Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как богатите се справят с кризата Covid-19

Вирусът не прави разлика между хората, но в битката срещу него не всички са равни

2 коментара

Частни самолети, яхти, собствени отделения за неотложна помощ: на фона на разпространението на коронавируса някои състоятелни хора прибягват до средства, немислими за останалите.

Близо 120 хиляди души по цял свят са се заразили от новия вид коронавирус; вследствие на болестта починаха над 4.2 хиляди човека, според последните данни на изследователския център Coronavirus Resource Center към университета "Джон Хопкинс" в Балтимор. По данни на Световната здравна организация вирусът е поразил вече над 100 държавни.

Разпространявайки се по земното кълбо, вирусът не прави разлика между социалните слоеве, но в борбата срещу епидемията не всички са равни, отбелязва германското сп. "Шпигел".

Летищата са местата, където хора от цял свят се тълпят в ограничени пространства. В самолетите те са настанени близко един до друг. За да избегнат тези рискове, в последните седмици някои хора все по-често ползват частни самолети.

Търсенето на частни самолети нараства, казва в интервю пред агенция Блумбърг Ричард Луис от Insignia Group. По думите му това се отнася предимно за по-дълги полети. Компанията е специлизирана в организиране на пътувания за по-заможни клиенти. "Те не искат да споделят пътническия салон с други хора".

Полет от Ню Йорк до Лондон и обратно с частния самолет Gulfstream IV за 12 човека струва около 140 хиляди долара. Ако машината е запълнена, това излиза малко по-малко от 11.7 хил. долара на човек, отбелязва "Шпигел".

Медиите съобщават също и за "евакуационни полети" от райони, които са особено силно пострадали от коронавируса. Крупни компании и богати фамилии резервират за целта частни самолети. Така например семейство от Хонконг, опасяващо се от вируса, излита по този начин за Бали, а едно холивудско студио поръчва полет за 50 човека от Токио от Лос Анджелис.

Първоначално търсенето на подобни начини за евакуация бе съсредоточено предимно в Югоизточна Азия, но все повече хора планират частни полети и в други региона на света, за да избегнат тълпите от хора в самолетите и летищните терминали.

Нараства и търсенето за уединение на яхти.

В областта на медицинското осигуряване също има VIP-зона. Нюйоркската компания Sollis Health предлага на своите клиенти медицински "concierge service". Както пише "Ню Йорк таймс", участието на едно семейство в такава програма струва около 8 хил. долара на година. Срещу тези пари компанията осигурява достъп до "VIP-отделения за неотложна помощ" в три от най-скъпите райони на града.

След като страхът от коронавируса обхвана Америка, търсенето на тази услуга рязко нарасна, казва Бен Щайн, медицински ръководител на Sollis Health.

Възможният дефицит на защитни маски повишава и търсенето на дизайнерски маски. Актрисата инфлуенсър Гуинет Полтроу през февруари публикува снимка в Инстаграм – заминавайки на Седмицата на модата в Париж, тя си слага черна защитна маска на фирмата Airinum.

Маската бе разпродадена поне до април, независимо че цената ѝ скочи от 69 до 99 долара и ясните призиви на специалисти да се прекратят покупките на маски. Те не защитават хората от заразяване с коронавирус, но от тях остро се нуждаят лекарите и медицинските сестри, каза Джером Адамс, главен хирург в САЩ и написа в Туитър: "Хора, сериозно, СПРЕТЕ ДА КУПУВАТЕ МАСКИ!"


Холандският модел Роми Фонсека с дизайнерска маска. Снимка: Instagram/ romydfonseca

Тим Круз, лекар на домашни повиквания в Аспен, Колорадо, казва, че "не е задължително богатите да имат достъп до неща, до които обикновеният човек няма". Това обаче не ги спира да питат дали могат да получат ваксина срещу коронавирус. "Отговорът е не. Те просто искат да знаят", каза Круз, цитиран от Блумбърг.

Коронавирусът създава друг неочакван проблем за богатите двойки, които реално не са свикнали да прекарват времето си заедно, коментира Митчел Мос, изследовател от Нюйоркския университет по градска политика и планиране. "Това може да разруши браковете на богатите", казва Мос: "Всички тези съпрузи и съпруги, които пътуват, сега трябва да прекарват времето заедно с човека, за когото са женени".

Джуъл Мълън от Dell Medical School към Унивреситета на Тексас, Остин, казва, че милиони американци не могат да си позволят да се запасят с продукти, да пропускат работи или пък да имат постоянен лекар, на когото да се обадят за съвет – дори в безпроблемни дни.

"Ресурси като пари, транспорт и информация дават на хората преднина по отношение на защитни и превантивни мерки и могат да помогнат за създаване на по-удобни сценарии за хората при справяне с болестта", казва Мълън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pere
    #2

    При капитализма е така : Едната класа зяпа , а другата лапа !

  2. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.