започва да констатира, че има все повече позиции на враждебност около себе си. Унгария отново води политика в пълно противоречие с базисния договор, подписан с Румъния: от закона за статута на унгарците, живеещи извън пределите на Унгария, до посланията, изпращани към румънците в Трансилвания или препоръките, направени на София. Украйна тотално игнорира Букурещ и всички международни договорености чрез отношението към румънското малцинство или петролните сондажи край Змийския остров. Молдова е неотлъчно водена към съюза Русия-Беларус. България отказва с презрение протегната от Румъния ръка. Белград, затрупан от собствените си проблеми, днес игнорира Букурещ. Може би това начало на изолация нямаше да е възможно, ако статутът на Румъния пред ЕС беше станал друг чрез отмяната на визовия режим. Или какво ще стане, ако САЩ решат да не ни приемат в НАТО?

С всичките удари от бившите братски страни Румъния не може да бъде извадена от Европа. И изглежда че Европа не иска това. Брюксел продължава да оказва помощ на Румъния под всякакви форми. Вчера в Букурещ Германия откри официално строежа на новата сграда на своето посолство. Сградата няма да има секция за визи, тъй като Берлин смята, че до края на следващата година, когато посолството ще бъде готово, румънците няма да имат нужда от визи. Вчера в Букурещ германците ни целунаха там, където ни заплюха чехите, бившите другари от комунистическия лагер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.