Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кадровиците на Темида минават под наблюдение на службите

0 коментара
Кадровиците на Темида минават под наблюдение на службите
Народното събрание все пак прие изключително оспорвана поправка в Закона за съдебната власт (ЗВС), според която всеки член на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще подлежи на задължителна процедура по издаване на допуск до класифицирана информация. Такъв допуск се издава от ДАНС и ДКСИ, което означава, че службите получават легална възможност да проверяват кадровиците на Темида и да решават кои от тях са надеждни и кои не.

Промените в съдебния закон бяха приети окончателно в сряда. Специално този текст бе разискван няколко часа в понеделник и силно критикуван от БСП. ГЕРБ си даде два дни за размисъл, отлагайки окончателното решение, което в крайна сметка остана непроменено.

С приетите промени в ЗСВ бяха създадени специализираните наказателни съд, прокуратура и специализиран следствен отдел в специализираната прокуратура. Заради липсата на кворум бе отложено за след Нова година гласуването на всички промени в Наказателно-процесуалния кодекс.

ГЕРБ представи получено в последния момент мнение (http://www.venice.coe.int/docs/2010/CDL-AD(2010)041-e.asp) на Венецианската комисия, в което се казва, че НПК и ЗСВ "като цяло не нарушават европейските стандарти". Комисията към ПАСЕ заявява, че дали спецсъдът ще прилага безпристрастно законите, ще стане ясно едва след като заработи, обяви зам.-председателят на Народното събрание и шеф на вътрешната комисия Анастас Атастасов (ГЕРБ).

Той изчете положителни оценки от становището, като това, че създаването на специален съд срещу мафията ще доведе до осигуряване на максимална неутралност на всички страни.

От БСП и ДПС протестираха, защото не са запознати с мнението на Венецианската комисия, както и че Анастасов чете специално "подбрани цитати".

"Милиционерски похвати"

До решението за задължителните допуски на ВСС да класифицирана информация се стигна след редица тежки обвинения на вътрешния министър Цветан Цветанов, че ВСС е рожба на "Октопода" и след казус, свързан с Красьо Черния, който съветът не можа да разисква, тъй като материалите съдържаха СРС-та.

Поправката предвижда в срок от три месеца членовете на ВСС да подадат заявления, че са съгласни да минат през процедурата за издаване на допуск. Законът обаче не предвижда санкция, ако те откажат. Бившият конституционен съдия и настоящ депутат от БСП Любен Корнезов заяви, че тази разпоредбата противоречи на конституцията и ще бъде атакувана пред Конституционния съд.

Проверката за издаване на допуск се прави от ДАНС, която е под прекия контрол на изпълнителната власт, а крайното решение се издава от Държавната комисия за сигурност на информация въз основа на събраната от службите информация. Решението на ДКСИ не може да се обжалва по съдебен ред и не се мотивира.

Проверяваните трябва да се съгласят службите да събират всякаква информация от личния им живот, както и да бъдат подложени на постоянно следене и подслушване. В крайна сметка обаче събраните данни остават тайна за обществото и никой не разбира защо се издава или не допуск.

В законопроекта е записано, че тези членове на ВСС, които не получат подобен документ, губят право да участват в определени заседания на съдебния съвет.

Заради допуска и спецсъда опозицията обвини ГЕРБ за въвеждане на ”милиционерски похвати”, да ”постави в пълна зависимост съдебната власт”, както и да възкреси времената на Държавна сигурност.

От БСП заявиха, че текстът за допуска противоречи на чл. 118 и чл. 130 от конституцията. Първата разпоредба от основния закон прокламира независимостта на съдебната власт, а втората изброява условията, на които трябва да отговарят членовете на съдебния съвет. Допускът до класифицирана информация не е сред тях.

Спецсъдилищата тръгват от 1 май

Спецсъдът и спецпрокуратурата трябва да заработят от 1 май следващата година. Съдебните заседания ще се провеждат в бившата сграда на ДАНС на ул. "Черковна" в София. Новите спецмагистрати ще гледат делата за престъпленията, извършени от организираните престъпни групи или тези, извършени по поръчение на организирани престъпни групи. БСП и ДПС определиха тази структура като "извънреден съд", който ще работи в полза на властта.

"Вашето време също ще изтече много бързо, след като тази вулгарна полицейщина се превърне в начин на работа с Наказателно-процесуалния кодекс", заяви по време на дебата бившият вътрешен министър Михаил Миков (БСП).

Опозицията разкритикува и разпоредбите, които дават право единствено на председателите на двата нови спецсъда да разрешават СРС-та по делата срещу организираната престъпност.

Освен промените с допуска и спецсъда, парламентът реши да въведе тотално конкурсно начало при назначаването на шефовете на магистратските институции. По този начин председателят на Върховния касационен съд бе лишен от правото да предложи свой кандидат за председател на Специализирания апелативен наказателен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.