Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кафето става все по-скъпо заради климатичните промени

1 коментар
Кафето става все по-скъпо заради климатичните промени

Кафето в световен мащаб е поскъпнало сериозно в последните 12 месеца, заради поразените от климатичните промени реколти на големите производители, сочи инфографика на сайта Infogriffiti.info.

За една година – от 1 март 2016 г. до същата дата тази година зелено кафето сорт Робуста е поскъпнало с 50 процента, а сортът Арабика – с повече от 26 на сто.

Причината за това са рекордно слабите реколти в няколко от най-големите страни производителки, следствие от сериозни глобални изменения в климата. Затопля се климатът точно в т. нар. Кафеен пояс – между тропиците на Рака и Козирога. Тези територии, които са подходящи за отглеждане на кафе са сравнително тесни, а е необходима и надморска височина от около 600 – 2200 м за Арабика и 0 – 800 м за Робуста. Това осигурява необходимите на кафето горещи дни и хладни нощи. С промяната на климата, обаче, нощите се затоплят и това стеснява площите, подходящи за отглеждане на кафе.

Според анализаторите на сектора с изменението на климата ще трябва да се изменят и областите, в които се отглежда кафе. В момента дори се инвестира в развитието на плантации доста по-далеч от Екватора, но още е рано да се каже дали това ще приключи с успех.

Недостигът на суровина се оказва толкова голям, че за първи път в историята си Бразилия, която е най-големият производител и износител на кафе в света, би принудена да започне да внася кафе, за да задоволи вътрешното си търсене. Това обаче доведе до протести на производителите и засега вносът е спрян.

Заради сушата в районите, където се отглежда кафе в Бразилия, реколтата от сорта Робуста е малка. Явлението не е от скоро и вече е увредило голяма част от кафеените дървета в региона. Голяма част от фермерите се опасяват за препитанието си и вече са подменили кафеените растения с пиперови, което прави бъдещето на сорта още по-неясно.

Покачват се и цените на Робуста кафето във Виетнам – другият голям производител и достигат рекордни нива от 5 години насам. Във Виетнам се изменя продължителността и интензитета на дъждовния сезон и се очакват с 20% по-малки добиви. Обикновено дъждовният сезон в страната свършва в началото на октомври, но вече продължава до декември. Проблем там са и застаряващите кафеени дървета, но ако сезоните продължат да вредят на реколтата, фермерите ще се преориентират и няма да ги подменят с кафе. Обилните дъждове и наводнения влошиха качеството и на добитата вече реколта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Honest John
    #1

    У нас само леблебия пием..още от едно време обичай...социалистически.... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.