Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кадровиците на Темида – след изслушване и проверка

40 коментара
Кадровиците на Темида – след изслушване и проверка

Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от парламентарната квота да се избират на по-широка основа и с квалифицирано мнозинство от Народното събрания, след като представят своя програма на изслушване и бъде проверено имуществото им. Това ще се предложи с поправки в Закона за съдебната власт, съобщи министърът на правосъдието Маргарита Попова пред БНР в неделя. Тя заяви още, че във ВСС има противоречия относно допуска на членовете му до класифицирана информация, но според нея такъв не бива да им се дава “по право“, каквито искания има.

Попова уточни, че въпросът за достъп до класифицирана информация на членовете на ВСС е бил повдигнат от вътрешния министър Цветан Цветанов, след като самите те са казали, че нямат такъв. Преди това самият съвет е имал кореспонденция с Държавната комисия за сигурността на информацията (ДКСИ). Оттам първоначално казали, че като магистрати членовете на съвета имат възможност да ползват класифицирана информация. После обаче излезли с друго становище - че е добре ВСС като самостоятелна организация да си направи секретно деловодство, да има специален служител и членовете на съвета да поискат достъп и да бъдат проучени за надеждност.

"Вижте, това е български закон, ние сме български граждани, когато някой отива да работи някъде и в неговите задължения има възможност той да борави с класифицирана информация, няма нищо страшно всеки да си попълни формулярите, да ги изпрати в комисията, да бъде проверен и да може да работи с класифицирана информация", каза Попова.

Тя посочи, че председателят на етичната комисия на ВСС Цони Цонев е предоставил в министерството на правосъдието предложение за промяна в Закона за съдебната власт, чрез които да се даде достъп "по право" до класифицирана информация на членовете на ВСС.

“Аз веднага бих възразила, защото във Висшия съдебен съвет има и колеги, които не са били магистрати в предишното си битие, така че те не могат на това основание да кажат, че разполагат и в момента с допуск, и не могат да ползват и да разполагат с класифицирана информация при решаване на едни или други кадрови или други проблеми във ВСС“, каза Попова..

Няма защо да се сърдим, когато други ни казват, че има кадруване извън правилата, коментира тя думите на посланика на САЩ Джеймс Уорлик в България. “Той каза нещо, което повтаряме и ние от няколко месеца насам - че случаят с назначенията и с намесването в кадруването на външни лица създава много лош имидж на съдебната система и усещането и

впечатлението, че при кадруването, при избирането, при повишаването на кадри в съдебната система има не правила, а зависимости извън правилата“, каза Попова.

Тя съобщи, че през идната седмица – вторник или сряда, на сайта на ведомството ще се публикува стратегия за съдебната реформа, която според нея трябва да върви паралелно с приемането на поправки в Закона за съдебната власт.

В тях се предлага на две или на три години да се прави атестация на кадрите в системата. “Когато се избират административните ръководители, критериите за техният избор да бъдат публични и известни рано, номинациите да бъдат ясни на обществото, да се води дебат за качествата на хората, на които ще се възлагат задачи, които ще чертаят политики и които ще трябва да носят отговорност не само за своята професионална реализация, а трябва да носят отговорност за резултатите на звеното, което управляват“, посочи Попова.

Тя повдигна въпроса за това ще има ли занапред парламентарна квота във ВВС, ще бъде ли тя 50 процента или трябва да бъде намалена, за да се гарантира независимостта на съдебната система, как ще бъдат избирани хората във ВСС.

Според нея проверка на имуществото трябва да се на прави не само за хората в съдебната система на възлови позиции, но и за всички.

Министърът на правосъдието призна, че добрият мениджмънт в съдебната система не е налице, но това може да се поправи със силно планиране и обвързване на бюджета в съдебната система с конкретни резултати от работата на магистрати и качествени кадри.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Иванов, Швеция
    #43

    "Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от парламентарната квота да се избират на по-широка основа и с квалифицирано мнозинство от Народното събрания, след като представят своя програма на изслушване и бъде проверено имуществото им. Това ще се предложи с поправки в Закона за съдебната власт, съобщи министърът на правосъдието Маргарита Попова пред БНР в неделя."КонституциятаЧл. 130.(1) Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния

  2. читател
    #42

    По право повече не бива да се получава достъп до класифицирана информация. Самата процедура за даване на допуск ще позволи да се отсеят имащите връзки с престъпния свят и с чуждото разузнаване.

  3. Димитров
    #41

    Стой си в Швеция и не се бъркай в България !Тази конституция я спретнаха и си я преха "реформираните" комунисти и техните подлоги във Великото Н.С след преврата от 11.1989гза да могат безнаказано да ограбят страната.Така,че като незнаеш как и какво става у нас глупчо не се бъркай!

  4. питанка
    #40

    А кой ще информира информаторите и каква е гаранцията, че службите няма да си подбират угодни за тях и техните босове членове на ВСС? Не че тия са много стока, но при мисълта, че Бойко и Цецо ще подбират кадровиците, не ми се мисли какви ще са им избраниците. Права ли съм?

  5. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SV
    #39

    КОЙТО ЖЕЛАЕ ДА СПОДЕЛИ ЗА ИНЖ.ИВАН ИВАНОВ УПСАЛА - ШВЕЦИЯНЕКА ВЛЕЗНЕ - ТУК НА СЛЕДВАЩАТА ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦА ...Влезте в следващата страница на форума на "Досиетата" и споделете свойте мнения за личността инж. Иван Иванов - Упсала Швеция.-http://www.comdos.bg/-Ето на този адрес :http://www.comdos.bg/smf/index.php/topic,84.0.html-Стефан д-р Д Чолаков18 априлии 2010Кралство Швеция

  6. kirsner
    #38

    Конституцията в частта и за съдебната система трябва да се промени според мен в няколко посоки:1. Намаляване на броя на членовете на ВСС. Аз лично мисля, че те могат да се намалят спокойно от 25 на 15- тримата "главни", плюс да речем 6 човека от квотата на съдебната система, 4-от квотата на парламента, и 4-от квотата на президента. Так ще се избегне влиянието на парламентарната "политическа" квота, толкова често критикувано от ЕС.2. Окончателно решаване на спорния въпрос за мястото на Следствието.

  7. питанка
    #37

    Извинявай, ама както ги предлагаш 15,по твойта схема аз ги изкарах 17 = 3 големи, 4 от парламента, 6 от съд. власт и 4 от президента. А защо от президента - да не ги бъркаш с конституционния съд? Досега във ВСС от президента нямаше. Поне официално де, защото те Груев и Велчев де факто са си от квотата на Гоце.

  8. kirsner
    #36

    Просто правописна грешка( наред с някои друго досадни такива)-имах предвид 2, разбира се.Разбира се, досега президентът няма квота за назначения в съдебната система, но това може да се промени сравнително лесно с промяна на един конституционен текст- за броя на членовете на ВСС и за квотите, чрез които се избират. Досегашна грешна практика е половината ( 11 човека) да се избират от парламента, и то с обикновено мнозонство. Това винаги политизира избора. Президентът по презумпция е надпартиен, за

  9. kirsner
    #35

    Димитров, един от най-вредните митове сред така наречените десни избиратели ( аз правя тук една много голяма уговорка за десен избирател в България!), че тази, сегашната конституция комунистите сами си я гласували, за да можели да грабят безнаказано.Абсолютно безмислена и дори опасно-вредна теза, защото насочва енергията в грешна посока.Кои бяха най-гласовитите противници на приемането на тази конституция през 1991, които спретнаха палаткови лагери и "гладни стачки"? Ако си млад и не помниш тези

  10. Пешо2
    #34

    от отявлен радетел на стария ред

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам